V dubnu navštívil Prahu můj přítel Walter Baier. Nebojím se říci, že je to jedna z levicových legend rakouské politiky.
Walter se narodil v roce 1954 v komunistické rodině, jeho otec prošel nacistickými koncentračními tábory Dachau a Osvětim. Již od studentských let, kdy studoval na Vídeňské universitě ekonomii, se zapojil do levicového politického hnutí, od roku 1972 byl členem komunistické strany. Stal se předsedou Studentského komunistického svazu v Rakousku. Už jako 29letý byl řečníkem na mírovém pochodu statisíc účastníků. Koncem osmdesátých let minulého století se ve vedení Komunistické strany Rakouska aktivně podílel na jejím přechodu do nových, mnohem těžších, politických podmínek po pádu socialistických systémů v Evropě, jako spolkový tajemník a posléze jako její předseda. Byl také jedním z těch, kdo stál u založení strany Evropská levice před osmnácti lety. Dlouhou dobu působil jako jedna z vůdčích osobností i v mezinárodní levicové síti Transform!europe, která se stala také díky jeho neúnavné práci významným celoevropským levicovým intelektuálním think-tankem, a on se osobně zasloužil i o integraci partnerů z bývalých socialistických zemí do struktur západoevropské levice.
Návštěvu našeho hlavního města využil k diskusi s partnery o možnostech spolupráce na historickém připomenutí a analýze tzv. austromarxismu, marxistického hnutí konce 19. století, a především období první světové války a po ní. Austromarxismus se snažil marxisticky reflektovat mnohonárodní společnosti, jako byla Rakousko-uherská monarchie, jak v takové struktuře řešit národnostní otázku, spolupráci neprivilegovaných vrstev, hlavně dělnictva, i dialektiku národního a internacionálního charakteru. Přitom nejde pouze o historické bádání, ale o hledání moderních východisek krize evropské levice i na základě poučení z minulosti.
Walter Baier nedávno v prestižním americkém vydavatelství vydal práci jednoho z významných představitelů austromarxismu Otto Bauera – Rakouská revoluce a doplnil ji komentáři. Protože se na formulaci principů tohoto marxistického středoevropského hnutí také aktivně podílel pozdější zakladatel KSČ Bohumír Šmeral, radili jsme se, jak i tohoto významného českého marxistu uvést do »síně slávy« evropského marxismu. I v kořenech československého komunistického hnutí je pramen, který si toto hnutí přineslo z marxismu rozvíjeného v Rakousko-Uhersku prostřednictvím sociálně demokratického hnutí a který se před sto jedna lety emancipoval v založení KSČ. V tomto úsilí hledání společných kořenů spolupracuje naše Společnost pro evropský dialog také s Masarykovou demokratickou akademií, neboť z austromarxismu vyrostla i silná rakouská sociální demokracie.
Přítomnosti Waltera Baiera u nás jsem využil k tomu, abych se ho zeptal, jak vidí některé levicové mezníky z pohledu svého více než padesátiletého politického života přesvědčeného marxisty. Zde jsou jeho odpovědi:
Padesát let jsi aktivně v politice. Co jsou a co byly tvé nejdůležitější zážitky s ohledem na osobní politický život?
To, co se obtisklo v mém politickém životě, je celosvětová politická změna na konci osmdesátých let. V minulém století se jevil společenský pokrok nezadržitelným: konec války ve Vietnamu, pád pravicových diktatur v Řecku, ve Španělsku a v Portugalsku, konec portugalské koloniální říše, afghánská saúdská revoluce a vítězství sandinistů v Nikaragui. Také Evropa se měnila směrem doleva, velké komunistické strany ve Francii a v Itálii se staly mocenskými faktory. Skutečnost, že uznávané komunistické strany Španělska a Portugalska v prvních svobodných volbách zůstaly v menšině, nezměnilo nic ve směrování procesu, přinejmenším, pokud se týkalo našeho vnímání.
Pohled na reálně socialistické země byl ambivalentní. V nich jsme (my na Západě) žít vlastně nechtěli. Na druhé straně tvořily část příznivých poměrů sil společenského pokroku ve světě. Já sám jsem si myslel, že se jednalo o generační problém. Nové, mladé síly na klíčových místech ve straně a ve státě měly představovat také změnu poměrů. První Gorbačovovy roky vypadaly, že podporují tuto naději. Dnes víme, že to nevyšlo. Evropská varianta reálného socialismu se ukázala jako nevhodná. Zeď padla a s ní jedna země Varšavské smlouvy za druhou. Západní komunistické strany reagovaly třemi rozdílnými způsoby. Jedny došly k závěru, že socialismus je s konečnou platností vyřízen a angažovaly se v rámci stávajícího kapitalistického systému; další přičítaly zánik socialismu pokusům o jeho přestavbu; třetí skupina se pokusila nově ukotvit socialistické myšlenky a strany ve změněném světě. Tento pokus tvořil obsah mé politické práce v následujících desetiletích, nejprve v čele Komunistické strany Rakouska a později jako koordinátor transformované Evropy (Transform!europe) – v myšlenkovému centru Evropské levice. Pro komunistické strany bylo toto nové nasměrování těžké, zatímco radikální levicové strany, které »vystoupily« již v roce 1990 z reálného socialismu, přechod zvládly lépe. Strana Evropská levice vznikla ze svazku těchto obou proudů – z obnovených komunistických stran a radikálních levicových stran.
Co pro tebe znamená tzv. pražské jaro 1968?
V roce 1968 mi bylo právě čtrnáct let, měl jsem zájem o politiku, ale organizován jsem nebyl. Myšlenka »socialismu s lidskou tváří« se mi líbila. Tanky v Praze mě pobuřovaly. Když jsem se politicky aktivizoval, byla vzpomínka na pražské jaro nahrazena Pařížským květnem. Demonstrující studenti ve Francii, v Německu, v Itálii byli našimi soudruhy i vrstevníky. Identifikoval jsem se s nimi. Názory v komunistických stranách byly definovány studenou válkou. Člověk volil jednu z obou stran. Středový názor nebyl akceptován. Hrůza americké války ve Vietnamu přispěla k tomu, že mnozí komunisté obhajovali autoritářské poměry ve východní Evropě jako historickou nezbytnost. Zpětně viděno lze říci, že tato špatně pochopená solidarita komunistům v západní Evropě velice uškodila, aniž by byla k něčemu komunistům v Evropě východní.
Podle mého názoru bylo pražské jaro historicky poslední šancí, jak reformovat reálný socialismus za účasti komunistické strany. Cesta, kterou zvolil Dubček a jeho tým, by nebyla nikterak jednoduchá, obsahovala také rizika pro politickou a vojenskou stabilitu v Evropě. Smutnou skutečností zůstává, že sovětští vůdci nerozeznali šanci na zřízení výkonného socialistického hospodářského systému a na zvýšení jeho atraktivity demokratickým a kulturním otevřením se světu. Mnohé by také proběhlo jinak v západní Evropě, jmenovitě ve Francii a v Itálii, kde komunistické strany představovaly většinu pracující třídy. Tak jako tak, historie vyslovila svůj rozsudek, ale koncepty a zkušenosti pražského jara zůstávají platné pro budoucí diskuse o demokratickém socialismu.
Rok 2049 se stane 100. výročím založení Čínské lidové republiky. Jaký je tvůj názor na socialismus s čínskými rysy? Jsou zde společné znaky se západními hodnotami?
Nejprve bych chtěl říci, že nejsem odborníkem v otázkách souvisejících s Čínou. Mně se nevynořují otázky prvořadě z ideologického hlediska, poněvadž věřím, že socialistická transformace Číny se zásadně liší od všech evropských zkušeností. Nejenom ohledně sociálně ekonomických výchozích podmínek, nýbrž i z kulturních východisek. Čína byla duchovní velmocí již v době, kdy v Evropě ještě vládl temný středověk. V 19. století byla zotročena západními koloniálními mocnostmi, z čehož se teprve v roce 1949 dokázala vymanit. Dnešní Čína převzala mnoho technologií ze Západu, ale nemá žádný důvod k přebírání západního civilizačního modelu nebo jeho politického systému.
V jakém stavu ČLR oslaví své 100. výročí, neví nikdo. Pravdou je, že existuje za stavu citlivé rovnováhy mezi socialistickým státem a částečně kapitalistickou ekonomikou. Kapitalistická ekonomika vytváří kapitalistickou kulturu. Otázkou tedy je, zda pět tisíciletí stará čínská kultura dokáže pohltit a transformovat 500 let starý kapitalismus, nebo zda naopak dokáže kapitalistická kultura podmanit si Čínu. Americká autorka Deirdre Nansen Mac Closky napsala ve své knize, že v době neoliberalismu byla na celém světě jedna miliarda lidí osvobozena od hladu. Zapomněla však dodat, že 70 procent z nich žije v Čínské lidové republice.
Považuji ale vzestup ČLR na úroveň světové velmoci za základní úkaz. Považuji jej především za viditelný výsledek dekolonizace, která je nevyhnutelným procesem. Západ se s tím bude muset vyrovnat a pro země na jihu je šancí, jak se osvobodit ze závislosti. Západ bude muset akceptovat strukturu světa, která se vytvoří na těchto předpokladech. Na tom, aby se tento přechod uskutečnil mírovými prostředky, se musí podílet i socialistická levice.
Jiří MÁLEK
28 komentáře
Zajímavý komentář z Rakouska ! Walter Baier ! Přiznám se , že to jméno je pro mne neznámé ! Ale člověk má poznávat lidi a jejich vize ! Je to člověk přibližně mého věku a tak si rád pročítám články od lidí stejně věkové struktury a ze zahraničí ! Více takových komentářů a to zvedne náladu ! Vladimír Kusyn
V Australii meli taky bolseviky?
Nebo Australopithekus v Africe byl predchudce komunistu driv nez husite?
Kdopak u nas zasel semena bolsevniku velkolepeho a neutal ho sekyrkou?
NINO,
dobre s revoluci.
No svetle zitrky se vubec nikde nenaplnily.
Na par tisic let slepa vyvojova vetev.
Ted si vydali postbolsevici skripta, ze socialismus s lidskou tvari zacal po 68′.
To je jak od Semelove, ze si Horakova provaz zaslouzila.
NINO.
Vsichni jsme GOGO!
Fasisti pro Kreml.
👀👁️
Domýšlím si že gogogo má denucijní význam.
Ne ne, 4 vrazdy…
Kdo me nesere, proc ho natirat?
A vsichni jsme vlastne pro Kreml fasisti.
Jeste ze nema silu sem dojet.
NINO.
Vsichni jsme GOGO!
Fasisti pro Kreml.
👀👁️
PRO MLADASE
Ze v tom Rusku maji pro mir 2 vyznamy = svet a = mír. To se to siri a rozsiruje RUSSKIJ MIR.
Nahoda? Nemyslim.
Pan Baier se plete. Tzv. reálný socialismus byl nejúspěšnějším projektem levice. Snahy jiných levicových proudů o kolaboraci s buržoazií jsou chybou. Ještě větší chybou je módní politika podněcování masové imigrace, likvidace energetiky, propagace homosexualismu atd.
Pražské jaro bylo takovým raným pokusem o “barevnou revoluci”.
PRO MLADASE
Ze v tom Rusku maji pro mir 2 vyznamy = svet a = mír. To se to siri a rozsiruje RUSSKIJ MIR.
Nahoda? Nemyslim.
Frndo priklon k socialismu rekneme, ona je ted Evropa beztak socialni.
Marx predpokladal revoluci ve vyspele zemi, ale provedli ji nevolnici bolsevici v Rusku.
Takze od zacatku velke utrpeni a zmar.
Zapadni svet na komouse prdi, takze prohrali a zrusit. Provedeno.
Jedine statni rezim v Cine, tam bys nechtel, stejne do Ruska.
Severni Korea a Kuba uz jsou karikatura.
Migraci a rozjebani sveta podporuje Putin.
HRDE CCCP NA HRUDI, a komentator skoncil.
Pražské Jaro byla taková dobová barevná revoluce v rukách vítězících antikomunistů v KSČ. Důkaz bylo vyhazování zakládajících členů a rozbíjení vztahů mezi komunisty Waršavské smlouvy.
Kam nemůže čert nasadí ženský. Kam nemůže v politice , nasadí antikomunisty, nakonec to dotáhnou fašisté.
NINO,
dobre s revoluci.
No svetle zitrky se vubec nikde nenaplnily.
Na par tisic let slepa vyvojova vetev.
Ted si vydali postbolsevici skripta, ze socialismus s lidskou tvari zacal po 68′.
To je jak od Semelove, ze si Horakova provaz zaslouzila.
Ty ujo mm, kto vás na Slovensku ubráni?
Fico s Blahom, Milanko hociten Mazurik s Uhrikom, Kotlebovi?
KSS sú vzácni a chránení.
Alebo prezidentka Caputova čo ju Smer sprosto pocastoval, s Hegerom.
ja len vám všetkým závidím ten bezbrehý optimizmus, ktorý pramení asi z toho, že ešte na tom niedme tak zle a máme deťom dať čo jesť, máme sa kde ako tak vyspať, máme svoj štandard, ale megalománia liberalizmu straší, pohlcuje skoro všetko čo doposiaľ bolo vytvorené, nezastavuje sa pred ničím a nikým, búra dávne zakrenené zvyky, vzťahy, obyčaje , siaha nám do nášho ľudského súcna, prerozdeľuje všetko a dokonca aj majetky, takže mnohí už to pocítili a pociťuje to čoraz viac ľudí.Liberalizmus pri svojich niektorých prednostiach sa nám dostáva pod kožu, ničí naše vnútro, ničí nás samých, spolu s našým súkromým, prevracia všetky vžťahy a všetko neguje, skomercionalizoval si aj kulzúru, sociálne vzťahy, takže sa vás pýtam, toto je ten život,toto chceme, to sa nevieme narovnať, ked nám krivia chrbticu a to preto, že nám povedia, že nám ju chcú liečiť, ale takou medicínou čo je nám nedostupná.Toto nechceme, lebo si myslím, že sa globalisti, liberáli a všetci tí čo nám sľubujú ráj na zemi dočista zbláznmili, lebo my chceme len a len normálne žiť, tvoriť a praciovať.
Ty ujo, kto vás na Slovensku ubráni?
Fico s Blahom, Milanko hociten Mazurik s Uhrikom, Kotlebovi?
KSS sú vzácni a chránení.
Alebo prezidentka Caputova čo ju Smer sprosto pocastoval, s Hegerom.
Ty ujo, kto vás na Slovensku ubráni?
Fico s Blahom, Milanko hociten Mazurik s Uhrikom, Kotlebovi?
KSS sú vzácni a chránení.
Alebo prezidentka Caputova čo ju Smer sprosto pocastoval, s Hegerom.
V tomto válečném stavu KSČM nemůže lavírovat a de facto sedět na dvou židlích a to není možné. Z hlediska priorit je fyzická existence národa první, a otázka stranická ideologická a sociální druhá. Ve válečném konfliktu komunisté mají být jako ruští komunisté. Na straně Ruska, neboť neexistuje jiná záštita Slovanů, než Rusko. KSČM by se neměla shlížet ve své politice a mediálních výstupech v austromarxismu tj. neaktuálním nesmyslu pro tuto dobu.
Kdyby se komunisté plnou vahou postavili na stranu Ruska i za cenu přechodu do ilegality, získali by vážnost i u nekomunistů a ostatních, kteří s Rusy sympatizují z podstaty. Poslanecká sněmovna je důležitá, ale mnohem důležitější je získat členy, sympatizanty a volební hlasy drobnou prací mimo PS a senát. KSČM nemůže volit cestu protektorátního aktivismu a ztrácet zbytečně naše hlasy. Kdežto Okamura takový problém nemá!
KSČM a KSČ a snažte se dát do čela lidi nové, případně charakterově pevné.
Vylučte všechny Pavly, Hilšery a dokonce i rektory Zimy!
Teď není čas na hrabání se v minulosti, ale na činy, které zajistí priority – to jest výstup z EU, výstup z NATO a modus vivendi s Rusy, který předchozí kolaboranti prosrali. JIR
Frndo priklon k socialismu rekneme, ona je ted Evropa beztak socialni.
Marx predpokladal revoluci ve vyspele zemi, ale provedli ji nevolnici bolsevici v Rusku.
Takze od zacatku velke utrpeni a zmar.
Zapadni svet na komouse prdi, takze prohrali a zrusit. Provedeno.
Jedine statni rezim v Cine, tam bys nechtel, stejne do Ruska.
Severni Korea a Kuba uz jsou karikatura.
Migraci a rozjebani sveta podporuje Putin.
HRDE CCCP NA HRUDI, a komentator skoncil.
A jsme u piva. Světlého nebo černého? Radu dá Ti přítel, ale málokterý dá ti mouky pytel?Komunisti jsou zde jako oprdění, Rady nabízí ausrokomunisé, sečtělí antikomunisté s fašisty?
Nasi komanci uz nikoho nezajimaji.
Proc lezou v Kremlu nekam bolsevikum, kapitalistum, cekistovi i prip lidozroutum nereknou.
Delal jsem si prdel.
Co mate doma ruskeho a co prineslo Rusko svetu?
Par spisovatelu a skladatelu za samoderzavi, jinak zmar a rozjebani okolniho sveta.
A nasi komuniste budou Kremlu prisluhovat vzdycky, netreba je povzbuzovat.
Zavádět v Rakousku komunismus? Ten soudruh musí být idiot…proc ničit tak krásnou zemi?
Nasi komanci uz nikoho nezajimaji.
Proc lezou v Kremlu nekam bolsevikum, kapitalistum, cekistovi i prip lidozroutum nereknou.
Světlý nebo tmavý. Nedám si tu žádné. Jsou tu je sračky.
Rusko a Sibir by se meli poucit o rozpadu Latinske Ameriky…
Jo, to se to bohatlo na koloniích…..
Ale to už nebude….
Komentáře jsou uzavřeny.