»Gagarin v sukních« už nemá čestné občanství jihočeské metropole

od redakce

Rozhovor týdeníku Naše pravda s Janem Kubešem, zastupitelem Statutárního města České Budějovice za hnutí Občané pro Budějovice

Čím se první kosmonautka světa Valentina Těreškovová provinila, že jí město České Budějovice vzalo 9. května čestné občanství, udělené jí roku 1979?

Podle mě ničím, ale důvod, který byl předložen, zní, že je členkou strany Jednotné Rusko, za tuto stranu poslankyní Státní dumy a někteří zastupitelé jí vytýkají, že měla schvalovat agresi na Ukrajinu.

Ale já to vidím jinak, z geopolitického hlediska přece víme, že západní politici ani jednou nevyslechli stesky ruského vedení, které má a mělo přirozenou obavu o svou bezpečnost. To jsou prostě záležitosti geopolitiky. Víte, je to pořád stejné. Američané něco vyvolali, jde jim o to nás úplně rozdělit. Měli zájem na rozdělení Československa, Jugoslávie, Sovětského svazu… A nyní i Ukrajiny, to je evidentní, aby utužili svou světovládu. To, že Putinovy kroky jsou něčím vyvolány, jsem řekl na zastupitelském klubu našeho hnutí. Já to prostě takto vnímám. Nyní jsme jako společnost a její členové pod masivním tlakem.  

Kdo navrhl odejmout Těreškovové čestné občanství? V kom dříme taková nenávist vůči ženě, která notabene ještě žije?

Už před rokem s tím přišel zastupitel Šimon Heller za KDU-ČSL, mimochodem je to také poslanec Poslanecké sněmovny z klubu KDU-ČSL. Znovu s tím přišel před měsícem, že je »nutné to opět navrhnout, že Těreškovová podporuje Putina v této agresi a měli bychom jí to vzít«. Před měsícem to v zastupitelstvu neprošlo, ale v pondělí 9. května to již prošlo. Návrh předložil primátor Budějovic Jiří Svoboda (ANO) na podnět zastupitele Hellera. Je to tedy následek nějaké celospolečenské situace a jednostranný pohled je jasně patrný téměř ze všech sdělovacích prostředků včetně České televize.

Jak jste hlasoval vy a jak další zastupitelé?

Bylo nás z celého zastupitelstva jen pět proti, čtyři komunisté a já z hnutí Občané pro Budějovice. Takže ze 45 českobudějovických zastupitelů bylo pro odebrání čestného titulu Těreškovové 32, dvě kolegyně se zdržely, dva kolegové nehlasovali. 

Já jsem vystoupil v diskusi a řekl jsem, že Valentina Těreškovová, tento »Gagarin v sukních«, předvedla mimořádný výkon tím, že jako první žena světa v roce 1963 letěla do vesmíru. V roce 1975 navštívila Jitex Písek a v roce 1979 jí byl – jako poslednímu takto oceněnému člověku – udělen titul čestný občan Českých Budějovic. Její čin, let do vesmíru, za který naše čestné občanství dostala, nic neumenší, proto jsem nemohl hlasovat pro jeho odejmutí. V diskusi na zastupitelstvu jsem neprováděl vůči nikomu z kolegů žádné výpady, třikrát jsem zopakoval, že důrazně odsuzuji vojenskou agresi na Ukrajině, řekl jsem, že jejich argumenty chápu, ale ztotožnit se s nimi nemohu.

Jak to na vás celé působí v celospolečenském kontextu? Je to paradox – například ve Svitavách, Karlových Varech či Liberci zůstává Konrad Henlein čestným občanem. Tento čestný titul mu samosprávy neodeberou s odůvodněním, že to patří k historii města a charakterizuje dané období. Zato ve vašem městě tyto argumenty neplatí. Není to všechno účelové?

Ano, je to účelové. Ale jak o tom přemýšlím, tak to, co Těreškovová vykonala ve Státní dumě, je naprosto nic proti zločinům, kterých se dopustil nacista Henlein.

Profesí jste učitelem na Střední umělecko-průmyslové škole sv. Anežky České. Může mít dnes učitel ve třídě před žáky svobodný názor na cokoli, nebo se cítíte být nějak svázán – viz »oznámení« na paní učitelku Bednářovou a další pedagogy, kteří už jsou policejně vyšetřováni za své názory?

Studenty naší školy učím používat kritické myšlení, učím je věci posuzovat nezaujatě, nepřebírat ihned názor, který je dnes v kurzu, hledat svůj náhled a nepapouškovat, co říkají jiní. V tom mimo jiné spočívala a dnes o to víc spočívá úloha učitele. Kdysi mi u příležitosti slavnostního předávání maturitních vysvědčení jedna z čerstvých absolventek předala jako dárek v roce 1928 u Melantricha vydaný výtisk Vojny a míru a v něm stálo věnování: »Neděkuji za vědomosti, které jste nám dal, ale za to, jak jste nás vychoval.«

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

9 komentáře

Emil Novák 27/05/2022 - 16:58

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

ELAn 22/05/2022 - 21:56

Ted jsem s uzasem cetl:
Patří jim to, Ivanům!

… zachránili nás před sebou samými, měli bychom by jim být vděčni a z 68′ se poučit, at žádné tanky uz odnikud nepřijedou.

4beatles 21/05/2022 - 12:34

Já nevím, ale pokud VT navštívila v roce 1975 Jitex Písek – neměla – když už tedy – dostat v roce 1975 čestné občanství Písku? Proč Českých Budějovic a proč až v roce 1979? Dělá to na mě dojem, že nějaký soudruh na jihočeském KV KSČ si tehdy chtěl udělat čárku, respektive šplhnout si na ÚV KSČ. Možná, že i soudruh na OV KSČ v Písku si to čestné občanství pro své město přál, ale Písek byl jenom okres a ČB byl kraj – a tak v rámci tehdy panujícího demokratického centralismu musel ten soudruh v Písku utřít nos. Tak nějak to asi bylo.

ELAn 22/05/2022 - 21:55

Ted jsem s uzasem cetl:
Patří jim to, Ivanům!
… zachránili nás před sebou samými, měli bychom by jim být vděčni a z 68′ se poučit, at žádné tanky uz odnikud nepřijedou.

Lubomír Šálek 20/05/2022 - 14:34

Soudruhu, vaše podpora Rusku je také pěkná. Tak oni nevyslechly stesky. Pokud je známo, tak vstup Ukrajiny do NATO nebyl ani navržen, ani projednán. Ruské stesky jsou na jedno brdo a kdybychom je měli naplnit, tak tady v Česku máme zase ruské tanky a ruskou okupaci. Jak vypadá ruská okupace, jsem zažili a nyní to vidíme na Ukrajině. Já chápu, že by vás to naplnilo štěstím a bolševici by ta okupační vojska vítali s kyticemi, stejně jako váš soudruh Skála v roce 68, presidentský kandidát strany nejpokrokovější.
No a ta vaše hrdinka tu agresi nejen schvaluje, ona ji i podporuje. Jinak pokud se jedná o příměr, tak je to asi stejné, Jako kdyby Česko požadovalo pod svou správu Slovinsko, část Chorvatska a Rakouska, protože to kdysi bylo součástí českého království a tyto státy mu ta území uloupily a ještě Česko hodlají napadnou. A napadli bychom je v rámci omezené vojenské akce bez vyhlášení války a s heslem denacifikace.
Ovšem na druhé straně chápu vaši frustraci. Moc toho drahé bolševictvo nepředvedlo a teď tohle, Valentina už není čestnou občankou. Nebetyčná tragédie, skoro až antická. Ale neplačte soudruhu, tento režim na rozdíl od vašeho komunistického, vám dává obrovské možnosti. Co takhle zajet do Moskvy, obejmout soudružku hrdinku, dát ji nějaké bolševické vyznamenání, třeba řád Klementa Gottwalda a spolu u vodky nevybíravě zkritizovat buržoazní demokracie a připít ruskému carovi. Nebo vyrazit do ulic s vkusným transparentem nebo alegorickým vozem na téma Valentinu nedáme. Nebo sbírku pro Valentinu, aby se necítila ukřivděná. Co takhle zkusit poslední 452. vážné varování zastupitelstvu s tím, že pokud neobnoví čestné občanství hrdince, bude to pro ně mít vážné následky. Kapitalistický režim vám ten prostor dává a v ničem vás neomezuje. Opět na rozdíl od bolševického kralování. No ale odpůrci bolševiků přece patří do gulagu nebo ke zdi, to už Lenin předpověděl a uskutečnil a tak tomu musí být. Buď v práci v šest.

fronda 20/05/2022 - 22:32

Jaká “ruská okupace”? K ničemu takovému nedošlo.

garfield 23/05/2022 - 14:18

fronda : no,jistě,to byla taky ,,speciální operace”,ne ?

jmm 20/05/2022 - 05:10

Těreškovová a i jiní astronauti v začátku obrovští hrdinové …

“…§ 355Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob
(1) Kdo veřejně hanobí
a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem….:

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.