V Senátu chybí selský rozum

od redakce

Ladislav ŠUPINA je dalším z kandidátů do Senátu za KSČM. Náš seriál rozhovorů sice uzavírá, ale to vůbec neznamená, že by byl někde na chvostu. Ze slov 51letého podnikatele je patrné, že přesně ví, proč kandiduje do horní komory parlamentu za obvod Bruntál.

Kandiduji poprvé a důvodem mé kandidatury je to, že spousta lidí přestala mít o politiku zájem. A není divu, když vidíme lživá prohlášení a manipulaci s informacemi v ústech našich politických špiček. Výsledkem je pak samotný nezájem o voliče a v neposlední řadě postupné odtržení od skutečných problémů, které je třeba řešit. To je ten hlavní důvod, chtěl bych tyto věci změnit.

Ovlivnil vaše rozhodnutí ještě někdo konkrétně?

Druhým důvodem bylo setkání s Ladislavem Sekaninou, který jako kandidát KSČM ve volbách do Senátu v roce 2016 velmi těsně prohrál s Ladislavem Václavcem za ANO. Měl jsem možnost se s ním potkat v nemocnici na covidovém oddělení, kterou jako ředitel vede stávající senátor, a při vzájemných debatách jsem zjistil, že máme velmi podobné názory nejen na život, ale i na politiku. Shodli jsme se, že v politice je spousta lékařů, právníků a další zástupci inteligence, tzv. profi politici, a chybějí tam lidé, kteří nejsou odtrženi od reálného života. Jsem nejmladší kandidát v obvodu a říkal jsem si, proč ne, proč tam nevnést mladou krev a selský rozum.

Představte se, prosím, více našim čtenářům.

Jsem více než dvacet let ženatý, s manželkou Jarmilou mám tři syny, Vojtěcha (25 let), Ladislava (20) a Marka (9). Podnikám v řadě oborů. Začínal jsem s autobazarem a odtahovou službou, v Komerční bance jsem měl na starosti podnikatele, podnikání tedy znám z pozice »když jdete žádat o úvěr«, ale i z druhé stránky, když jsem se snažil lidem pomoci a poradit. Myslím, že jsem pomohl k rozjezdu spoustě úspěšných podnikatelů v našem krnovském a opavském regionu. Troufnu si říct, že spousta z nich může potvrdit, že jsem měl v rukou jejich podnikání.

Poté přišla na řadu malá a velká autodoprava, Zverimex, stavebnictví a zhruba před třemi lety fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Podnikání mě naplňuje, ale důležité je tvořit vztahy. Myslím, že každá práce mi přinesla nový pohled na věci, jak z byznysového hlediska, tak jsem vždy potkával jiné typy lidí. Vždy jsem byl u startu konkrétního podnikatelského projektu, a proto mi nedělá problém zastat jakoukoliv práci – jezdit autem, postavit se za pult a prodávat, pomáhat s montáží fotovoltaiky, přivézt materiál na stavbu.

Jste zřejmě velmi pracovně vytížen. Měl byste přitom čas na Senát, pokud budete zvolen?

Určitě. Mám kolem sebe lidi, s nimiž funguji dlouhou dobu, a taky se snažím k podnikání vést své děti, a spíše pak dozorovat. Myslím, že senátor by měl být plně k dispozici voličům.

Čím oslovujete voliče v kampani?

Vůbec neřeším politiku. To, že kandiduji za KSČM, je jedna věc. Myslím, že už dávno jsem se mohl svézt na vlně ANO 2011 nebo jiných stran či hnutí. Ale protože jsem se v nemocnici potkal s panem Sekaninou a naše názory byly natolik blízké, tak jsem se rozhodl pro komunistickou stranu.

KSČM dlouhodobě kritizuje existenci Senátu jako zbytečnou instituci. Co vy si o tom myslíte?

Já si nemyslím, že Senát je zbytečný. Ba naopak, je velmi důležitý, protože je to poslední instance, kdy můžeme prosadit demokracii, poslat Sněmovně některé zákony na přepracování. Pokud by to bylo jen o poslancích, tak chybí ta záchranná brzda. Některé věci má možnost Senát dost podstatně změnit. Bohužel, nemáme v něm takové osobnosti, které by reprezentovaly občany.

Přestože říkáte, že nestavíte kampaň na politice, tak lidé momentálně prostě řeší to, co se na nás řítí – vysoká inflace, neustálé zdražování energií. Jaký je váš recept na tyto problémy?

Selský rozum. Přemýšlet nad tím tak, jako by ty peníze byly vaše. Politici činí rozhodnutí a nemají za ně zodpovědnost. Úředníků máme hromadu a stále se nabírají další, ale zodpovědnost za rozhodnutí nenese nikdo. Ve firmě, když uděláte špatný nákup, tak to ovlivní negativně její chod, ale i vaší rodiny, na několik měsíců, třeba i let. Stát se chová k rozpočtům, jako že příští rok bude další a další a nic se neděje. Stále se zadlužujeme, ale nehledáme možnosti, kde peníze ušetřit.

Jedna z těch věcí jsou výběrová řízení. Dnes vše stojí ne statisíce a miliony jako dříve, ale stamiliony, miliardy, ale člověk, který tu práci odvede, je stále ten samý. Např. firma vyhraje výběrové řízení. Ale nikdy nedokládá, s kým bude zakázku dělat, jaké bude mít subdodavatele. V projektu je třeba 1500 Kč za hodinu, ale ten najatý řemeslník dostane třeba jen 300 Kč. On to odmaká, ale nikdy se nemůže k tomu přihlásit, protože je smluvně vázán, aby byl zticha. Reference vždy zůstane té velké firmě.

Hrozí obrovský nedostatek plynu…

Máme dnes v České republice elektrárnu, která spotřebuje 40 procent veškeré kapacity plynu v republice. Budeme šetřit, utahovat si opasky, šetřit teplo v domácnostech a ušetříme 15 až 20 procent plynu, ale máme tady elektrárnu, která spotřebuje 40 procent, a my všichni víme, že vyrobí energii a dá ji na burzu. Tak pojďme tu elektrárnu zavřít, ušetříme 40 procent plynu.

Megawatthodina se dostala na burze už na 1000 euro, to je tedy 25 tisíc Kč. Kdo na tom nejvíc vydělá? Stát a překupníci. Vláda to neřeší, protože do rozpočtu tečou miliardové zisky. Ten příspěvek v úsporném tarifu není nic, protože mnohem více zaplatíme. Tyto ceny se promítnou všude, do celého našeho života. My jsme soběstační ve výrobě energie, na lipskou burzu jsme šli proto, že kdybychom měli problémy s dodávkami, tak nám sousedé pomohou. Obávám se, že nám v případě nedostatku energie nepomohou. Tu energii vyrábíme přece my.

Co si myslíte o konfliktu na Ukrajině?

Nám je předkládán názor premiéra Fialy, že musíme podporovat Ukrajinu, ale na druhé straně, když tam dodáváme zbraně a další pomoc a těšíme se na to, jak budeme obnovovat tuto zemi, tím si nepomůžeme. Uběhlo už více než půl roku od konfliktu a Zelenskyj a Putin si nesedli za jeden stůl. Jestliže se doma pohádáte, tak to není o tom, že od této chvíle si každý budete dělat, co chcete. Musíte najít kompromis, najít k sobě cestu.

Proč KSČM, a ne jiná strana?

Rozhodl jsem se za KSČM kandidovat z jednoho prostého důvodu. Jsou tady lidé, kteří ji volili desítky let, byli straníci, po revoluci se na ně nadávalo, vyhazovali se ze zaměstnání, přes to všechno ve straně zůstali. Všechny politické strany, které dneska existují v naší republice, vzešly z komunistické strany. A když se ohlédnete, tak za sebou máte lidi, kteří jsou 40, 50 let v této straně a jsou jí stále věrni. A to nejsou fanatici, to jsou obyčejní, slušní lidé, protože všichni ti prospěcháři už jsou dávno v jiných stranách. Věřím těm, kteří mě o tom nemusí přesvědčovat, protože to už dávno prokázali.

Vladimír SLOBODZIAN

FOTO – archiv L. ŠUPINY

Přečtěte si další články

8 komentáře

svědomí 17/09/2022 - 18:27

Stalo sa v tento deň.
Sovetsky svaz se pripojil k utoku sveho spojence.

Co na to mistni prabolsevici?

fronda 17/09/2022 - 22:00

Že to není pravda.

Yurri Simon 25/09/2022 - 14:34

Jakože ruSSáci nenapadli z východu Polsko..???

israelnightclub.co.il דירות דיסקרטיות בחיפה 17/09/2022 - 09:48

You need to take part in a contest for one of the highest quality blogs online. Im going to highly recommend this blog!

jmm 17/09/2022 - 07:28

Pokud bych měl tu čest tak Tě zvolím!

prostě ruSSáci 17/09/2022 - 00:34

Kdyby se dalo cestovat časem, tak by se sovětský časopoutník, který by vyrazil s Brežněvova SSSR, v dnešním Rusku snadno zorientoval. Putinovo poselství o stavu země se na konci minulého týdne neslo v autentické sovětské atmosféře permanentní společenské mobilizace. Návštěvník z Brežněvových časů by se musel cítit jako doma. Možná by byl trochu zaražen absencí zmínek o Leninovi. Ale videoprojekce dokládající moc a nepřemožitelnost ruských zbraní by ho rychle naplnily uklidňujícím pocitem hrdosti.

to zahřeje 16/09/2022 - 17:08

Pohřeb jednoho ruského vojáka stojí zhruba 150k rublů. Pořádá se mimo jiné pohřební hostina.

A co si na ní Rusové dávají? Tak třeba ukrajinský boršč 😄

300 gramů za 59,55 zlatých rublů

příznivec 16/09/2022 - 17:01

Bože, dneska je to úplné komáří rojení

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.