Začátek konce demokracie?

od redakce

Profesor Bělohradský ve svém sobotním večerním televizním vystoupení hovořil i o tom, že současné období je začátkem konce demokracie. Myslel to snad jako varování, ale jestliže se člověk zamýšlí nad některými jevy poslední doby, musí mu dát zapravdu. Už jen to, že militantně pojatá tzv. obrana lidských práv nás na něco upozorňuje. Najednou prvořadý není zájem celku, ale absolutní přednost dostávají práva jedince. Projevuje se to i v jistém posunu ve vztazích mezi lidmi, k násilí jedinců vůči většině, a dokonce všech, kteří dodržují zákony. Nelze se divit, že současně se vyskytují i určité znaky fašizace společnosti doslova podporované některými politickými seskupeními nebo významnými politiky. Stačí si připomenout některé její postupné projevy.

Můžeme začít zpochybňováním odsunu a minimalizováním viny občanů německé národnosti za předválečné rozbití republiky, tzv. sudetských Němců, a naopak zvýrazňováním akcentu na excesy po skončení války, o čemž se už natáčejí televizní filmy. Tzv. odpuštění, po němž se volá, se týká i hrobů nacistických vojáků u nás, kdy o hřbitovy německých vojáků je větší péče než o vojáky osvoboditelů. Přitom mezi těmi pod kříži s označením »grenadier« jsou i příslušníci SS.

Musím připomenout i vstřícnost lidoveckých představitelů a některých českých prelátů na sudetoněmeckých srazech, např. Daniela Hermana. Vrcholem je prohlášení současného ministra zahraničí Piráta Lipavského, že by uvítal jejich »parteitag« v některém českém městě. Přičemž nevadí, že v čele tzv. sudetoněmeckého spolku stáli svého času takoví nacisté, jako byl bývalý poslanec československého parlamentu a blízký spolupracovník Henleina Sebekowski a další představitelé protektorátního nacistického aparátu.

Nelze vynechat ani znovuobnovený kamenný kříž v Jizerských horách, který osobně odhaloval Konrad Henlein, jako vyzvednutí němectví. Ani desítky titulů pamětí nacistických generálů, pokusy o převyprávění našich národních dějin z období války třeba odstraněním pomníku maršála Koněva v Praze, symbolu osvoboditelské armády, přičemž naopak se vyzvedává úloha vlasovců při Pražském povstání, a dokonce jim byl odhalen pomník.

Všechny tyto skutečnosti mají bezesporu svůj vliv i na nátlakové akce antirouškařů a odmítačů očkování, kteří se už dokázali zorganizovat a vytvářet tlak nejen na minulou, ale i současnou vládu, které tomuto tlaku ustupují. S tím jsou spojeny i některé násilné činy nejmilitantnějších jednotlivců či skupin v těchto společenstvích. Kam až dojdou, zatím se můžeme jen domnívat a obávat se toho. 

Média a státní politika je při tom někdy chtěně, jindy nechtěně, podporuje. Proto bychom se my ostatní, jako tomu bylo ve třicátých letech v době ohrožení fašismem, měli semknout a odmítnout takovéto projevy, jež vedou jen k nenávisti a dávají volnou ruku další fašizaci naší společnosti.

Václav ORT, člen VV ÚV KSČM za Královéhradecký kraj

Přečtěte si další články

34 komentáře

ANNA 30/01/2022 - 11:03

” Pan”Ort,jak mi sdělil jeden investigativec z AA teamu SV dostal od investigativce jako jediný obsah toho co banksteři rozhodli 29.3.2019 s tim,aby to vysvětlil “prcedovi”.
Nejde to totiž odvolat a pravě ted to začiná působit.dalo se to využit k propagaci a zachraně padajici KSCM,když jsme jim vysvětlili už tehdy,že ta strana typu LUMIK bude zavedena do propasti,odkud se nevyhrabe.!
Nehli proto ani prstem ,dale zpupně na nas voliče kašlali.
Návrh pro zdejši diskutujici:Co navrhujete za body do PNZ Programu Narodnich Zajmů za dalši body..
Prvni bod PNZ je už stanoven jako hledáni režimu stru,ktery nebude krast dvě třetiny platů a penzi.

Tak to zkuste valečnici zdiskutovat jestli to je ve vasem zajmu a redakce taky..
NO NI?

Rudy 25/01/2022 - 20:09

Proč nemohu vložit komentář, nebo v čem vázne to schvalování?

Rudy 26/01/2022 - 17:36

@redakce
Máte v systému nějakou chybu, nebo má snad “Yurri Simon” v redakci nějakého tajného ctitele dbajícího na to, aby mu nebyla doručena má odpověď?

Yurri Simon 27/01/2022 - 14:55

Soudruhu Rudý, máte tady nejspíš soudruhy-sabotéry.. Chtělo by to asi opět nějaké ty čistky, abyste “oddělili zrna od plev.” :))

Rudy 27/01/2022 - 21:44

Jsem vždy znovu fascinován vaší nevídanou bystrostí. Ovšem nad tímto jste jistě musel dlouho přemýšlet.

Milan Antal 25/01/2022 - 16:30

Nuž, pokiaľ sa človek pohybuje len v rámci kapitalizmu, a stotožní si pojmy demokracie a kapitalizmu, čo je tak trochu aj problém profesora Bělohradského, tak sa mu súčasné dianie môže javiť ako koniec demokracie.
Ale ako naznačil aj fronda, treba tu hovoriť o kríze buržoáznej demokracie, nie demokracie všeobecne. A Bucharin to povedal jasne, po demokracii siaha kapitál v dobách hospodárskej a sociálnej stability kapitalizmu, je to menej nákladná a príjemnejšia forma správy systému, ako diktatúra.
Po fašistickej forme správy kapitalizmu siahal veľký kapitál v dobe krízy existencie kapitalizmu (napr. Veľká hosp. kríza 1929-33). Nuž, dnes sa západný kapitalizmus znovu dostáva do veľkej krízy, ekonomika nefunguje (navyše si ju necháva ruinovať a štrukturovať monopolom farmaceutických firiem). Efekt socializácie kapitalizmu, keynesiánskej ekonomiky, ktorá dovolila kapitalizmu ekonomicky rásť, sa vyčerpal s r. 1989, kedy siahol po prežitom mechanizme voľného trhu. Chvíľu sa priživil na zdrojoch východoeurópskych post-socialistických krajín. Neskôr využil efekt globalizácie, globálnej deľby práce (ktorý však zdeformoval do imperiálnej podoby a preto na Západe globalizácia dosť odmietaná, čím sa zbavuje priestoru pre ekonomický rast.
Navyše, efekt globalizácie naplno využila Čína, ktorej to dalo priestor pre ekonomický rast, čo však proti globalizácii postavilo nielen nacionalistov, ale aj politikov, osobitným príkladom bol D. Trump, ktorý vyhlásil program nacionalizácie ekonomiky. Tým sa však stratil prirodzený priestor pre ekonomický rast, a príjemné liberálno-ekonomické prostredie, prudko zdraželi energie, narušili sa globálne výrobné a dodávateľské reťazce, život na Západe dražie – a kapitál začína potichu meniť liberálno-demokratickú správu na fašistickú.
Demokratická podoba hrozí zánikom kapitalizmu, už mu zostáva iba vydrancovať Rusko a pokoriť si Čínu. Preto začína používať agresívnu rétoriku a metódy.

Yurri Simon 24/01/2022 - 21:18

Soudruhu Orte, jste nechutný pokrytec, ostatně jako vy všichni..že – Fronda..? Francouzi nám po válce vydali válečného zločince, bývalého velitele německé tajné služby na Kladně, a spolupachatele vyhlazení Lidic,
SS-Obersturmführera Maxe H. Rostocka. Dostal u nás trest smrti. V r.1951 byl na žádost Moskvy omilostněn, a propuštěn soudruhem prezidentem Zápotockým na svobodu. Komunistická StB ho potom vyslala do západního Německa jako svého fízla. On je ovšem vyfuckoval a přešel k západoněmeké tajné službě.
Takže se zase hoďte pěkně do klidu, vy “bojovníku” za demokracii.

Rudy 25/01/2022 - 10:11

Jaké štěstí, že mezi zdejší pokrytce zavítala duše tak ryzí a čistá, jako vyvěrá z vás. Malinko se vám to tedy popletlo a máte poněkud “nepřesné” zdroje(jistě nedopatřením). Bylo to trošinku jinak. Rostock po předání do ČSR nabízel spolupráci StB, ale byl v roce 1951 odsouzen k smrti. V roce 1953 mu byl trest zmírněn na doživotí a v roce 1955 v rámci amnestie na 25 let. Nakonec StB(i bez nápovědy Sovětů) vyhodnotila, že by přecijen mohl být užitečnější jako agent na odhalování identit bývalých nacistických kolegů v Německu, než vyžírka v českém vězení. V roce 1959 dostal amnestii a jeho nabídka spolupráce byla přijata. Po výcviku byl propuštěn z vězení a vyhoštěn do NSR. Sázka na tuto kartu skutečně moc nevyšla, agent se sice hlásil, ale brzy se, zřejmě záměrně, dekonspiroval a bylo po spolupráci. To se někdy stává. Ale nějak v tom nevidím prvoplánově protičeské nadbíhání sudeťákům, jaké předvádí v článku jmenovaní a jejichž (neúplné)vyjmenování vás tak spravedlivě rozohnilo.
No jo, někdy nejde vše jak by mělo, dělají se kompromisy, stávají se chyby a jak jsou v tom vyšší zájmy, leccos se i přehlíží. Rozhodně nejen u nás. Vy jste o tom asi nikdy neslyšel a sám byste na to těžko přišel, ale lidé se škraloupem zpravidla bývají velmi poslušní a snaživí pracovníci, když se jim nabídne ochota zapomenout jejich hříšky. To se ví. Avšak nesmí se jim vodítko povolit příliš. To StB podcenila.
Tak snad jen pro úplnost, protože my přeci nejsme pokrytci a vy pravý potírač pokrytectví, působilo by hloupě, kdybychom zde nevzpomenuli také přijímání kompromisů jinde, třeba v té době u našich zavilých nepřátel a dnes už zase přátel na věčné časy, že?
“TISÍCE NACISTŮ”, od strážných z koncentračních táborů až po osoby zastávající vysoké funkce v německé Třetí říši, mizely po druhé světové válce na druhou stranu Atlantského oceánu, aby zde začaly v tichosti nový život. Tito lidé, z nichž mnozí figurovali na seznamech válečných zločinců, se ocitli pod ochranou americké vlády, CIA, FBI či armády a pokračovali dál ve své práci coby špioni, odborníci na zpravodajskou činnost nebo špičkoví vědci.
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/naciste-ve-sluzbach-usa-kam-se-schovaly-tisicovky-hledanych-299174

doxa 20/01/2022 - 01:00

Jenomže na rozdíl od Bruna, který se stal obětí inkvizice, Bucharina nechala popravit vlastní strana, které pomáhal k uchopení moci.

Rudy 20/01/2022 - 08:45

A co? Mnicha Giordana Bruna zlikvidovala církev. A co má být? Co jste tím zatoužil světu sdělit? Další rozdíl může být třeba v tom, že Bucharin byl narozdíl od Bruna plešatý, že? A určitě mezi nimi byly i jiné rozdíly. Možná jim chutnala jiná jídla. A co má být?
Co to mění nebo jakým způsobem to, podle vás, diskvalifikuje Bucharinovo hodnocení buržoazních režimů?

doxa 20/01/2022 - 10:14

Copak to nechápete? Bucharin tady varuje před fašismem, ale nakonec ho semlel komunismus.

Rudy 20/01/2022 - 10:36

A co? Co to mění nebo jakým způsobem to, podle vás, diskvalifikuje Bucharinovo hodnocení buržoazních režimů?

Rudy 20/01/2022 - 10:37

Mimochodem, nesemlel ho komunismus, ale patrně partajnický boj o moc.

doxa 23/01/2022 - 20:59

Ovšem partajní boj o moc dokáží dotáhnout až na popraviště pouze komunisti.

Rudy 24/01/2022 - 17:25

@doxa
Jste si skutečně zcela jist, že Boleslav I., Hitler, nebo třeba Duong Van Minh byli komunisté? Vážně?
Každopádně již nepochybuji o tom, že každá smrt komunisty vám rve srdce a těžko se s tím vyrovnáváte. Mám to skoro stejně jako vy. Bezpochyby i za vás si mohu jen postesknout, kdyby ti naši soudruzi šli radši důsledněji po krku nepřátelům naší komunistické myšlenky, než sobě navzájem. Taková škoda, tolik zbytečně ztracených komunistických životů, tolik dobrého ještě mohli vykonat… Ale neplačte, s tím už nic nenaděláme. Musíme hledět vpřed, abychom jednou mohli společně seznat, že nežili nadarmo, že jejich veliká myšlenka došla naplnění. O to se dnes musíme snažit především, že ano?

Yurri Simon 24/01/2022 - 21:22

V tom případě ty milióny Židů nezplynoval nacismus, ale přehnané vlastenectví, vy hlavo.. A za WW2 rozhodně nemůžou Němci, protože je vedl Rakušan. Mám pokračovat v té vaší “logice..”?

Rudy 24/01/2022 - 22:37

@Yurri Simon
Mohl byste prosím rozvést logiku vašich myšlenkových pochodů, vy náš malý mysliteli? Nejsem si jist jestli jsem správně porozuměl co, čím a jak byste rád rozporoval. Pokud se vám nepozdává, že Bucharina nesemlel komunismus, ale partajnický boj, mohl byste prosím doložit, že komunistická ideologie nabádá k boji proti komunistům? Stejně tak, jako nacistická ideologie k rasismu a boji zejména proti Židům a Slovanům? Předem velice děkuji. Jakými mentálními zkraty se vám podařilo utrpět vývod, že “za 2. sv. válku rozhodně nemůžou Němci, protože je vedl Rakušan”? Klidně pokračujte v té “mé” logice. Začínáte mě bavit a jistě je po zábavě lačné celé publikum.

doxa 24/01/2022 - 22:42

No tak vidíte, vůdcové světového proletariátu nakonec dokázali totéž co ten Hitler, k němuž je tady sám přirovnáte. (I když Hitler nepořádal nad bývalými komplici okázalé monstrprocesy.)
P.S.
Jakou partajní legitimaci nosil Boleslav I.?

Rudy 24/01/2022 - 22:58

@doxa
doxa:”Ovšem partajní boj o moc dokáží dotáhnout až na popraviště pouze komunisti.”
já:”Jste si skutečně zcela jist, že Boleslav I., Hitler, nebo třeba Duong Van Minh byli komunisté?”

Tak byli nebo nebyli?
Partaje v 10. století? Vy máte ale nápady. Ovšem Boleslav byl členem tehdejší mocenské struktury zcela určitě, nebo nebyl? A byl to komunista nebo nebyl?

doxa 19/01/2022 - 20:51

A jakpak skončil ten Bucharin?

Rudy 19/01/2022 - 22:33

Nedobře, jak asi víte a jak už to tak u lidí, kteří používají mozek, často chodí. Ale nebudeme snad tvrdit, že Slunce je středem vesmíru jen proto, že Giordano Bruno byl upálen jako kacíř, že ne?

doxa 20/01/2022 - 00:59

Jenomže na rozdíl od Bruna, který se stal obětí inkvizice, Bucharina nechala popravit vlastní strana, které pomáhal k uchopení moci.

Rudy 20/01/2022 - 08:44

A co? Mnicha Giordana Bruna zlikvidovala církev. A co má být? Co jste tím zatoužil světu sdělit? Další rozdíl může být třeba v tom, že Bucharin byl narozdíl od Bruna plešatý, že? A určitě mezi nimi byly i jiné rozdíly. Možná jim chutnala jiná jídla. A co má být?
Co to mění nebo jakým způsobem to, podle vás, diskvalifikuje Bucharinovo hodnocení buržoazních režimů?

fronda 19/01/2022 - 23:51

Alespoň byl rehabilitován. Kdy budou rehabilitováni např. manželé Rosenbergovi?

doxa 20/01/2022 - 01:17

Už se stalo. Jde samozřejmě jen o Ethel, jelikož Juliovi byla špionáž ve prospěch SSSR dostatečně prokázána. 28. září 2015 vydala Městská rada v New Yorku prohlášení, v němž popravu Ethel Rosenbergové označila jako nespravedlivou.

fronda 21/01/2022 - 00:07

Městská rada není od toho, to by měl udělat soud. Řádného soudu se nedostalo oběma, bez ohledu na vinu či nevinu.

Yurri Simon 24/01/2022 - 21:29

Vy tak něco mudrujte o “spravedlivých soudech..” :))) Jak můžete po 50. – 80. letech vůbec něco takového vypustit z huby..??? To se potom nedivte, že jste vypadli ze Sněmovny, když z vás tohle vyleze. Většina společnosti vás už beztak bere za ujeté, fosilní exoty…

Rudy 24/01/2022 - 22:54

@Yurri Simon
Vy máte nějaké pochybnosti o americkém soudnictví?

fronda 19/01/2022 - 13:07

Je to buržoazní demokracie. Tedy demokracie pro vykořisťovatele a zároveň diktatura proti pracujícím.

Rudy 19/01/2022 - 19:11

Demokracie je státní formou buržoazie, když nemá strach. A fašismus, když strach má.
(Nikolaj Bucharin)

Yurri Simon 24/01/2022 - 21:31

Myslíte něco takového, pane kolego..? :)))

https://www.youtube.com/watch?v=vCef2xz4p10&t=2s

Rudy 24/01/2022 - 22:52

Nerozumím, co tím chcete sdělit, nebo co byste na uvedeném výroku chtěl rozporovat. Můžete být konkrétní?
Aby se vám lépe přemýšlelo, máte-li čím, pokochejte se touto roztomilou fotečkou milých a mocných pánů, kteří si tenkrát tak dobře porozuměli:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Bundesarchiv_Bild_183-R69173%2C_M%C3%BCnchener_Abkommen%2C_Staatschefs.jpg
Mně se to nedaří a nějak mi nestojíte za to úsilí, ale možná budete mít větší štěstí při hledání britského dokumentu “Kdo financoval Hitlera”. Ještě před pár lety byl dostupný a dosti populární. Tak hodně štěstí. Také dokument “Obyčejný fašismus” stojí za pozornost. Je výživný a navíc vtipný. Nenechte si ujít.

Yurri Simon 25/01/2022 - 09:21

Nějaké fotky Chamberlaina s Hitlerem si můžete strčit za rubašku, pane kolego. Lidí, co se potkali s Hitlerem, a států, co s ním měli smlouvu, je hodně. Ale žádná z těchto zemí si potom se soudruhem Hitlerem nerozparcelovali Evropu jako rusáci. Vojáci z těchto zemí nepochodovali s wehrmachtem na slavnostních přehlídkách, jako Rudá armáda s wehrmachtem, nikdo z těchto zemí nezval generalitu wehrmachtu na oslavy 1.máje, jako sovětští soudruzi. A tím, kdo financoval Hitlera, se nemusíte zabývat – pro Hitlerovo tažení západní Evropou bylo stejně nejdůležitější zásobování uhlím, ropou a ocelí od svých spolehlivých sovětských soudruhů.. A také vy jste možná ocenil povahovou vlastnost sovětských komoušů, kteří snad ze samé vděčnosti a radosti nad skvělými vztahy s hitlerovskými nacisty, nezapomínali mu posílat zpět do Německa protifašistické aktivisty a německé komunisty, kteří byli tak nesmírně naivní, že před Hitlerem emigrovali přímo do náruče Stalinovy.. Což znamenalo vpodstatě jenom smrt – rovnou u zdi, jako “špión”, sovětský koncentrák na Sibiři, nebo návrat “domů” a znovu – buď smrt u zdi, nebo v koncentráku.. Tak snad jsem vás zase dostatečně pobavil.. čest ))

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.