Rozhovor s předsedou OS KOVO Romanem Ďurčem
Tento rozhovor je v podstatě prvomájový a s kým jiným může být veden, než s předsedou největšího, a tedy i nejvlivnějšího odborového svazu v České republice. Ztratil 1. máj svůj význam? Myšleno tak, jestli máme za co bojovat.
Pokud má První máj připomínat mimo jiné boj za lepší pracovní podmínky a adekvátní odměnu za práci, pak svůj význam samozřejmě neztrácí. I když doba se posunula a díky odborům máme mnohem víc výdobytků. Stále je ale o co usilovat jak v oblasti mzdové, tak v oblasti pracovních podmínek, ale také je třeba minimalizovat dopady některých nesmyslných nařízení Evropské unie.
Vy sám jste trávil 1. máj jak?
Ve fabrice, ke které patřím. Ve Vítkovicích Steel, kde jsem začínal a víc jak patnáct let pracoval u pece. Byl tam den otevřených dveří.
Takže jste do čela odborového svazu přišel právě z míst, která jsou v této době kvůli přístupu EU nejvíce ohrožena. Co evropský, potažmo český průmysl z těch nařízení nejvíce ohrožuje?
Ceny energií a emisní povolenky (tržní nástroj EU, který nutí znečišťovatele platit za vypouštění skleníkových plynů, pozn. red), u těch je třeba revize. Takhle pojaté mohou zahubit náš průmysl a naopak otevřít dveře konkurenci ze zámoří a z Číny.

Jste kritik Green Dealu. Kritici Green Dealu ale dostávají nálepky těch, komu nezáleží na životním prostředí…
Já jsem přesvědčen, že ochrana životního prostředí má smysl a je naší společnou odpovědností. Naší planety si musíme vážit a hledat cesty, jak ji chránit i pro další generace. Stejně tak ale musíme mluvit otevřeně o tom, že změny nesmějí dopadnout likvidačně na průmysl, firmy ani zaměstnance. Právě proto dlouhodobě upozorňuji, že opatření jako zmíněné povolenky je potřeba nastavit rozumně, případně jejich dopady odložit tak, aby transformace byla skutečně zvládnutelná. Green Deal může mít smysl jen tehdy, pokud bude stát na realistických krocích, dostupných technologiích a férových podmínkách pro evropský průmysl. Ochrana planety a zachování pracovních míst se nesmějí vylučovat.
Současná a předchozí vláda si jako horký brambor přehazovaly, kdo je u nás za přijetí Green Dealu zodpovědný. To už ale teď nemá cenu řešit, teď je třeba mírnit jeho dopady na průmysl. Věříte, že kabinet Andreje Babiše může něco změnit?
Doufám, že ano. Věřím, že najde spojence v Evropě a společně prosadí úpravy. Jinak se prostě jako Evropané střílíme do vlastní nohy.
Jako problematické jste zmínil ceny energií. V této souvislosti mě napadá otázka: Jste zastánci zestátnění ČEZ? Premiér nedávno potvrdil, že by se ten proces mohl spustit poměrně brzy.
Ano, bylo by dobře, kdyby ČEZ byl opravdu státní firma, protože bychom tak snáz mohli regulovat ceny energií ve prospěch uživatelů.
Pojďme k výraznému tématu, kterým se váš svaz zabývá, k důchodům. Vy jste byli hlasití odpůrci už za minulé vlády, která si prosadila důchodovou reformu s odchodem do penze v 67 letech. Máte příslib od té současné, že ta úprava důchodů projde?
Ano, vláda o tom na tripartitě hovořila se sociálními partnery, tedy i s námi. Věk pro odchod do důchodu se zastropuje na šedesáti pěti letech. A já doufám, že se to pak nebude měnit s každou novou vládou. Podle nás je 65 let optimální hranice, protože věk dožití ve zdraví je někde kolem šedesátého prvního roku. Naším tématem jsou i dřívější odchody do penzí u náročných profesí. I to je předmětem jednání a součástí předvolebního jednání všech stran současné koalice a také programového prohlášení vlády. Takže doufejme, že své sliby dodrží.
Mluvíte o náročných profesích, to byla vlastně i vaše práce v huti u pece…
Ano, je to tak, proto vím, o čem mluvím, když říkám, že lidé v náročných profesích mají mít možnost odejít do důchodu ještě dřív. Samozřejmě nebudou muset, budou moci. Ti, co prosadili tu stávající »reformu«, slovo reforma si dejte do uvozovek, tvrdili, že je to proto, že ten předchozí věk finančně dlouho neutáhneme. Jenže teď hrozí, že stejně zaměstnanci po šedesáti nebo pětašedesáti letech přestanou ze zdravotních důvodů pracovat a bude to pro stát velmi drahé z hlediska zdravotnictví a sociálních věcí.

Jak je to se mzdami? Ty sice reálně rostou, stačí to ale? Jak to vnímají zaměstnanci?
Samozřejmě, že zaměstnanci nepochybně vnímají nárůst mezd pozitivně. Kolektivní smlouvy, které pro ně jako odbory vyjednáváme, víceméně odrážejí inflaci. My se nyní při kolektivním vyjednávání pohybujeme nad úrovní inflace, což je potřeba, protože jsme opravdu ještě nedosáhli pokrytí inflace minulých let. Myslím, že trend je nastaven pozitivně a my v tom určitě míníme pokračovat a připravujeme se na kolektivní vyjednávání pro další období. Samozřejmě se díváme na to, jaké má jednotlivý podnik reálné výsledky, a rozhodně nepřicházíme s nesmyslnými požadavky. Nicméně je potřeba, aby rostly mzdy. My jsme za těch šestatřicet let od revoluce nedohnali ani Němce, ani Rakušany, jak nám bylo slibováno. Přitom vyrábíme podobné výrobky, trávíme ještě víc času v práci. Navíc ceny v obchodech jsou srovnatelné. Jezdím po mnoha fabrikách, kde to ještě dorovnáno nemají, ve spoustě firem je co dohánět.
O odborech se občas mluví v souvislosti s poklesem jejich členské základny. Jak se to projevuje přímo ve vašem svazu?
Musím říct, že za poslední čtyři roky Odborový svaz KOVO nabral téměř šestnáct tisíc nových členů. Bohužel ale ta demografická křivka i v těch jednotlivých podnicích jde skutečně dolů. V průmyslu se zavírají firmy jako třeba Liberty, kde byly propuštěny téměř čtyři tisíce lidí, a to se samozřejmě výrazně projeví i na členské základně.
Špatnou známku by minulá vláda vyfasovala za neschopnost diskutovat a naslouchat svým sociálním partnerům. Jak vypadá současný sociální dialog?
Řekl bych, že tato vláda k dialogu s námi přistupuje mnohem poctivěji. Zatím to funguje a já doufám, že se to nezmění a nám se podaří prosadit naše hlavní požadavky. Vláda, která by s námi nejednala, by byla sama proti sobě a hrozil by jí pád stejně jako té minulé.
Odborový svaz KOVO bude mít v druhé polovině června sjezd. Budete obhajovat mandát?
Ano, rozhodl jsem se kandidovat na další volební období, v minulých týdnech jsem dostal několik krajských nominací.
(jan)
4 komentáře
Nemám pocit, že v té současné USraelské totalitní a diktátorské říši s těmi nesčetnými a velmi rozpolcenými stranickými skupinami a názorově věřícími může vzniknout nějaký socialismus a nebo vůbec nějaká dobrá civilizace. Žijeme bohužel dále v pokročilém středověku, který jenom nahradil Boha tentokrát za spoustu jiných kravin, aby věřící měli názorově větší výběr a zmatek. Ta opravdová USraelská vládnoucí peněžní židosebranka se mimo jiné asi i dobře baví, jak jim to v tom jejich totalitním demokratickém kravíně funguje. A že i umí mocensky oblbovat a ovládat ty občanské voly a krávy nám ukazují v Ukrajině, ve Venezuele, Maďarsku, Iránu, atd.. A když se jim něco hned nepovede jako to bylo ve Venezuele, v Maďarsku, v Afganistánu, Iránu a teď na Slovensku atd.. Tak stejně nikdy nepřestanou a pořád připravují a hledají jiné válečné a okupační strategie, které vždy cílí na uchopení vládní moci a zavedení jejich peněžní a mocenské organizace…Svět je už silově rozdělený zhruba „půl na půl“ na útočnou zlodějskou USraelskou kapitalistickou říši, proti Rusku a Číně a jejich spojenců, kteří vytváří velký obranný mezinárodní kolektiv. Postupně a celkem úspěšně Rusko A Čína ten USraelský sajrajt ničí. Navíc je Čína společensky a civilizačně už tak velice úspěšná, že velmi pravděpodobně se ten jejich systém přirozeným způsobem postupně rozšíří po celém světě. Což bychom i my jako občané měli prosazovat, pomáhat a vyžadovat, než se neustále nějak dále trápit s tím naším středověkým koloniálním způsobem přežívání a hloupou vírou na kraviny v kravíně.. Amen
NEJDE JENOM O ZVYSOVANI MEZD! JDE O ODSTRANENI SYSTEMU NASEHO ZNICENI ,KAPITALISMU BEZ PRIVLASTKU
?!
Členove odboru jsou zároveň členy SV tj Spojených Voličú s novým epochální programem PENIZě (PNZ)..Avantgarda SV doporučuje se spojit s SV v boji o ZMENU.Cekaji vás Německé platy,které lze dosáhnout jediné změnou systému na sytém sousedu tzv Kapitalismus S PRIVLASTKY a ten obsahuje zvýšení mezd o dvě třetiny které už desetiletí vykrada systém vnucený nám ODS a jejich podsvinčaty toho mizery největšího zločince republiky zvaného TUNELDEDEKEM💥🐷👹🔔!
A PO ZMENE VADNEHO TUNELOVACIHO SYSTEMU DANEHO ZPET DO PRVNIHO ClANKU VYTUJELOVANE USTAVˇy
?!
se uvidí co dělat ve spolupráci SV a odbory dál.Prozatim nic jiného s tzv ZASTUPITELU zda se , nelze udělat. .
sj03w7
Komentáře jsou uzavřeny.