Zbabělost exrektorky Nerudové

od redakce

Potvrdilo se, co se očekávalo. Národní akreditační úřad (NAÚ) pro vysoké školství rozhodl, že brněnská Mendelova univerzita přijde o akreditaci pro doktorské studijní programy ve vzdělávání ekonomických věd. Rada NAÚ současně rozhodla, že univerzita přijde o akreditaci pro doktorské studijní programy ve vzdělávání ekonomických věd. Co z toho mj. plyne? Kandidátka pětikoalice na prezidentku Danuše Nerudová je pod tímto rozhodnutím podepsána, protože jako tehdejší rektorka dovolila, aby systém vnitřní kontroly opakovaně selhával. A měla by z toho vyvodit minimálně pro sebe závěry a odstoupit z katedry na Provozně ekonomické fakultě, kde v minulosti dělala i proděkanku. Místo toho Nerudová na sociálních sítích vyjadřuje víru, že univerzita brzy akreditace zase získá »a z celé věci vzejde ještě silnější«.

A jako vždy od kauzy s udělováním titulů Ph.D. zahraničním rychlostudentům dává ruce pryč. Já nic, to děkan, já byla ten hajný, který chytal pytláka. Verdikt Národního akreditačního úřadu, který přišel pár dnů po prvním kole prezidentských voleb, paní profesorku netíží a vlastně ani moc nezajímá, protože dva týdny před druhým kolem se naplno zapojila do kampaně svého nedávného soupeře generála Pavla a v dojemné shodě organizovala co největší účast na mítinku v Brně.

Podle Nerudové prý bylo rychlostudentů jen kolem dvaceti, což samozřejmě není pravda při celkových více než 400 uzavřených smlouvách se zahraničním agenturami. Žádnou statistiku, jež by potvrzovala slova Nerudové, univerzita nezveřejnila. Samozřejmě bývalá rektorka zapomněla na to, že také existují důkazy o opsaných disertačních pracích, které zveřejnili rakouští a němečtí experti na odhalování plagiátů.

Nutno podotknout, že tímto způsobem zatím nebyla potrestána žádná vysoká škola v ČR. Předseda Rady NAÚ Robert Plaga konstatoval, že na univerzitě selhaly kontrolní mechanismy. A to včetně Rady pro vnitřní hodnocení, v jejímž čele byla v tomto období rektorka Nerudová. Takže házet všechno na děkana a garanty jednotlivých oborů je svým způsobem zbabělost.

Pavel Žufan, děkan Provozně ekonomické fakulty, už rezignoval před časem a nový děkan zatím zvolen nebyl. Je signifikantní, že oba uchazeči, Martina Rašticová a Svatopluk Kapounek, byli tehdy rovněž ve vedení fakulty jako proděkanka a prorektor. Prostě, škatulata, hejbejte se. Zatím to nevyšlo, opakovaná volba třeba už jednomu z nich vyjde. Jenže pachuť z praktik na Mendelově univerzitě zůstává.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.