Kandidát koalice STAČILO! Jiří Svoboda: Nebudu měnit své názory a zůstanu stejný

od redakce

Rozhovor s Jiřím Svobodou, kandidátem do EP za koalici STAČILO!

Jednatřicetiletý absolvent SOŠ bankovní akademie, jazykové školy a VOŠ sociálně právní s praxí v mnoha sociálních organizacích pochází z Prahy. V minulosti pracoval v pražské správě sociálního zabezpečení jako vrchní referent oddělení důchodového pojištění. Nyní zastává práci asistenta pedagoga na SŠ. Aktivně jako fanoušek podporuje českou fotbalovou reprezentaci a české kluby v evropských pohárech. Je členem výboru fanklubu FK Dukly Praha. Volný čas tráví také na chatě, kde relaxuje, rád chodí do divadel, biografů a na koncerty.

Lidé ve vašem věku se většinou politice věnují tak, že vědí, koho volit (spíše koho nevolit). Jak jste se k aktivní politice dostal vy?

Politiku sleduji už od útlého věku, což je asi celkem zvláštní vzhledem k zájmům ostatních dětí. Už v dětství jsem sledoval zprávy, či různé politické diskuse. Pamatuji si, že jako malý kluk jsem napsal dopis na Ježíškovu poštu s přáním fotky s podpisem pana Špidly. Bohužel jsem ji v té době nedostal. Později jsem už ale dostal od sousedky na chatě fotku s podpisem pana Ransdorfa, ze které jsem měl radost. Prý se pan Ransdorf ptal, zda mi je 70 J.

Zájem o politiku mi zůstal až do dospělosti. Do roku 2022 jsem byl pouze pasivní divák. V tom roce jsem si řekl dost, že už chci měnit Česko k lepšímu. A zapojil jsem se aktivně.

Jak velkou roli v tom sehrálo vaše vzdělání a dosavadní zaměstnání?

Řekl bych, že vzdělání nebo zaměstnání v tom nehrálo žádnou roli. Nemám rád to škatulkování, že chudí a méně vzdělání volí a působí na jedné straně politického spektra a bohatí a více vzdělaní na druhé.

Co vás vedlo k přijetí kandidatury do Evropského parlamentu? Je to vaše první kandidátská zkušenost? Čemu byste se v případě zvolení rád věnoval?

Já jsem hodně aktivní člověk. Nevydržím sedět. Volby jsou pro mě takový hnací motor, abych posouval sebe i okolí vpřed. Rád bych se účastnil všech voleb, které povedou k našim lepším životům. Také bych chtěl prosazovat své myšlenky a názory.

Je to má druhá kandidátská zkušenost. V roce 2022 jsem kandidoval do Zastupitelstva Prahy jako nestraník za Bezpečné Ulice. Musím říct, že za ty dva měsíce před volbami jsem po Praze nacestoval v rámci kampaně tolik, jako nikdo jiný ze všech kandidátů. Byl jsem i například v okrajových částech Prahy, které podle mého názoru neznají ani samotní kandidáti do zastupitelstva. To byla má první zkušenost s aktivní politikou a jsem za ni rád.

V případě zvolení bych se rád věnoval sociálním tématům, jelikož mám vystudovanou VOŠ sociálně právní. Dále těm tématům, která jsou pro všechny na denním pořádku. Ale i těm velkým. A v neposlední řadě i otázce sportu, jelikož to vypadá, že to české politiky vůbec nezajímá. Ti se spíše přiživují až na následných úspěších, ale podmínky pro jejich vytvoření už je nezajímají – viz slibovaná rychlobruslařská dráha. Tolik slibů, a nic. Nebo otázka národního fotbalového stadionu. Drtivá většina států národní stadion má (nebo aspoň kapacitně nad 30 tisíc). Česko je v tomto hodně pozadu. Je to potřeba změnit. A nezapomínat na mládež. V ní je budoucnost. Tam je potřeba materiálně i finančně podporovat, ať už třeba z dotací.

Co říkáte složení koalice STAČILO!, zejména z pohledu na trend skládání různých koalic?

To uvidíme po volbách, zda vytvoření koalice STAČILO! byl krok správným směrem. Věřím, že tato koalice má velkou šanci na úspěch. Jinak, když vidím ty vládní koalice, kde se dávají dohromady strany, které mají úplně odlišné názory ohledně unijních otázek, tak mi to přijde až k smíchu, když jedna strana v koalici je pro přijetí eura a druhá ne. Jako volič bych do risku, že budu hlasovat pro jednu stranu a dostane se v rámci koalice druhá, nešel. A pokud se po volbách – jako že to udělají – rozprchnou do různých frakcí, to je určitě lepší je vůbec nevolit. A že nesmějí dávat volitelné kandidáty na kandidátky, to už je čistá komedie.

Proto nejjednodušší a nejlepší je volit koalici STAČILO! a nejlépe mě osobně. Věřte, že to bude ta vaše úplně nejlepší volba. Já vás nikdy nezklamu. Budu hájit zájmy ČR v EU, nebudu měnit své názory a zůstanu stejný jako doposud.

Není tajemstvím, že jste fanouškem, dokonce členem výboru fanklubu FK Dukla Praha. Tento klub s velkou fotbalovou historií bojuje za návrat do nejvyšší ligy. Dovolte kacířskou otázku: Co by pro vás mělo větší cenu – úspěch v eurovolbách, nebo postup Dukly?

Fanouškem fotbalové Dukly jsem už od dob mých studií na základní škole. Což už bude asi 17 let mého života. S Duklou trávím hodně času. Ať už v Praze, či na venkovních zápasech v Česku, nebo v zahraničí. Určitá část fanoušků (ne, není nás pět J) volala v poslední době po tom, abych se stal členem výboru fanklubu Dukly, abych ho pozvedl na prvoligovou úroveň. Stejnou, jakou chce klubové vedení po hráčích. Neváhal jsem a letošních voleb do výboru fanklubu jsem se úspěšně účastnil. Mám spoustu nápadů jak oživit fanklub, tak doufám, že se mi to z pozice předsedy (zvolen výborem) podaří.

Poslední otázka je hodně složitá. Politika a Dukla jsou mé srdcovky. Vezmu to ze dvou pohledů. Za prvé postup Dukly do 1. ligy a můj úspěch v podobě zvolení do Evropského parlamentu. Tam řadím výše politiku. Za druhé postup do LM a eurovolby. Tam naopak těsně řadím výše Duklu a její hypotetický postup do milionářské soutěže. V koutku duše věřím, že Dukla i já v červnu uspějeme a zažijeme společně úspěšný rok 2024.

Takže na závěr. Podpořte mě v mém snu stát se evropským poslancem a Duklu v jejím, a to stát se prvoligovou.

(ppr)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.