Zemřel legendární brazilský fotbalista Pelé, bylo mu 82 let

od redakce

V 82 letech zemřela fotbalová legenda Pelé. Brazilský útočník jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče historie. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.

Pelé se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva a od 29. listopadu byl hospitalizován na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Ve středu ošetřující lékaři oznámili, že se jeho stav výrazně zhoršil. Spolu s postupující rakovinou diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci a museli nasadit léčbu zánětu dýchacích cest. Vánoční svátky s Pelém v nemocnici trávila rodina.

“Všechno, co jsme, jsme díky tobě. Milujeme tě navěky. Odpočívej v pokoji,” napsala na instagramu po Pelého úmrtí jedna z jeho dcer Kely Nascimentová. Nemocnice uvedla, že Pelé zemřel v 15:27 místního času na mnohočetné selhání orgánů související s postupem rakoviny a celkovým zdravotním stavem.

Fotbalista s rodným jménem Edson Arantes do Nascimento se stal legendou už během hráčské kariéry a hvězdný status si udržel i poté, co odložil kopačky. Brazílii pomohl vyhrát mistrovství světa jako sedmnáctiletý v roce 1958 ve Švédsku, poté v Chile 1962 a Mexiku 1970. Jeho střelecká bilance se na základě různých zdrojů liší: podle agentury AP nastřílel 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích.

“Pelé byl víc než jen nejlepší sportovec historie. Král fotbalu byl nejvýznamnějším představitelem vítězné Brazílie, jež se nikdy nezalekne žádných těžkostí. Pelé, černý chudý kluk narozený v Tres Coracoes, nám ukázal, že se dá vždy najít nová cesta. Slíbil svému otci, že vyhraje mistrovství světa, a přinesl nám tři tituly. V národním týmu vstřelil 95 gólů ve 113 zápasech. Král nám dal novou Brazílii a můžeme mu jen děkovat za jeho odkaz. Děkujeme, Pelé,” uvedla Brazilská fotbalová konfederace.

V době, kdy nebylo běžné odcházet z Jižní Ameriky do evropských klubů, strávil Pelé drtivou část kariéry v brazilském Santosu. V týmu debutoval v roce 1956 a udělal z něj jeden z nejslavnějších světových klubů. Vedle domácích titulů pomohl Pelé vyhrát Santosu dvakrát jihoamerickou obdobu Ligy mistrů Pohár osvoboditelů a dvakrát Interkontinentální pohár, duel nejlepších týmů Jižní Ameriky a Evropy.

V Santosu skončil Pelé v roce 1974 a na závěr kariéry podepsal lukrativní smlouvu s týmem New York Cosmos v tehdejší North American Soccer League. S aktivním fotbalem se jako globální celebrita definitivně rozloučil v roce 1977 symbolicky exhibičním zápasem mezi Cosmosem a Santosem.

V roce 1999 Pelého vyhlásil Mezinárodní olympijský výbor Sportovcem století a společně s Diegem Maradonou ho v roce 2000 světová federace FIFA zvolila nejlepším fotbalistou. Maradonu přežil Pelé o dva roky, legendární Argentinec v 60 letech podlehl v listopadu 2020 infarktu.

Celý fotbalový svět teď bude truchlit, řekl předseda FAČR Fousek

Předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek označil úmrtí Pelého za smutný okamžik pro fotbal. Na svazovém webu uvedl, že slavný brazilský hráč byl pro mnoho generací nepřekonatelnou legendou. Podle reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého ztratil fotbal svůj symbol.

FAČR po zprávě o úmrtí trojnásobného mistra světa vyjádřila soustrast rodině, přátelům i všem obdivovatelům jednoho z nejlepších hráčů historie. “Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Celý fotbalový svět teď bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu (na mistrovství světa) v Kataru přichází smutná chvíle,“ uvedl Fousek.

Šilhavý prohlásil, že z takové zprávy musí být smutno každému fanouškovi, “Fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol. Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co (Pelé) dokázal a co pro světový fotbal udělal,” poznamenal trenér české reprezentace.

Rovněž kapitán národního mužstva Tomáš Souček označil Pelého za legendu. “Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal,“ řekl Souček.

Brankář Tomáš Vaclík ve vzkazu na twitteru poděkoval Pelému za všechno, co pro fotbal vykonal. “Odpočívej v pokoji, legendo,” dodal. “Byl největší, v jeho podání vypadal fotbal tak jednoduše,” napsal bývalý reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši.

Pelé proti československé reprezentaci nastoupil čtyřikrát s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř gólů. Často připomínaný byl moment z mistrovství světa v roce 1962, na kterém se Československo a Brazílie utkaly v základní skupině i ve finále. V prvním z těchto zápasů se Pelé zranil, ale kvůli tehdejším pravidlům nemohl střídat. A tak Josef Masopust svým spoluhráčům nařídil, aby věhlasného soupeře neatakovali. Pelé na oplátku neútočil a pouze přihrával dál, pokud se k němu míč dostal.

“Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou,“ citoval web FAČR dřívější Masopustovo vyjádření.

Výběr výroků známých osobností o Pelém:

Anglický fotbalista Bobby Charlton:

“Někdy mám pocit, že fotbal byl vynalezen pro tohoto kouzelného hráče.”

Německý fotbalista Franz Beckenbauer:

“Je to nejkomplexnější hráč, jakého jsem kdy viděl.”

Italský fotbalista Tarcisio Burgnich (po zápase s Brazílií s Pelém ve finále mistrovství světa 1970):

“Před zápasem jsem si říkal, že je z kůže a kostí jako všichni ostatní – ale mýlil jsem se.”

Nizozemský fotbalista Johan Cruyff:

“Pelé byl jediným fotbalistou, který překonal hranice logiky.”

Maďarský fotbalista Ferenc Puskás:

“Nejlepším hráčem historie byl Di Stefano. Pelého odmítám zařadit mezi hráče. Byl nad tím.”

Francouzský fotbalista Michel Platini:

“Je tu Pelé jako člověk a pak Pelé jako hráč. A hrát jako Pelé znamená hrát jako Bůh.”

Argentinský fotbalista Alfredo Di Stéfano:

“Nejlepší hráč všech dob? Pelé. (Lionel) Messi a Cristiano Ronaldo jsou oba skvělí hráči se specifickými vlastnostmi, ale Pelé byl lepší.”

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo:

“Pelé je nejlepší hráč fotbalové historie a na světě bude jen jeden Pelé.”

Brazilský fotbalista Tostao:

“Kdybyste vzali kvality Cristiana Ronalda a (Lionela) Messiho a dali je dohromady, pak byste měli hráče, který by se dal srovnávat s Pelém!”

Brazilský fotbalista Carlos Alberto Torres:

“Jeho velkým tajemstvím byla improvizace. Ty věci, které dělal, byly v jednom okamžiku. Měl výjimečné vnímání hry.”

Brazilský fotbalista Zico:

“Ta debata o hráči století je absurdní. Existuje jen jedna možná odpověď: Pelé. Je to nejlepší hráč všech dob, a nutno dodat, že s velkým odstupem.”

Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela:

“Sledovat ho při hře znamenalo pozorovat radost dítěte spojenou s mimořádnou grácií muže v plné síle.”

Americký malíř, grafik a filmový tvůrce Andy Warhol:

“Pelé byl jedním z mála, kdo vyvrátil mou teorii – místo patnácti minut slávy bude mít patnáct století.”

Italský režisér Pier Paolo Pasolini:

“V okamžiku, kdy se míč dostal k Pelého nohám, se fotbal proměnil v poezii.”

(zdroj: AP, Goal.com, FIFA.com)

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.