Exkluzivní rozhovor s velvyslancem Vietnamské socialistické republiky v České republice Duong Hoai Namem
Od března letošního roku jste novým velvyslancem Vietnamské socialistické republiky v České republice. Jaké byly vaše zkušenosti s naší zemí před jmenováním a jaké jsou vaše dojmy z naší země po prvních měsících ve funkci?
Především musím říci, že je mi velkou ctí být v Praze jako velvyslanec S. R. Vietnamu v krásné a pohostinné zemi, České republice.
Když jsem byl mladý, poznával jsem Československo prostřednictvím filmů. Mé předchozí úkoly na ministerstvu zahraničních věcí neměly s Českou republikou nic společného, dokud jsem se nepřipojil k týmu pro hospodářská a obchodní jednání vlády Vietnamu a nezapojil se do vyjednávání řady dohod o volném obchodu (FTA), včetně dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA) v letech 2010-2015.
Po téměř pěti měsících pobytu v Praze na mě udělalo toto město velký dojem, zvláště místní jedinečná architektura. Historické budovy jsou dobře udržované a zachovalé. Téměř na každém rohu také najdeme spoustu zábavy, např. pouliční umělce, hospůdky s jazzovou hudbou atd. Miluji tatarák a plzeňské pivo. Češi jsou velmi přátelští a otevření.
Jak hodnotíte spolupráci mezi Českou republikou a Vietnamem na politické, diplomatické, ale i obchodní či ekonomické úrovni?
Vietnam a Česká republika se těší kvetoucímu, léty prověřenému přátelství a mnohostranné spolupráci. Obě země se připravují na oslavy 75. výročí navázání diplomatických vztahů v roce 2025.
Dvoustranná spolupráce se neustále rozvíjí ve všech oblastech. V politické oblasti obě strany udržují častou výměnu delegací, včetně návštěv na vysoké úrovni, z nichž pozoruhodná byla oficiální návštěva premiéra Petra Fialy ve Vietnamu v dubnu 2023.
Z ekonomického hlediska dosáhl obchodní obrat mezi Vietnamem a Českem v loňském roce rekordní výše 2,9 miliardy USD. Vietnam je nyní největším obchodním partnerem Česka mezi členskými státy ASEAN. Vlajkovými projekty České republiky ve Vietnamu jsou Škoda Auto a tepelná elektrárna Mong Duong II. Pevně věřím, že se objem bilaterálního obchodu výrazně zvýší, pokud se podaří zavést přímé letecké spojení mezi našimi zeměmi.
Existuje řada nevyužitých potenciálů pro spolupráci mezi oběma zeměmi, jako je obrana a bezpečnost, vzdělávání a odborná příprava, kultura, cestovní ruch, zvyšování kvalifikace, rozvoj pracovních sil, farmaceutická a chemická výroba atd.
Za zmínku stojí také skutečnost, že více než stotisícová vietnamská komunita v Česku – třetí nejpočetnější etnická skupina v zemi – slouží jako most spojující obě země a podporující kulturní a mezilidskou výměnu.
Vietnam v posledních letech zažívá nebývalý hospodářský růst, v letech před covidem rostl vietnamský HDP o 6 až 7,5 procenta, vietnamské ekonomice se dařilo i v období covidových omezení zůstávat v plusu a v posledních letech si opět udržuje růst. V roce 2022 rostl HDP země o 8 procent a v roce 2023 o 5,5 procenta. Co stojí za tak úspěšným vývojem země?
Osobně se domnívám, že hospodářský úspěch Vietnamu lze vysvětlit třemi hlavními faktory. Za prvé, země s chutí přijala liberalizaci obchodu. Za druhé, Vietnam doplnil vnější liberalizaci domácími reformami prostřednictvím deregulace a snižování nákladů na podnikání. A v neposlední řadě Vietnam dlouhodobě a výrazně investoval do rozvoje lidských zdrojů, převážně prostřednictvím veřejných investic.
Kromě toho má nyní Vietnam širokou síť dohod o volném obchodu s více než 60 partnery po celém světě. Kumulativním účinkem všech těchto dohod je postupné snižování cel uvalených na dovoz i vývoz do a z Vietnamu.
Naše země učinila významné kroky k otevření své ekonomiky globálním investicím, přijala proinvestiční postoj a snížila byrokracii, aby usnadnila zahraniční investice. Přímé zahraniční investice jsou klíčovým pilířem vietnamského hospodářského růstu a představují 4-6 % HDP ročně. Nadnárodní podniky působící ve Vietnamu se podílejí více než 70 % na hodnotě vývozu země a více než 45 % na průmyslové produkci země.
Kromě toho Vietnam hodně investoval do svého lidského kapitálu a infrastruktury. Tváří v tvář rychle rostoucímu počtu obyvatel – dnes 100 milionů, z nichž polovina je mladší 35 let – země uskutečnila rozsáhlé veřejné investice do základního vzdělávání. Podle mého názoru to bylo nezbytné, protože rostoucí populace znamená také rostoucí potřebu pracovních míst.
Vietnam však také hodně investoval do infrastruktury a zajistil levný masový přístup k internetu. Čtvrtá průmyslová revoluce klepe na dveře jihovýchodní Asie a kvalitní IT infrastruktura je nezbytnou přípravou.
Tyto investice se vyplatily. Vietnam se díky potřebné infrastruktuře a politice příznivé pro trh stal centrem zahraničních investic a výroby v jihovýchodní Asii.
Předpokládá vietnamská vláda růst i v tomto roce? Jak Vietnam vnímá ekonomicky a politicky turbulentní dobu, která s sebou přináší řadu výzev a překážek?
Z mého pohledu vietnamská ekonomika po zpomalení v roce 2023 vykazuje v první polovině letošního roku známky oživení, přičemž v roce 2024 by měl růst dosáhnout 6,0 % a do roku 2025 se postupně zvýšit na 6,5 %.
Vietnamská vláda si je vědoma, že přetrvávají značné výzvy. Globální ekonomické vyhlídky jsou nejisté vzhledem ke geopolitickému napětí, tvrdé konkurenci mezi hlavními mocnostmi, která přesahuje do celého světa, a přetrvávajícím inflačním tlakům v některých ekonomikách.
V reakci na tyto výzvy vláda požaduje proaktivní a inovativní opatření ve všech odvětvích. Prioritou je podpora úzké koordinace měnové a fiskální politiky s cílem zajistit makroekonomickou stabilitu spolu s řešením problémů, jako jsou nedobytné pohledávky a slabé úvěrové instituce. Plánujeme využít jak tradiční, tak nové faktory růstu. To zahrnuje podporu investic, spotřeby a vývozu, jakož i využití příležitostí v oblasti digitální transformace, zelené transformace a oběhového hospodářství.
Usilujeme také o zajištění stabilních dodávek energie, zejména v obdobích nejvyšší poptávky, a podnikáme kroky k předcházení nedostatku elektřiny a urychlení klíčových energetických projektů. Pokračujeme v úsilí o zlepšení podnikatelského prostředí zefektivněním administrativních postupů, snížením byrokracie a podporou transparentnosti.
Kromě toho jsme odhodláni zaměřit se na řešení dlouhodobých problémů souvisejících s decentralizací a udělováním licencí k podnikání a na posílení procesu národní digitální transformace.
Jakou roli hraje Vietnam v mezinárodním společenství? Jak vnímá své postavení, roli, spolupráci či rozvoj v Evropě, konkrétně v České republice?
Jak víte, cílem vietnamské zahraniční politiky je vystupovat jako »přítel a spolehlivý partner všech zemí mezinárodního společenství«.
Doposud Vietnam navázal 7 komplexních strategických partnerství, 11 strategických partnerství a 12 komplexních partnerství, včetně všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Vietnam zároveň dodržuje zásady míru, nezávislosti, vzájemné výhodnosti a nevměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí, jakož i respektování mezinárodních zákonů.
Pokud jde o mnohostrannou diplomacii, Vietnam se osvědčil jako odpovědný člen více než 70 mezinárodních organizací a fór, včetně OSN, ASEAN, APEC, ASEM a WTO. Země plní své mezinárodní povinnosti jako nestálý člen Rady bezpečnosti OSN, rotující předseda ASEAN a hostitel summitu ASEAN, summitu ASEM, summitu APEC a Světového ekonomického fóra ASEAN. Vietnam také vyslal stovky důstojníků a vojáků do mírových sil OSN v Africe.
Evropa měla vždy vysokou prioritu v zahraniční politice Vietnamu. Od roku 1990 Vietnam a Evropská unie úzce spolupracují v mnoha oblastech. Spolupráce zahrnuje mnoho různých témat, jako je mimo jiné hospodářský rozvoj, obchod, udržitelná a ekologická ekonomika, udržování míru. Plodná spolupráce mezi Vietnamem a Evropskou unií vyústila v řadu formálních dvoustranných dohod mezi oběma partnery, z nichž za zmínku stojí EVFTA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem) a EVIPA (Dohoda o ochraně investic mezi EU a Vietnamem). Vietnam je tak pevným partnerem Evropské unie v jihovýchodní Asii.
Pro Českou republiku, jak jsem již zmínil, přikládáme velký význam prohlubování vazeb s Českem, které je v Evropě časem prověřeným partnerem Vietnamu. Společná budoucnost České republiky a Vietnamu je velmi světlá. A je světlá díky obrovskému potenciálu pro stále větší spolupráci. Každým dnem vidíme rostoucí bilaterální vztahy – více obchodních transakcí, více turistů cestujících do zemí druhé strany, více vietnamských studentů studujících v Česku a větší obrannou spolupráci.
A já pevně doufám, že bilaterální vazby budou vyneseny na novou úroveň u příležitosti 75. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.
Úkolem velvyslanectví je také prezentovat a zatraktivnit zemi nejen z politického a obchodního hlediska, ale také z hlediska cestovního ruchu. Jakou roli hraje cestovní ruch v národním hospodářství? Jak aktivní je cestovní ruch z České republiky do Vietnamu a naopak? Která místa jsou ve Vietnamu nejoblíbenější a která byste doporučil navštívit vy osobně?
S velkým potěšením konstatuji, že cestovní ruch se v posledních letech stal jedním z hlavních odvětví vietnamské ekonomiky, přičemž se očekává, že do roku 2024 bude podíl odvětví cestovního ruchu na tvorbě HDP činit více než 6,4 %. Vietnam, obdařený mnoha krásnými krajinami, plážemi s bílým pískem a 8 výjimečnými památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO, se stal atraktivní destinací pro zahraniční turisty. Za zmínku stojí, že v roce 2023 jsme přivítali přibližně 12,6 milionu zahraničních návštěvníků.
Do Vietnamu přijíždí na dovolenou také stále více Čechů. Vzhledem k tomu, že Česko je vnitrozemskou zemí, vřele doporučuji, aby Češi trávili čas na různých plážích rozprostírajících se po celé zemi, jako jsou zátoky Ha Long Bay, Cat Ba, Da Nang, Phu Quoc, Nha Trang atd. Z Prahy na ostrov Phu Quoc zatím létají dva charterové lety týdně. Pevně věřím, že po zavedení přímých letů mezi Prahou a Hanojí nebo Ho Či Minovým Městem se počet turistů cestujících mezi oběma zeměmi tam a zpět výrazně zvýší.
Vietnamské velvyslanectví v Praze velmi úzce spolupracuje s českými a vietnamskými partnery na usnadnění otevření přímých letů mezi oběma zeměmi. A já doufám, že toto společné přání a úsilí brzy přinese své ovoce.
Závěrem bych rád poděkoval týdeníku Naše pravda i vám osobně za tento exkluzivní rozhovor.
Helena KOČOVÁ