Zdraví a život ohrožující rozpočet »pětikoalice«

od redakce

Zdravotnictví, které zvládá za cenu velké obětavosti lékařů a sester pandemii covidu, doplatí nejvíc na brutální škrty asociální vládní pravicové pětikoalice. Z avizovaných 80 miliard úspor ubude více než 14 miliard právě kvůli zmrazení plateb za státní pojištěnce. Na minulou vládou schválené navýšení finančních prostředků a vydanou úhradovou vyhlášku nastavily zdravotní pojišťovny své pojistné plány a již druhý měsíc podle toho také hradí péči zdravotnickým zařízením. Ty nyní čekají i na další kompenzační vyhlášku, která by měla řešit výpadky financí za odloženou péči kvůli covidu a vícenáklady za energie. Nejsou vyloučeny ani další náklady na testování a očkování.

Proti úbytku peněz do zdravotnictví se musí postavit nejen zdravotnické odbory, ale i zaměstnavatelé a zdravotní pojišťovny. Těm se již nyní výrazně snižují rezervy. Na konci roku 2021 bylo na bankovních účtech všech zdravotních pojišťoven 51,8 mld. korun, což vystačí pouze na 45 dnů nákladů na zdravotní péči.

Do ulic by ale měli vyjít i pacienti. Hrozí jim, že na jejich potřebnou péči nebudou veřejné finanční prostředky a budou muset sahat hlouběji do svých, už tak zdražováním soustavně prázdných, kapes. Vláda ODS, TOP 09, STAN, lidovců a Pirátů udělala ze svého vlastního programového prohlášení cár papíru a plivla do tváře všem zdravotnickým pracovníkům, kterým se ještě před nedávnem tleskalo a slibovaly se odměny za nasazení zdraví a životů v boji s pandemií. Myslela pětikoalice skutečně vážně své sliby o zavedení pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce a plány na rozvíjení kvality a dostupnosti zdravotní péče?

Je skandální, že si vláda dovolí snižovat finanční prostředky do zdravotnictví v době, kdy v akutní péči dlouhodobě chybějí tisíce lékařů a sester, kdy při současné nemocnosti při vypadnutí ještě třeba jednoho zdravotníka se může u rychlé záchranné služby stát, že nebudou pokryty části okresů.

Snížením plateb za státní pojištěnce ale škrty do zdravotnictví nekončí. Hygieny dostanou o 95 milionů korun méně, což znamená minus 134 pracovních míst. Ministerstvo zdravotnictví přitom ještě minulý týden tvrdilo, že informace o tom, že hygiena bude pracovní místa snižovat a sníží se jí finanční prostředky, není pravdivá. V pondělí ráno ale proběhlo on-line jednání zástupců ministerstva zdravotnictví s řediteli krajských hygienických stanic, kde bylo sděleno, že se 95 milionů skutečně musí uspořit a že mají hledat zaměstnance, které propustí. Některé hygieny mají dokonce škrtnout více zaměstnanců, než na kolik kvůli covidu dostaly přidáno. Pokud bude v hygienické službě docházet k dalším škrtům, nebude mít činnosti, týkající se kromě jiného krizové připravenosti na hrozby veřejného zdraví, kdo vykonávat.

Škrtat se bude i v dalších organizacích ministerstva zdravotnictví, na SÚKL, SZÚ i ÚZIS. Budou sníženy investice do fakultních nemocnic. Je zcela evidentní, že ODS se svými pětikoaličními komplici navazuje na svoji dřívější programovou snahu o destrukci českého veřejného zdravotnictví a ohrožuje zdraví i životy lidí s cílem konečně vytvořit zdravotnictví jen pro bohaté. Škoda, že voliči zapomněli na »jejich« zmrazení plateb za státní pojištěnce, zastropování nejbohatších příjmů, devalvaci koruny, zavedení regulačních poplatků a devastující zadlužení systému zdravotnictví, které skončilo masovými demonstracemi a pádem vlády v roce 2013. Pravice znovu útočí na základní lidská práva a hodnoty, kam právo na dostupné kvalitní zdravotnictví pro všechny občany České republiky bezesporu patří.

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.