Brutální zdražení energií už není problém jen nízkopříjmových rodin nebo lidí na okraji společnosti. Toto razantní zvýšení nákladů se začíná podepisovat i na podnikatelské sféře.
Někteří výrobci dokonce uvažují o přesunu svých firem do jiných zemí. Malí a střední, kteří luxus této možnosti nemají, živoří. Nebo krachují (či od toho nemají daleko). Lidé rychle přicházejí o úspory. Nemalá část občanů žije od výplaty k výplatě, od důchodu k důchodu, takže jakýkoli výdaj navíc pro ně znamená obrovský problém.
Růst nákladů předčil růst mezd a platů, což celkově přispívá k chudnutí téměř všech obyvatel naší země. Naše vláda se sice zapíše do historie jako asociální sebranka, přesto se bude alespoň pokoušet vytvořit iluzi sociálně citlivých politiků. Pozorně ale sledujte, jakým způsobem bude k problému zdražování energií přistupovat.
Ve stavu, v němž se nacházíme, existuje jeden opravdu funkční nástroj, jak zajistit, aby se pro domácnosti a firmy nestalo zdražování likvidační a zároveň neuvrhlo celou zemi do dluhové spirály. Tím nástrojem je státní regulace cen energií.
Všem koncovým zákazníkům by to dalo jistotu ohledně jejich životních nákladů a mělo by to pozitivní dopad na české podniky. Obzvláště ty malé a střední. V kontextu polostátní firmy ČEZ by to teoreticky nemuselo být ani tak složité. Pomoci by mohl konečně i Energetický regulační úřad, který absolutně zaspal v případě Bohemia Energy (kde mimochodem část zákazníků stále čeká na své peníze a plačtivý miliardář Písařík vesele podniká dál) a selhal ve chvíli, kdy za extrémní rychlosti zdražování ještě zvýšil cenu regulované složky.
Přitom nástroje má jak Energetický regulační úřad, tak vláda v podobě zákona o cenách. Takže nejde o to, že by to nešlo. Vláda to prostě nechce. Jsou zřejmě dva důvody, proč naše pravicová vláda o regulaci cen ani neuvažuje. Za prvé by to reálně snížilo zisky energetickým společnostem. Za druhé by to mohlo znamenat omezení prodeje energie do zahraničí. Takže mějte na paměti, že hlavní důvod, proč platíte hodně za plyn a elektřinu, je, aby Německo mělo dál levnou energii a firmy, co ji prodávají, mohly dál vykazovat nehorázné zisky.
Systém »pomoci« občanům, s nímž vláda přišla – tedy požádat si o příspěvek na bydlení – je naprosto neúčinný. Lidé nechtějí nikde žebrat o dávky. Ale hlavně neřeší podstatu problému, protože jde o snahu, jak veřejné peníze předat energofirmám formou příspěvků občanům.
Jednoduše: Vy dostanete příspěvek na platbu energií a rovnou ho přepošlete na účet energospolečnosti.
Takhle to teď bude. Vláda bez podpory komunistů a bez komunistů v opozici nás bude tahat za nos. A občas nám dá pár korun, abychom je donesli jejich velkopodnikatelským přátelům.
Kateřina KONEČNÁ, předsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Evropského parlamentu
16 komentáře
Ten williks2 je opravdu ekonom, takovy bolsevicky fundovany radoby ekonom. Proste placnout nepravdivy vymysl a snazit se tim presvedcit ctenare. Williks2, vy jste opravdu demagog par excellence.
Ha-uvidíme kam ta inflace povede a zda budou stačit-ty České “důchody”…
Progresivní zdanění a ne daňové ráje…
V 1989 byla sazba D02d 0,48 Kč za kWh při prům. mzdě 3000 jste si mohl koupit méně kWh než dnes i přes drastické navýšení až na 5 kč za kWh je mzda 38900. rozdíl je pořád 1,5 mWh.
Po 32 letech, to je tedy opravdu “úspěch”. Ještě můžeme dodat, že za Marie Terezie nebyly ani důchody, ani elektrika. 😉
nějaký argument by nebyl…..
To je dost zvláštní, vydávat za úspěch srovnání s dobou před 32 lety. Nárůst životní úrovně za ta léta by měl být samozřejmostí. Alespoň za socialismu býval. Ovšem v roce 89 noví mocipáni slibovali dohnání Západu. K tomu nedošlo. Komunisté by to za 32 let možná zvládli…
Frondo asi Vám nikdo neprozradil, kdo zavinil zaostávání naší republiky během 40 let panování komunistické strany. Před válkou jsme byli lepší než Německo a Rakousko, po válce byla naše startovací pozice výrazně lepší oproti totálně z zníčené ekonomice Německa. Atd, atd….
Josef: za socialismu k žádnému zaostávání nedocházelo, a to navzdory studené válce a embargu. Západ byl bohatší v 19. století, za první republiky, za socialismu i teď. Alespoň že se podařilo překonat propad z 90. let. Ale to je zásluha vlád ČSSD a ANO.
mWh je miliwatthodina?
Oprava MWh
To je ale hloupost .Před rokem 1989 jsem vůbec neřešil nákup proudu a plynu ,normálně jsem svitil a topil plynem .Kubík plynu stál 1kčs při platu 6000kčs čistého.
to jste měl nadprůměrný plat a máte pravdu , že lidé s nadprůměrným platem cenu plynu až tak neřeší, platilo dříve i nyní
Vzhledem k tomu, že jsem již přes rok senior, hbitě jsem si spočítal, kolik bude činit navýšení mojí penze po mimořádně valorizaci v červnu. Pokud výsledek sečtu s lednovou valorizací dospěl jsem k celkovému navýšení přes 10%, což je i odhadovaná inflace. Z tohoto pohledu to tedy není vůbec špatné. A pokud soudružka KK tvrdí, že vysoké ceny energií povedou ke zvyšování zisku energetických společností, pak k těm největším energetickým společnostem patří státní podnik ČEPS, jehož zisk jde celý ve prospěch státního rozpočtu a hlavně ČEZ, jehož dividendy jdou ze 2/3 také do státního rozpočtu (cca 17 mld). Mohou se z nich tedy platit příspěvky na energie cíleně jenom potřebným.
Vážený seniore. Vaší specializací je česká mluvnice. Tak se toho držte. Ekonom jste asi jako nová vláda. Tak si zde nedělejte ostudu.
Zapomněl jste dodat, že inflací peníze ztrácejí na hodnotě, tedy váš důchod ztrácel na hodnotě v lednu cca 5% a navýšení v červnu bude bezvýznamné, protože inflace její hodnotu opět srazí. Ve výsledku nebudete mít nic navíc. Nezajímejte se jen o čísla, ale zjistěte si, co znamená inflace.
S vámi není úsměvné jen páteční dopoledne, ale i podvečer.
Komentáře jsou uzavřeny.