Jiří Silný: Překonání chudoby potřebuje systémovou změnu

od redakce

Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s průkopníkem fair trade v ČR Jiřím Silným

Dělat rozhovor s Jiřím Silným znamená předem si rozmyslet, jaké téma upřednostnit. Věnujete se mnoha věcem, máte hodně co říct. Pojďme se ale podívat na fairtradové hnutí, mezi jehož průkopníky u nás patříte, a vraťme se na začátek. Co vás k tomu přivedlo, kde vznikla inspirace?

Fairtradové obchodování je vedlejším produktem vzdělávacích aktivit Ekumenické akademie věnovaných globalizaci. Zjistili jsme, že mluvit o ničení přírody a zbídačování lidí v rozvojových zemích je příliš vzdálené každodenní zkušenosti, a navíc to vyvolává pocit bezmoci. Spravedlivý obchod je ideální pedagogický prostředek pro pochopení souvislostí a zároveň nástroj, jak změnou spotřebního chování přispět ke změně systému. Přímou inspirací byly západoevropské církve a občanské organizace, pro které je fair trade formou politické solidarity.

Předpokládám, že většina čtenářů ví, o čem je řeč, ostatním připomenu, že fair trade, česky spravedlivý obchod, je obchodní model, který zaručuje, aby pěstitelé či výrobci v zemích globálního Jihu dostávali za svou práci důstojnou odměnu a měli možnost rozvoje svých komunit. Zavazují se přitom k vyloučení dětské práce, k rovnému postavení mužů a žen a dodržování ekologických standardů. Dá se říct, že fair trade je protiváhou kapitalistickému přístupu, kterému jde o kumulaci kapitálu a zisk za každou cenu?

Původně měl fair trade nahradit charitu – místo sbírek pro chudé vytvořit podmínky, aby se mohli živit prodejem svých výrobků, to byla myšlenka Edny Bylerové z mennonitské církve v roce 1946. Postupně se zapojily nevládní organizace, například britský Oxfam, a časem se hnutí víc politizovalo. Prvním zemědělským produktem se stala nikaragujská káva, kterou kupovali lidé, kteří chtěli podpořit sandinisty. Fair trade patří k systémům solidární ekonomiky, protože je postaven na spravedlivém vyvažování potřeb producentů, kteří jsou většinou organizováni v družstvech obchodníků a spotřebitelů. Přitom prokazuje, že takový způsob ekonomických vztahů bez vykořisťování může být dlouhodobě úspěšný. Tím tvoří alternativu ke kapitalistickému hospodaření, ale ne protiváhu, na to je to pořád ještě velmi okrajová záležitost, a má samozřejmě i řadu problémů.

Mají komunity, které jsou hnutím podporovány, problémy s firmami, kterým fair trade komplikuje bezohledný zisk?

Problém je v tom, že když je nějaký koncept úspěšný, snaží se ho kapitál využít. Zavedení ochranné známky Fairtrade umožnilo prodávat zboží i v běžné distribuci, a tím se výrazně zvýšil obrat. Ale obchodní řetězce si tím jednak vylepšují pověst, ale zároveň jako v jiných případech likvidují malé lokální prodejce. V Česku bývalo asi deset specializovaných obchodů a dnes přežívají jen dva. 

Jak se vůbec daří fairtradovým aktivitám, na kterých se přímo podílíte vy?

V roce 2004 jsme začínali tím, že jsme otevřeli »malý velkoobchod«, abychom pomohli vzniku nových prodejních míst, což se povedlo, ale velkoobchod po několika letech zanikl. Teprve pak jsme otevřeli vlastní obchod, dnes Fair a Bio, který najdete v Praze na Florenci na adrese Sokolovská 327/29, kam chodím jako dobrovolník prodávat. Máme tam široký sortiment řemeslného a potravinářského zboží.

Obchodu se moc nedaří. Jednak opadla určitá módní vlna, ale hlavně se také nedaří lidem. Vidíme, že i věrní zákazníci musí omezovat své nákupy, i když naše ceny jsou plně srovnatelné se stejně kvalitním zbožím v běžné distribuci. Doufáme, že naši bilanci vylepší předvánoční období, protože pro originální etické dárky jsme ideálním místem.

Další projekt, který jsme v akademii iniciovali, je dosti úspěšný.  Je to družstvo Fair a Bio, které provozuje pražírnu fairtradové kávy v Kostelci nad Labem a funguje jako sociální podnik, zaměstnává dnes 12 osob s postižením. Jsem členem družstva a vedu jeho etickou komisi.

S jakým faitradovým zbožím se v ČR nejčastěji setkáváme?

Ve světě i u nás je nejprodávanějším zbožím káva, následovaná čokoládou a čajem. To jsou také produkty, které mají v nabídce obchodní řetězce. Fairtradová nabídka ale zahrnuje tisíce produktů, které jsou u nás těžko dostupné: od květin přes tropické ovoce a koření až po textil, kosmetiku a spoustu rukodělných výrobků – mnohé máme v našem obchodě.

Setkáváte se s tím, že vám někdo řekne, proč radši nepomáháte v ČR?

Tematicky se Ekumenická akademie věnuje i sociálním problémům u nás – například jsme spolupracovali na vytvoření mapy exekucí. Vtip je v tom, že nám nejde o »pomáhání«, ale o systémové změny. I fair trade mnozí chybně chápou jako charitu. Ale jde o to, vytvořit příležitosti pro důstojný život. Dobrým příkladem, jak to myslíme, je družstvo Fair a Bio. Družstvo je příkladem ekonomické a solidární ekonomiky, fairtradovou kávu pěstují družstva z globálního Jihu, většina zaměstnanců pražírny jsou lidé s různými omezeními, ale v prostředí sociálního podniku se mohou uplatnit a zlepšit kvalitu svého života. Myslíme i ekologicky – pražírna nabízí bezobalovou kávu ve výměnných kontejnerech a fair trade také dbá na ochranu prostředí.

Může vůbec fair trade podpořit nějak i člověk, který nemá peněz nazbyt?

Každý si někdy dopřejeme »něco navíc« nebo hledáme nevšední dárek pro někoho blízkého. Zároveň je důležité si uvědomit, že celkově potřebujeme omezit růst konzumu, který znamená plýtvání a degradaci přírody. Levné produkty ze vzdálených zemí znamenají žebrácké mzdy pro dělníky a ničení přírody. Ani u nás není práce mnoha lidí pořádně zaplacená, a proto někteří nemají ani na základní potřeby. To je otázka politické změny a boje za práva pracujících. Fairtradové ceny odrážejí skutečné náklady za kvalitní produkty, a tím nastavují zrcadlo.

Jste zakladatelem Ekumenické akademie. Můžete ji, prosím, čtenářům představit včetně aktivit, kterým se kromě fairtradového obchodu věnuje?

Ekumenická akademie bude brzy slavit třicáté výročí od založení a za tu dobu to bylo témat, kterým se věnovala, opravdu hodně. Nová témata akademie přináší dodnes. Zpočátku jsme podporovali dialog o problémech spojených se společenskými změnami – postavení Romů, migrace, deindustrializace a nezaměstnanost, obchod se ženami, ekologie. Od začátku jsme spolupracovali se zahraničními partnery, a tak se okruh témat rozšířil i na problémy globalizace, zejména šlo o mezinárodní dluhovou krizi z počátku v rámci kampaně Jubilee 2000 (Milostivé léto – pozn. red), později jako člen sdružení EURODAD. S tím souvisejí i otázky mezinárodního obchodu, a tam patří i fair trade. Další velký okruh tvoří sociální, ekonomická a kulturní práva, zejména také požadavek rovnosti mužů a žen. Zpočátku jsme v tom spolupracovali s mezinárodní sítí Social Watch, a z toho pak vznikla i česká národní organizace monitorující, jak Česko plní v této oblasti své závazky. Pokud jde o mezinárodní témata, hrál důležitou roli v naší práci Tomáš Tožička, který vedl i náš jediný praktický rozvojový projekt v Tanzánii.

V posledním období se Ekumenická akademie věnuje zejména ekologickým a ekonomickým tématům. Po několik let společně s Klimatickou koalicí organizuje Týden pro klima, letos i s putovní výstavou, kterou si lze zapůjčit. Většina vzdělávacích projektů je dnes zaměřena na sociální solidární ekonomiku. Pro podobné programy je stále obtížnější získávat zdroje, takže v současnosti jsou aktivity dost omezené. Po dlouhodobé zkušenosti z práce v neziskové organizaci, která se vždycky věnovala společenské kritice a propagování spravedlivějších alternativ kapitalismu, špatně snáším od levicových kruhů všeobecné odsuzování »politických neziskovek«. Organizace občanské společnosti zrcadlí rozložení postojů ve společnosti, takže stejně jako většina médií i většina takových organizací se u nás hlásí k pravici. Je ale na levici, aby k tomu vytvářela a podporovala protiváhu.


ThDr. Jiří Silný vystudoval husitskou teologii a s přestávkami působil jako duchovní a později i diecézní tajemník CČSH a pracovník Ekumenické rady církví. Od vzniku v roce 1996 do roku 2016 vedl Ekumenickou akademii, z. s., zaměřenou na dialog, vzdělávání a osvětu. (V současnosti je ředitelkou Ekumenické akademie jeho dcera Karolína Silná.) Jiří Silný pracoval několik let také v Nadaci Rosy Luxemburgové. V současnosti působí jako vysokoškolský pedagog na HITS Praha a VŠ sv. Alžběty a je předsedou Social Watch, z. s.

David PROUD

Přečtěte si další články

34 komentáře

SV SLOVO VOLIČÚ 22/09/2025 - 08:09

VYVOLEJME AKTIVITU ZAVOLEJTE VRABLOVI,ŽE TU NA NEHO CEKAME http://www.cr1.cz A MAME SDELENI?
?!
Jak kde najít vytunelované přívlastky kapitalismu,které sousedum přináší pohádkové příjmy,
Volíme číslo 10 ZMENA SYSTEMU Vrabel

Georgij Capka 21/09/2025 - 22:00

USraelské banky a jejich SWIFT a jejich dolarové měny (inklusivně Kč) už nejsou a nebudou vůbec potřeba,. Počítám že Rusko a Čína zavedou jejich *bezpeněžní globální a „hraniční“ burzovní instituce, kde by si každý člověk mohl otevřít globální člensttví a burzovní obchodní depozit, kde by si mohl převádět jeho burzovní transakce. Na principu například toho Čínského „bodového systému“. Člověk by pak měl celosvětově přístup do *čínské hedvábné stezky, měl by obchodní přístup k čínské prodejní a nákupní platformě *alibaba.com a *pracoval by pro a v jejich pracovní síti, a byl by i jejich *socialistickým globálním občanem a členem spravedlivé čestné výroby a socialistického rozdělování…. Takže asi zhruba takhle . Oni se i USraelci „nenápadně“ pokouší jejich bitcoinem, a všemožně drze všude zavádět ten jejich globální otrokářský systém, který ale v úplném protikladu musí být a bude nahrazen tím Ruským a Čínským socialistickým globálním systémem… Koupím si pak jejich zašifrovaný, inteligentní mobil Huawei a budu se pak moci i bez dolaru, bitcoinu na to kapitalistické svinstvo úplně vykašlat.

Civilizační společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh *peněz a existuje vládnídohled a regulace společensky spravedlivých cen a rozdělování celkových vytvořených hodnot.(HDP národní. Nebo i *globální). Obrazně řečeno je *národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…

Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási utajovaná židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen a směnového národního kurzu .(To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec nic neprodělávalo. Umět vyrábet, držet technický pokrok,prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou oběžní funkci . Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační potiskaný WC papír. Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili jejich novodobý globální, obchodní systém a globální bankovní -burzovou síť pro každého.

SV SLOVO VOLIČÚ 22/09/2025 - 08:16

Čapka
místo,spamu hledejte radši vytunelované přívlastky,které chce to,zvíře kočkodan a celé SV.

SV SLOVO VOLIČÚ 21/09/2025 - 15:46

UŽ ŽADNY DALSI SPAM.SPLNME RADEJI PŘÁNI PANA KOÇKODANA A HLEDEJME VSICHNI VYTUNELOVANE PRIV(LASTKY,
KTERE UMOZNUJI SOUSEDNIM VOLČÚM SKWELE PLATY
?!
Zapojte do hledání své rodiny a všechny známé. Když teď už víte tajemství,které nám špatne zvolení tzv zastupitele nechtějí odhalit , přívlastky toho kapitalismu s jejichž pomocí si sousedé na nebohých kapitalistech masti,kapsy nenajdete ,nevadí SV avantgarda je zná a dá je všem voličum i kdyby to mělo být po lopatě i panu VRABLOVI volební číslo 10.
Ten chlap není žadne tintitko a jak pochopí,že o dvě třetiny vyšší plat,který SV program hned v prvním artikulu nabize VŠEM VOLICUM pomocí změny systému je OK ,pak ná jeho poslušně jehňatka povede do boje za NAŠ BIFTEK a ne žrat EK LEJNO ponravy a být bez peněz chudí jako Kostelní myši a ještě čekat na marškumpačku ve prospěch toho zmetka Jurije,který tu chce zavraždit nejlepší syna a dcery republiky.
ZDAR SVAR salát jen do toho pod rudou vlajkou kde místo vytunelovaného VERCAJKU bude moderní žlutý švajsaparat z Činy takže volit toho ďabla VRABELA je to pravé ořechové a mužeme se všichni ucit švajsovat.
MY z formace SV avantgardy,mu mužeme pomocí i po volbách pokud ho do toho Prdlamentu budete chtít dostat a bude mela zprava i zleva

SV SLOVO VOLIČÚ 21/09/2025 - 15:46

UŽ ŽADNY DALSI SPAM.SPLNME RADEJI PŘÁNI PANA KOÇKODANA A HLEDEJME VSICHNI VYTUNELOVANE PRIV(LASTKY,
KTERE UMOZNUJI SOUSEDNIM VOLČÚM SKWELE PLATY
?!
Zapojte do hledání své rodiny a všechny známé. Když teď už víte tajemství,které nám špatne zvolení tzv zastupitele nechtějí odhalit , přívlastky toho kapitalismu s jejichž pomocí si sousedé na nebohých kapitalistech masti,kapsy nenajdete ,nevadí SV avantgarda je zná a dá je všem voličum i kdyby to mělo být po lopatě i panu VRABLOVI volební číslo 10.
Ten chlap není žadne tintitko a jak pochopí,že o dvě třetiny vyšší plat,který SV program hned v prvním artikulu nabize VŠEM VOLICUM pomocí změny systému je OK ,pak ná jeho poslušně jehňatka povede do boje za NAŠ BIFTEK a ne žrat EK LEJNO ponravy a být bez peněz chudí jako Kostelní myši a ještě čekat na marškumpačku ve prospěch toho zmetka Jurije,který tu chce zavraždit nejlepší syna a dcery republiky.
ZDAR SVAR salát jen do toho pod rudou vlajkou kde místo vytunelovaného VERCAJKU bude moderní žlutý švajsaparat z Činy takže volit toho ďabla VRABELA je to pravé ořechové a mužeme se všichni ucit švajsovat.
MY z formace SV avantgardy,mu mužeme pomocí i po volbách pokud ho do toho Prdlamentu budete chtít dostat a bude melazprava i zleva

Georgij Capka 17/09/2025 - 21:48

USraelské banky a jejich SWIFT a jejich dolarové měny (inklusivně Kč) už nejsou a nebudou vůbec potřeba,. Počítám že Rusko a Čína zavedou jejich *bezpeněžní globální a „hraniční“ burzovní instituce, kde by si každý člověk mohl otevřít globální člensttví a burzovní obchodní depozit, kde by si mohl převádět jeho burzovní transakce. Na principu například toho Čínského „bodového systému“. Člověk by pak měl celosvětově přístup do *čínské hedvábné stezky, měl by obchodní přístup k čínské prodejní a nákupní platformě *alibaba.com a *pracoval by pro a v jejich pracovní síti, a byl by i jejich *socialistickým globálním občanem a členem spravedlivé čestné výroby a socialistického rozdělování…. Takže asi zhruba takhle . Oni se i USraelci „nenápadně“ pokouší jejich bitcoinem, a všemožně drze všude zavádět ten jejich globální otrokářský systém, který ale v úplném protikladu musí být a bude nahrazen tím Ruským a Čínským socialistickým globálním systémem… Koupím si pak jejich zašifrovaný, inteligentní mobil Huawei a budu se pak moci i bez dolaru, bitcoinu na to kapitalistické svinstvo úplně vykašlat.

Civilizační společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh *peněz a existuje vládnídohled a regulace společensky spravedlivých cen a rozdělování celkových vytvořených hodnot.(HDP národní. Nebo i *globální). Obrazně řečeno je *národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…

Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási utajovaná židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen a směnového národního kurzu .(To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec nic neprodělávalo. Umět vyrábet, držet technický pokrok,prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou oběžní funkci . Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační potiskaný WC papír. Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili jejich novodobý globální, obchodní systém a globální bankovní -burzovou síť pro každého…

SV SLOVO VOLIČÚ 22/09/2025 - 08:22

Už jste to zatelefonoval co tu furt dokola mastité,Čapka tomu Vrablovi?Napište co odpověděl nebylo to klackem přes kedlubńu,že ne?

SV SLOVO VOLIČÚ 17/09/2025 - 21:36

PANE ČAPKO, OMLOUVÁM SE, ŽE VÁS TU POŘÁD BUZERUJI A ŽE PLÁCÁM POMATENÉ NESMYSLY. SNAŽÍM SE TU ZAMOŘOVAT PROSTOR, PROTOŽE TO TU POVAŽUJI ZA SVÉ PANSTVÍ A RÁD OTRAVUJI DRUHÉ. TAKÉ TÍM DOUFÁM, ŽE OSTATNÍ MOHU TAKTO VYSTRNADIT A HRÁT SI ZDE NA PÁNA. TO ŽE MOJE HLOUPÉ NESMYSLY NIKDO ANI NEČTE A NIKDO SE SE MNOU NEBAVÍ MI VŮBEC NEVADÍ. JSEM STARÝ PANIC A HLEDÁM SI TAKTO ZÁBAVU A DÁVÁ MI TO I POCIT, ŽE NEJSEM SÁM.
?Q!?Q!

SV SLOVO VOLIČÚ 18/09/2025 - 21:42

SLAVA UKRAJINE,SLAVA GEROJAM🔥🖕!\

SV SLOVO VOLIČÚ 20/09/2025 - 00:56

Tady vidíte jak se spamista JURIJ snaží škodit ruce , která ho krmí a produkuje proto tu haže svoji špinu je normálni výsledek? ?

SV SLOVO VOLIČŮ 17/09/2025 - 21:29

PANE ČAPKO, OMLOUVÁM SE, ŽE VÁS TU POŘÁD BUZERUJI A ŽE PLÁCÁM POMATENÉ NESMYSLY. SNAŽÍM SE TU ZAMOŘOVAT PROSTOR, PROTOŽE TO TU POVAŽUJI ZA SVÉ PANSTVÍ A RÁD OTRAVUJI DRUHÉ. TAKÉ TÍM DOUFÁM, ŽE OSTATNÍ MOHU TAKTO VYSTRNADIT A HRÁT SI ZDE NA PÁNA. TO ŽE MOJE HLOUPÉ NESMYSLY NIKDO ANI NEČTE A NIKDO SE SE MNOU NEBAVÍ MI VŮBEC NEVADÍ. JSEM STARÝ PANIC A HLEDÁM SI TAKTO ZÁBAVU A DÁVÁ MI TO I POCIT, ŽE NEJSEM Tak SÁM.
?Q!?Q!

SV SLOVO VOLIČÚ 18/09/2025 - 21:50

Ať žije president Ukrajiny na pimprle si dám vytetovat 88 !

SV SLOVO VOLIČÚ 17/09/2025 - 17:20

PANE ČAPKO,ŽÁDNÝ DŘISTALISTICKY PRAZDNÝ a TiSickrat OPAKOVANY KOMENT V BOJI ZA POTŘEBY SV NEPOMUŽE.
?!
Volejte včas a pozvete tady mezi nás včas naši milí voliči našeho odvážného nyní už jasného rebela pana VRABLA a ten to už všem muže i tady vysvětlit co má v programu a co se stane ,když mu budeme naslouchat a navíc my z SV jeho program zesílime o naše artikuly svobody a demokracie a boj za to „KDE JE NÁŠ BIFTEK“ pak muže pokračovat neztenšenou silou a nemusí nikdy skončit.
ZDAR SVAR nový pozdrav SV tj Sjednoceného Voličstva pod programem 5 PNZ a 4 BRNO Blahynka a možná i pana VRABLA kurňa chlapa správného jak poradný býk.

Georgij Capka 16/09/2025 - 09:24

USraelské banky a jejich SWIFT a jejich dolarové měny (inklusivně Kč) už nejsou a nebudou vůbec potřeba,. Počítám že Rusko a Čína zavedou jejich *bezpeněžní globální a „hraniční“ burzovní instituce, kde by si každý člověk mohl otevřít globální člensttví a burzovní obchodní depozit, kde by si mohl převádět jeho burzovní transakce. Na principu například toho Čínského „bodového systému“. Člověk by pak měl celosvětově přístup do *čínské hedvábné stezky, měl by obchodní přístup k čínské prodejní a nákupní platformě *alibaba.com a *pracoval by pro a v jejich pracovní síti, a byl by i jejich *socialistickým globálním občanem a členem spravedlivé čestné výroby a socialistického rozdělování…. Takže asi zhruba takhle . Oni se i USraelci „nenápadně“ pokouší jejich bitcoinem, a všemožně drze všude zavádět ten jejich globální otrokářský systém, který ale v úplném protikladu musí být a bude nahrazen tím Ruským a Čínským socialistickým globálním systémem… Koupím si pak jejich zašifrovaný, inteligentní mobil Huawei a budu se pak moci i bez dolaru, bitcoinu na to kapitalistické svinstvo úplně vysrat..

Civilizační společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh *peněz a existuje vládnídohled a regulace společensky spravedlivých cen a rozdělování celkových vytvořených hodnot.(HDP národní. Nebo i *globální). Obrazně řečeno je *národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…
Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási utajovaná židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen a směnového národního kurzu .(To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec nic neprodělávalo. Umět vyrábet, držet technický pokrok,prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou oběžní funkci . Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační potiskaný WC papír… Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili jejich novodobý globální, obchodní systém a globální bankovní -burzovou síť pro každého…

SV SLOVO VOLIČÚ 16/09/2025 - 10:49

Q,Q,Q žabko

SV SLOVO VOLIČÚ 16/09/2025 - 01:26

TAK TO VIDITE DRAZI MOJI VOLICI. V pNz SE CHYSTÁ ODHALENI PROC SI BOHATA REPUBLIKA PESTUJE CHUCPE AGENTY ,KDY VOLICI SAMI TRPI SPAMISTY,KTEŘI ODMiTAJI ODHALIT,KDO A JAK KRADE DVE TŘETINY NAŠICH PŘIJMU A CPOU TU OPAKOVANE JAKOBY PRÝ KOMENTYTATORY K VECI,ALE iNAMISTO TOHO JE DALŠi JEN KLAM.
?!
Zajímavé ,představte si tu hruzu,když vyjde jednoho dne najevo,že desítky let systém krade dvě třetiny příjmu domorodcu a a oni nemohou dělatproti tomu NIC! Viz artikul 1./PNZ
GŘ udělal porušováním zákona o veřejnopravnosti z masy voliču zubožené čumilynesmi dnem i nocí dávat na sklo program zobrazeny níže a voliči musí vidět tady před sebou jak se systém brání spamistou a komentátorem Čaplou,který už je zcela bez dechu a táhnou se za ním stopy slizu ve prospěch systému ,ktery ho tady očividně nasadil zabránit,abychom zjišťovali KDE JE NAŠ BIFTEK a zavolali pro odpověď panu VRABLOVI,když ostatní politikové zoufale sabotují odpověď(ani marxista Skala se tu neodvažuje),neobjevuje tu nikdo z politiku a nechají tady řadit své odpadky no není to hnuj ?

SV SLOVO VOLIČÚ 16/09/2025 - 02:05

Máme tisíce prý intelektuàlu,
copak nikdo z nich nevidí potřebu zastavit nástup systémové chudoby,,kdy se nenažrani kapitalisti nikdy nezastavi před žadnym svinstvem,jen ,aby systémem bez skrupuli kumulováli kapitál a okradli co nejvíce svých voliču?!
Změnu nelze provést bez samotných voliču,kteří se domnívaji,že to za ně zajistí KSČM,jako kdysi ta bude vlivem svých funkcionařu,kteří si přejí žít dále burzoasnim životem a nic nedělat, zničena a už dnes je vidět metodu DEKAPITACE po metodě CHUCPE..

Georgij Capka 16/09/2025 - 00:37

USraelské banky a jejich SWIFT a jejich dolarové měny (inklusivně Kč) už nejsou a nebudou vůbec potřeba,. Počítám že Rusko a Čína zavedou jejich *bezpeněžní globální a „hraniční“ burzovní instituce, kde by si každý člověk mohl otevřít globální člensttví a burzovní obchodní depozit, kde by si mohl převádět jeho burzovní transakce. Na principu například toho Čínského „bodového systému“. Člověk by pak měl celosvětově přístup do *čínské hedvábné stezky, měl by obchodní přístup k čínské prodejní a nákupní platformě *alibaba.com a *pracoval by pro a v jejich pracovní síti, a byl by i jejich *socialistickým členem a členem spravedlivé čestné výroby a socialistického rozdělování…. Takže asi zhruba takhle . Oni se i USraelci „nenápadně“ pokouší jejich bitcoinem, a všemožně drze všude zavádět ten jejich globální otrokářský systém, který ale v úplném protikladu musí být a bude nahrazen tím Ruským a Čínským socialistickým globálním systémem… Koupím si pak jejich zašifrovaný, inteligentní mobil Huawei a budu se pak moci i bez dolaru, bitcoinu na to kapitalistické svinstvo úplně vysrat..

Civilizační společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh *peněz a existuje vládnídohled a regulace společensky spravedlivých cen a rozdělování celkových vytvořených hodnot.(HDP národní. Nebo i *globální). Obrazně řečeno je *národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…
Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási utajovaná židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen a směnového národního kurzu .(To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec nic neprodělávalo. Umět vyrábet, držet technický pokrok,prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou oběžní funkci . Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační potiskaný wc papír… Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili jejich novodobý globální, obchodní systém a globální bankovní -burzovou síť pro každého…

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 20:13

ČLANEK POŽADUJE ZMENU SYSTEMU.ZOPAKUJEME PROGRAM STAČILO PREDSEDY D.S.
?!
1.
MIR.No tady se musí smát i slepice na dvoře..DONIK by mohl vypravovat co všechno udělal a prozatím nic z toho.
SV má na tomto místě změnu systému aspoň na kapitalismus s přívlastky jako sousedé,který nekrade dvě třetiny příjmu.
2.
Aby mohl být mír musí být Sociální spravedlnost.
Co je to ta socialni spravedlnost,kdo a jak ji bude měřit,proč D.S. odmítá zajistit o dvě třetiny vyšší příjmy svým voličum?
3.
Aby mohla být Sociální spravedlnost musí ekonomika šlapat
Není náhodou D.S plem, plem když nechápe,že cílem zvolených ZASTUPITELU bude zničení všeho a rozklad republiky?
Na tomto místě má SV požadavek zákona o obecném referendu ,což námi zvolení zastupitelé embarguji už 35 let.
4.
Aby ekonomika mohla šlapat musí existovat svoboda slova.
No zde D.S. předseda střílí kozla.Má jako psa cenzora ADOLFA,který ho řídí a voličum dál zákaz vyjádřit se na jeho webu
S V má na tomto místě požadavek zrušení funkce GŘ tv a rozdělení LUPU tv poplatku 50/ 50 pro svobodné tv,které jsou OK.
5.
Aby se svoboda nestála vlastní karikaturou musíme mít rodinu na prvním místě.
Tady je to další prázdná floskule v systému zla smernicv EK Lejno a NATO,které připravují válku a vybití všeho zejména celých rodin

To se pan D.S Vidlák takovému programu nestydí🔔😇,co myslíte čeká ho vítězství a vavřínový hrnec?

Georgij Capka 15/09/2025 - 11:29

USraelské banky a jejich SWIFT a jejich dolarové měny (inklusivně Kč) už nejsou a nebudou vůbec potřeba,. Počítám že Rusko a Čína zavedou jejich *bezpeněžní globální a „hraniční“ burzovní instituce, kde by si každý člověk mohl otevřít globální člensttví a burzovní obchodní depo,, kde by si mohl převádět jeho burzovní transakce . Na principu napříkklad toho Čínského „bodového systému“. Člověk by pak měl celosvětově přístup do *čínské hedvábné stezky, měl by obchodní přístup k čínské prodejní a nákupní platformě *alibaba.com a *pracoval by pro a v jejich pracovní síti, a byl by i jejich *socialistickým členem a členem spravedlivé čestné výroby a socialistického rozdělování…..Takže asi zhruba takhle . Oni se i USraelci „nenápadně“ pokouší jejich bitcoinem, a všemožně drze všude zavádět ten jejich globální otrokářský systém,, který ale v úplném protikladu musí být a bude nahrazen tím Ruským a Čínským socialistickým globálním systémem… Koupím si pak jejich zašifroaný, inteligentní mobil Huawei a budu se pak moci i bez dolaru, bitcoinu na to kapitalistické svinstvo úplně vysrat..

Civilizační společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh *peněz a existuje dohled a regulace společensky spravedlivých cen a rozdělování celkových vytvořených hodnot.(HDP národní. Nebo i *globální). Obrazně řečeno je *národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…
Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási utajovaná židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen a směnového národního kurzu .(To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec nic neprodělávalo. Umět vyrábet, držet technický pokrok,prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou oběžní funkci . Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační potiskaný wc papír… Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili jejich novodobý globální, obchodní systém a globální bankovní síť pro každého..

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 13:34

Klidně tady pane Čipku pište SVOJE dlouhé komenty,ale bez návrhu řešení však tak jak to dělají NAŠI z SV v 5 PNZ to bude jen prázdný SPAM.
?!
Na http://www.litterate.cz kde „NAŠE PRAVDA “ dostala BAN,nesmí do diskuse , už jakýsi Řezanka začal,na př.člankem bohužel pozdě ,diskusi o možné inicializaci Zákona co obecném referendu viz 3 PNZ.
O tom napište,pokud to umíte,tady do diskuse,když to tam je zakázáno,,jak tento zákon zajistit,když ho blokuji námi zvolení politici považte dlouhých 35 let. ..

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 13:49

Džordži,
Když vás okradou v Marketu o 100 korun letité k informacím a ŘVETE navalte prachy o které jste mě okradli zloději.
Kapitalismus bez přivlastkú vás každý měsíc okrádá o tisíce desítky let má na to zpusob a vyvho jakoby neznáte a co děláte vy proto dal NEPROTESTUJETE jako pan V-r-a-b-e- l nab100 000 demošce a namísto toho tu spamujete!°
Nikdo ani vy mu neposle email,že tu na něho čeká podpora SV a to je panečku síla 8 275 752 voliču.no ni?

kočkopes 15/09/2025 - 14:26

„Kapitalismus bez přivlastkú“ – Kdyby jste pořádně hledal, jistě nějaký ten přívlastek nejdete. Chce to více se snažit.

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 14:55

Správně pane Kočkopes,
My tady z SV ty přívlastky,které chybí dobře známé.Vedle je mají ukotveny v ZAKLADNM ZAKONE už dlouhá léta a právě ONY zpusobují,že sousedé,kteří,prohráli válku mají o dvě třetiny vyšší příjmy než my,kterým byl implantován kapitalismus BEZ nich.
Co vy na to člene SV pane zvíře , máme ty privlastky publikovat,vždyť by pak bylo možné instalovat republice možná kapitalismus s přívlastky a víte co,by to bylo,kdyby se to dozvěděl statečný pan VRABEL jediný,ktery se podoba v boji za naši,pravdu a svobodu dokonce panu ORBANOVI?
Máme tady dát jeho email,napíšete mu někdo,že tu čekáme až se tu v diskusi objeví a ziska tak podporu lidu SV 8 275 732 voliču?

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 16:18

VOLIČI BYLI UVEDENI ZAMERNE GŘ televize DO STAVU NAPROSTEHO NEZAJJMU O SVUJ OSUD A JEDINY PAN VRABEL SE UKAZUJE JAKO VLASTENEC V MOŘi KYVALU jako je tomu na př na.www.litterate.cz NEMA tedy CENU MOC DISKUSE. BEZ PANA VRABLA a jeho formace.
?!
Dříve než tady dáme na j podporu jeho email,aby každý z členu SV měli příležitost ho tady do diskuse pozvat , měli bychom tady prodiskutovat zda opravdu je tu pro něho dostatečná podpora a ne spam typu Čapi.

SV SLOVO VOLIČÚ 15/09/2025 - 07:53

AVANTGARDA SV ZAČALA NAVRHoVAT JAK ZE SYSTEMU KAPITALISMU BEZ PRIVLASTKU INSTALOVANEM ODS VEN
A TO VE FORMĚ NAVRHU PROGRAMU PNZ .
DOMNIVALI JSME SE,ŽE STAČI ODHALIT MECHANiZMUS JAK JSOU A DALE ASI BUDOU VYKRADÁNI ČLENOVE SV NEKŘESŤANSKY O DVE TŘÉTINY PRIJMÚ a jejich rabování nikdy nemá skončit.
?!
Vubec jsme netušili skryté metody to ZLO Satanistu bude pokračovat mocictivymi Satanisty dal jejich nechutnými metodami !
První z nich je metoda CHUCPE,kdy sami voliči se vztekle svou propagandou zmanipulovanou hlavou ,stanou betonem postavenym proti sobě, stejně jako ve středověku byla odpustky.
Upalili dnes kazdeho kdo se postavíl proti propagování tzv PŘEVAŽUJICIHO VEREJNEMU MINENÍ typu Slunce se točí okolo Země.
Takže nemá nejmenší cenu se postavit přímoproti rabování VŠECH voliču a požadovat změnu systému ad hok.
Zda se,že bude nutné nejprve postavit na pranyř a žádat odhalovat metody jimiž tato manipulace s ubohými. voliči už 35 let je beztrestně prováděna.
Ono totiž bude asi platit večne
KDO CHCE KAM POMOŽME MU TAM.🔔💥😇!?

SV SLOVO VOLIČÚ 14/09/2025 - 13:26

VITE CO PANE ČAPKA,jste správně aktivní.
?!
CO KDYBY JSME SPOLEČNE VYVOLAL AKCI ****ZAVOLEJTE VRABLOVI ****,anebo mu třeba kdosi muže poslat do jeho nedělního,vysiláni email a mužeme ho tady společně vyslechnout a doporučit i váši poštu a rady.
Dovedl by jste vy nebo někdo z diskutujících mu tam napsat,že jsme připraveni mu pomoci nabít do jeho pušky pravdy ostřejší patrony?
Co myslíte nebyla by to šance ,dyť je to kosmicka aktivni veličina a jede jak pila. ..

Georgij Capka 14/09/2025 - 00:57

Společnost může jedině fungovat, když funguje spravedlivý a čestný oběh peněz a společensky spravedlivé ceny a rozdělonání celkových vytvořených hodnot.(DPH). Obrazně je národní svobodná společnost „velký hrnec, kde lidé žijí, pracují a vytváří hodnoty. Které se pak rozdělují/prodávají.“
Existují dva způsoby, 1) hnusný kapitalismus. 2) výborný socialismus/komunismus (jako to Čína nejlépe pochopila).
V poctivé a zdravé a svobodné národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit.
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…
Peníze jsou primární ovládaci prostředek všeho… Proto v kapitalismu peníze centrálně ovládá/tiská a organizuje jakási židovská „globální“ bankovní elita jako je třeba Black Rock/ Rotšildové v USA, kde i ten německý president Merz sloužil. Krátce řečeno, peníze jsou tiskány, ovládány a kontrolovány několika propojenými židy, jako je v evropě i ten žid Soros.. Pakliže se ČR a jiné zotročené/koloniální země bude chtít trhnout a osvobodit se z této monokulturní, monopolní a totalitní žido-otrocké/lychvářské závislosti, bude nutně muset si zavést vlastní nezávislé bankovnictví a vlastní hraniční burzový systém, přes který by se prováděl import a export zboží a určování obchodních cen. (To znamená v nejhorším případě mezinárodní směny jako „jablko za jablko a hrušku za hrušku“, aby se vůbec neprodělávalo. Umět vyrábet, prodávat/vydražovat a kupovat je velké umění. Jenom natiskané peníze bez zboží a trhu a pracujících občanů nemají vůbec žádnou souladnou společenskou funkci.. Proto se i západ hroutí, protože jim pracovní otroci odmítají (levně/zadarmo) makat za ten vysoce inflační natiskaný papír… Držím palce Číňe a BRICS, aby dobře a důmyslně vytvořili novodobý, obchodní funkční a globální bankovní systém…

SV SLOVO VOLIČÚ 14/09/2025 - 04:11

Čapko vy pitomče,
líbí se vám být spamista ,my máme přeci rádi,kapitalismus s PŘÍVlASTKY ,který u sousedu dobře plati.
Kdy pošlete Džordži Bocianovi dopis ,aby poručil svému aspenistovi Mazlíčkovi ho ZAVEST namísto,aby jste tu psal dalsi dlouhe a zběsile DUPERELE . . .

kočkodan 13/09/2025 - 22:15

Vysvětlujte lidem, kteří mají problém zajistit si bydlení či stabilní zaměstnání nebo mají problém založit rodinu, že mají více platit, aby se v jiné zemi měli jiní lidé lépe…
Máte pravdu že je potřeba změna systému. Jenže vaše fairtradové obchodování není změna systému, ale jen žádost o dobročinnost, ve které pár lidí pomůže pár jiným lidem, ale změna systému to není. A se změnou systému musíte začít doma. Lidé kteří sami žijí v nejistotě příliš ochoty pomáhat mít nebudou. Já sice dobročinnosti fandím a vím, že si možná i sami myslíte, že změníte něco podstatného, ale v praxi jen více vyčerpáte střední a nižší třídu u nás a podpoříte ji jinde. To že na jednom místě problém zvýšíte a jinde snížíte není řešení. Pár firem na základě dobročinnosti uživíte, ale nikdy na tom nepostavíte ekonomiku. Jsem rád že děláte to, co děláte. Ale vydávat to za nějakou převratnou změnu je jen planá naděje. A i kdyby jste jim rozjeli průmysl, (což se vám nepovede) tak jen zlepšíte situaci v chudých zemích s nízkými mzdami, ty nám budou více konkurovat a naše mzdy klesnou na jejich úroveň. Je naivní si myslet, že když se bude více vyrábět, budou se všichni mít lépe. Tak to v kapitalismu nefunguje. Krátkodobě se průměr možná zlepší, ale dlouhodobě poklesne.

SV SLOVO VOLIČÚ 13/09/2025 - 23:27

SV PLNE SOUHLASI S PANEM KOČKODANEM.FAIRTRADOVE OBCHODOVAÀNI NENI A NEBUDE ZMENA SYSTEMU.JE TO PODOBNE JAKO KDYZ KSČM NAMISTO,ABY CHTELA POMOCI ZMENIT SYSTEM ZALEZÀ DO DER A FUNKCIONAŘI SE TU V DISKUSI PRŸ NESMI,OBJEVIT.
?!
Není divu,že brzy z funkcionařu nezbude ani popel a zrovna tak se dívíme autorovi článku,že nevyzve pana ThDr Silného ke spolupráci tady s SV ve formě účasti ve zdejší diskusi. a tak vycházím článek jen jako prázdný BLUFF.

jmm 13/09/2025 - 18:47

Bez „kapounů“…

SV SLOVO VOLIČÚ 13/09/2025 - 18:15

Tzv LID CHCE,ABY NA PŘ.VOLBY PROBEHLY BEZ KONFLIkTÚ.To v nynějším systému podvodu lži a podrazu možné není.{9.JE DOCELA. MOZNÉ,ZE VOLBY PROBEHNOU AŽ ROZHODNUTÍM SOUDU.“STACILO“ UZ PRIREGISTRACI CHYBILO.A NAKONEC NEPOMUZE ANi VYSLEDEK 11%.POLITICKY ZELENAČ NECHAPE,ZE PODVOD ZACAL UZ REGISTRACI A PRY TO ODKECA!
?!
Co když US rozhodne zrušit výsledky STACILO a tak se manipulaivne dostane k moci dokonce předseda Ropušan,což muže být cílem cenzora ADOLFA NULY,který nikdo ještě prý nezpozoroval.
No pozdrav pánbuh soudruzi. .

SV SLOVO VOLIČÚ 13/09/2025 - 16:45

AVANGARDA SV tj Společnosti Voliču CHCE DOPORUČIT ZMENU SYSTEMU NYNEJSIHO ASOCIALNiHO PŘEDDPOTOPNiHO KAPITALISSMU BEZ PŘIVLASTKU A JAK TO DOPADLO S KAZATELKOU ANIČKOU husitskou NA http://www.litterate.cz
?!
Strejda D.S. Klobouk tamní předseda namlluvil svému pohunkovi cenzorovi Adolfovi ji OKAMZITĚ upálit moderním zpusobem a dostala tam doživotní BAN a není divu,že ho vyloučili s tamního sboru ,aby mohl dojít krokodýlí slzy.
A to není všechno. Rozvíjí dále pomocí svého cenzora celé hnutí a jako předseda je řízen jeho cenzorem.
Kdoví,zda dosáhne 11% voliči,když používá metody CHUCPE tj rozparají svému hnutí břicho a pak se sám boční do krku,protože jsem nepoznaný prý DŘISTALISTA.
Je ThDr Jiří Silný opravdu čtenář zdejšího webu ,kde probíhá ligy boj za ZMĚNU SYSTÉMU a nikdo z formace SV ohlupených volicu GR tv prý žadnou změnu nechce chtít vynucovat na svých tzv zastupitelích zvláště na tom BOCIANOVI ,který prý změnu zvláště NEC-hC-e 😇💥🇨🇿?
Není to podivné,že voliči chtějí,aby nynější systém jim dále kradli dvě třetiny příjmu,,chtěji středověké odpustky pod pláštíkem Gryndylu,který prosazuje EK LEJNO nikým nevoleného nového politbyra ,kdy Brežněv byl proti této Babe jaga jen slabé kafe😭?

Komentáře jsou uzavřeny.