Česká republika se řítí do bankrotu

od redakce

Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s Ing. Janem Skalickým, odborníkem na dopravu a vodní hospodářství a zastupitelem města Děčína (za ANO)

Vzhledem k tomu, že jste byl veřejnosti představen jako šéf týmu odborníků, kteří vystupují na demonstracích proti drahotě a vládě Petra Fialy (ODS), musím se zeptat: Jak a kde tyto odborníky oslovujete?

Jsem 25 let činný ve veřejném prostoru. I dříve jsem byl zastupitelem a pracoval jsem v různých manažerských funkcích, například jako ředitel Ředitelství vodních cest ČR, a tím pádem mám širokou síť kontaktů v oborech jako rozvoj, doprava, energetika apod. Lidé, které oslovuji, musí být znalci v daném konkrétním oboru, současně musí znát principy řízení daného resortu a musí být schopni týmové práce. Dopředu jim říkám, že se snažím sestavit kolektivní orgán krizových manažerů, a to je velmi náročné.

A také musí být tito odborníci ochotní jít proti proudu. Už vám někdo odmítl spolupráci?

Mnoho chytrých lidí je dnes ochotno jít proti proudu, protože je současná realita opravdu velmi štve. Ale mnoho lidí se vymezuje, že nechtějí spolupracovat s tím či oním – a to je často silný aspekt. Je to tak, že zhruba každý čtvrtý oslovený spolupráci odmítne.

Došlo již ke kontaktu odborníků typu pánů Noveského, Jandejska, Štěpána s ministry a lidmi kolem premiéra? Vy jste byl členem ODS, takže musíte zajisté znát řadu politiků v této straně.

Osobně jsem různé kontakty měl. Například s ministrem dopravy Martinem Kupkou jsem se setkal mnohokrát. Na stranu organizátorů demonstrací jsem se přidal až poté, co se prokázala absolutní nekompetence stávajících ministrů. Ministr samozřejmě nemůže být odborníkem na všechny detaily resortu, který spravuje. Ale když něco nechápe, musí mít na každý dílčí úsek poradce. A v tom je zakopaný pes. Stávající ministři se obklopili svými »kámoši«, kteří jim říkají to, co ministři chtějí slyšet, a chrání je před protichůdnými názory. Tato vláda nezvládá management, tím spíše krizový management. Toto nejsou ministři Kupka či Síkela schopni pochopit.

Oslovili jsme několika cestami i předsedu vlády Petra Fialu, ale ukázalo se, že on neví, co je to být premiérem. V tom vidím největší problém současné vlády, vnímat souvislosti. Pak se často sám sebe ptám, v čí prospěch tato vláda vládne. Asi to někdo chtěl. Proč byl Fiala tak financován, aby se stal premiérem? Kdo chtěl, abychom byli takto slabí a nemohoucí? Proč je Fiala chráněn mainstreamovými médii?

No, a jak si odpovídáte?

Jsem přesvědčen, že to je součást hry, kterou jsem nazval »říše evropská národa německého«. Mají zadání, aby vyhověli Němcům, chránili lipskou burzu, chránili německý byznys. Možná, že to mají zaplacené – to nevím, ale určitě jsou za to drženi u moci. U většiny ministrů je to již i strach. Oni si uvědomují, že občané jsou naštvaní, ale čekají na zázrak. Ovšem výsledek je, že Česká republika se řítí do bankrotu, a vláda tvrdí, že koná maximum.

Ve svém vystoupení 28. září jste zdůraznil provázanost celého národního hospodářství. Nebude-li plyn, nebude fungovat průmysl, nebude doprava, nebudou potraviny v obchodech…

Tipuji, že krize nastoupí cca mezi listopadem a lednem příštího roku. Jak tomu ministři nerozumějí, tak vytloukají klín klínem. Dám vám příklad. Ministr Jozef Síkela oznámil, že zásobníky obsahují plyn. Jenže odborníci upozornili, že polovina plynu v nich se nesmí vyčerpat, neboť jde o jisté technické množství plynu, které musí být v zásobníku stále přítomno, aby byla zajištěna jeho činnost. Plyny musí proudit pořád. Jenže Síkela za cenu, aby nemusel brát plyn od Ruska a současně lidem dal aspoň tolik plynu, aby nezmrzli, umožní to, že ty zásobníky zničí.

Jan Skalický hovořil také z tribuny demonstrace KSČM proti drahotě a Fialově vládě, která se konala v Praze 17. září. FOTO – Roman ROUN

Rozumí podle vás prezident Miloš Zeman rozhořčení lidu? Dává totiž najevo spíše svou spokojenost s Fialovou vládou.

Prezident tomu rozumí, ale z určitých důvodů – od mezinárodních souvislostí, až po tlaky na jeho osobu – si také vyhodnotil situaci, že »každý den dobrý« a nedělá si starosti s tím, že by bojoval. Je otázkou, co udělá v případě, až tlak veřejnosti a tlak zimy donutí vládu odstoupit dřív, než mu skončí mandát. Zda zvolí variantu úřednické vlády, nebo bude kooperovat v rámci předčasných voleb.

Také je možné, že se ODS rozštěpí na skupinu Fialy a skupinu Kuby s Blažkem. Pak bude muset prezident »sáhnout« po stranách, které jsou v parlamentu. Může vzniknout vláda, která bude zreformovaná. Ale vzhledem k tomu, že krize může být v té době již ve značném stadiu, může se objevit poptávka po tom, aby krizi řešili krizoví manažeři ve formě vlády odborníků.

Jaký je zásadní úkol pro novou vládu, pro – jak vy říkáte – krizový management?

Vidím dva úkoly: Musí se udělat definitivní a jasné ukončení války, tedy ukončit podporu zbrojení a válce, a změnou volebního systému zajistit svobodné volby. Pak přestaneme být ohroženi jako nukleární cíl. A volby vygenerují, doufejme, stabilní čtyřletou vládu, která může být složena jak z přechodných odborníků, nebo nových lidí, ale hlavně – tito lidé odborně, znalostně a srdcem upřednostní Českou republiku.

Opakovaně připomínáte, jak Československo dokázalo, i navzdory své nevelké rozloze, stavět velké investiční celky, jaderné elektrárny, vodní díla, cukrovary, vyrábět automobily, letadla… Tato schopnost je definitivně pryč. Někdo může namítnout, že adorujete ČSSR.

Národní hospodářství a plán – to není prvek jen socialismu. Ostatně i za první republiky jsme mnoho v průmyslu dokázali. Ptáte se však dobře. Stavíme dnes něco z velkých investičních celků? Nestavíme prakticky nic. Přes zkostnatělý proces schvalování staveb nejsme schopni nic protlačit. Dám příklad. Vláda má 26 vládních usnesení o dostavbě plavebního stupně Děčín, že to je vládní priorita. Ale vše vždy ustrne na tom, že se vláda nechá zahnat »ekoteroristy«.

Ale není vše zablokováno, jak vy říkáte, ekoteroristy. Tato země ztratila schopnost něco velkého prosadit a postavit. Také proběhla od 90. let překotná privatizace. Jste autorem termínu »neudržitelný nerozvoj« – ten má fakticky u nás zelenou.

Nevládky využívají zacuchaného systému řízení ministerstev. Premiér a vláda mají garantovat rovnoměrný rozvoj země. Jestliže nám stárnou energetické zdroje, musíme stavět nové. Stavět musíme jejich mix – a nic z toho se nestaví. Ministr řekne: Lepší bude stavět solární a větrné elektrárny, to má zelenou. Jenže to bude jen na část výkonu oproti jaderné či vodní elektrárně. Ale čerpá na to dotace z EU, Evropa je zelená, a tak se dělají »greendealové blbosti« a nestaví se, co by mělo. Dávno jsme měli mít dostavěné dohromady čtyři bloky v JE Temelín a JE Dukovany. Dávno jsme měli mít postavenou přečerpávací elektrárnu v Krušných horách a přečerpávací elektrárnu Lipno-Dunaj. Na všechno jsou hotové projekty. Za komunistů by tohle stálo! Řadu věcí dělali blbě, ale rozhodnout o stavbách a provést investice – to uměli.

Tím, že se toto přerušilo, tak nejen že odcházejí lidé, kteří to uměli, ale ztratila se hrdost národa! Není na to již postavené naše odborné školství, učňovské prakticky neexistuje. Lidé si zvykli, že práci mají v supermarketu, ve skladu a multikině, a nikoli v tvorbě hodnot.

Naznačil jste mi, že poté, co jste se stal známým po vystoupeních na protivládních demonstracích, vás někteří vaši dosavadní přátelé hodili přes palubu.

Od té doby, co jsem aktivní na alternativní scéně, která ukazuje jiný pohled a hledá řešení problémů, tak minimálně polovina lidí, kteří dosud neměli problém s mými názory, se ode mě odvrátila. Vidím to na sociálních sítích, kde jsem získal nálepku ruského švába či putinovce. Já jsem hodně aktivní a lidí, kteří jsou jednostranně zaměření, je víc, než jsem čekal. Já však nikoho z nich neviním, že mají jiný názor, já je neškatulkuji. Já jim neříkám, že to jsou američtí švábi. Ale oni se chovají agresivně, bojí se jiného názoru, jsou netolerantní.

A pak se stačí podívat do médií a do politických stran, jak reagují, a musím konstatovat, že i v řadě stran se to štíplo a u části je patrná opatrnost. Říkají mi: Dej si bacha, je tady problém, budeš nepřítel státu, půjdou po tobě, oni tě sledují, oni tě nahrávají…

A nebojíte se?

Tajné služby nás jistě sledují a nahrávají. Tajné služby mají za úkol chránit garnituru, co je u moci. Při současných technologiích nám nedají odpočinout. Ale nic jiného lidem, kterým jde o tuto republiku, nezbude, než riskovat popotahování. Říká se mi to dobře, když žijeme v zemi, kde nikdo nikoho nezavírá do kobek. Ale někteří lidé jsou v zaměstnání popotahováni za svůj názor, jsou cenzurována některá média, tak to je špatné. Pak ten, kdo přichází s alternativním návrhem a řešením, se stává novodobým disidentem.

Vím, že dříve nebo později dojde na návrhy těchto disidentů. Mají totiž důkazy v ruce – to, co se nyní děje, předvídali před půl rokem. Dnešní vláda a mainstream žene zemi do krachu, chrání zájmy Německa. Tato vláda je absolutně zodpovědná za rozval výkonné moci, vláda selhala, a proto upozorňujeme na demonstracích – ano, jazykem jednodušším, aby to všichni lidé pochopili – o co jde. Moc je u lidu, a to není komunistická fráze. Však platí, že politici jsou zaměstnanci lidu. To nejsou naši šéfové, ačkoli se tak chovají. My tu nejsme kvůli nim, ale oni jsou tady kvůli nám.

Ale volby mnoho neposunuly…

Víte, jsou místa, kde i v komunálkách voliči pochopili a zvolili změnu, více podpořili ANO a SPD. Rozhodně jsou tyto dva subjekty mnohem vlastenečtější než strany pětikoalice. Podle mě se v těchto komunálních volbách ukázalo, že pětikoalice propadla. A senátky, kdyby probíhaly o měsíc dva později, tak by také dopadly jinak. Pochopte, že hned po volbách nastoupila tvrdá mainstreamová kampaň pana Fialy, že »mu to vyšlo«. Uvidíme, jak se posune názorová hladina veřejnosti v prezidentských volbách.

Stále připomínáte zájmy Německa, ale neděje se to všechno, tedy rozbití vzájemně výhodné ekonomické spolupráce EU-Rusko, v zájmu USA?

Je zřejmé, že Amerika, Německo, EU budou hrát vždycky na sebe. Také je jasné, že volby u nás drží u moci neschopnou vládu, a i ta neschopnost není náhoda. Teď zbývá jediná otázka – koalice to »jen« neumí, nebo je to záměr? Znám lidi, kteří hodiny budou snášet argumenty, že je to záměr. Privatizace, likvidace rodinného stříbra a zlata, demontáž průmyslu, zlikvidovaná orná půda, na které vznikají logistická centra a montovny. Rozprodali jsme většinu technické infrastruktury, jako jsou vodovody, kanalizace, plynové zásobníky atd. Jak je možné, že montovny rostou jako houby po dešti, ale postavit elektrárnu u nás nelze?

Podívejme se na resort armády – nákupy F-35 od Spojených států. Je nesmyslné nakoupit tyto stíhačky, my je nepotřebujeme na obranu. Ony mají jedinou »přednost«, umějí nést jaderné hlavice, tedy jsou útočné. Vše ostatní kolem nich je horší, musí se přeškolit personál, údržba je drahá. Američané to dělají proto, aby své zbraně umístili blíže k Rusku. My si je koupíme draze za naše peníze ze státního rozpočtu, budeme je udržovat, a jediné, co to ČR způsobí, že se staneme nukleárním cílem – ne, že budeme mít lepší obranu. Někdo toto vše interpretuje, že paní ministryně Černochová to dělá výborně proti tomu zlému Putinovi a my ostatní jsme proruští švábi. Já nejsem žádný proruský šváb, a přesto jsem proti tomu! Většina národa žel dosud věří Černochové.

Teď musíme pracovat na tom, abychom se dostali z toho nejhoršího: Je tady nezvládnutá energetická krize a naprosto nezvládnutá bezpečnostní a obranná strategie státu.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

6 komentáře

jmarek3 17/10/2022 - 10:11

Jsem rád ,že se to zde pročistilo od hnědých hulvátů. 30ti letý zmar a upozorňování komunistů nese své ovoce a krise způsobí rychlejší pád současnosti ,alespoň doufám.

Rudý vítr 16/10/2022 - 18:36

Ve volbách to lidí chtěli , nechtěli Ruskej plyn, chtěli zdražování, chtěli rypákem rýt o dno nákupního vozíku,no prostě jebnuteho člověka nepredelas.To je ta zkurvena demokracie.

Rudý vítr 15/10/2022 - 04:57

Miluji komunismus proto že byli jistoty ❤️

Havlík 14/10/2022 - 19:19

Pěkný článek. Fialova vláda za peníze, těch co ČR chtějí zničit (kolonie). Předvádí Kocourkov.
Této vlády bychom se měli co nejdříve zbavit.

jmm 14/10/2022 - 18:20

Budou bankocetle, bankocedule – papírová úvěrová poukázka …
V nejhorším- žboží za zboží.Výměnný obchod.

jmm 14/10/2022 - 16:49

F-35? Naprostý nesmysl!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.