Rok 2022 zase plný klidu a viru

od redakce

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

naší VIZE mladých vyšlo prozatím pouze jedno číslo a už jsme dostali mnoho ohlasů. Co je motivující, tak převážně pozitivních. Děkujeme za ně a těšíme se na další! Nový rok začal přesně tak, jak se dalo očekávat. Po vystřízlivění ze silvestrovských oslav zapnuli si ti nejodvážnější z nás televizní obrazovku, aby na sebe nechali zapůsobit blahosklonný príhovor nového předsedy vlády Petra Fialy. Slovenské slovo príhovor mému uchu zní v tomto případě tak nějak více přiléhavě než náš český projev.

Pan Fiala se sice projevil, ale důležitější je, že se pěkně paternalisticky přimluvil za to, abychom už přece byli rozumní. Z laskavých očí páně profesora jako bychom četli slova, co hladí po vláskách: »Děti moje, konečně máte vládu, za kterou se nemusíte stydět. Vládu, která přináší změnu. Vládu, která oživí odkaz Václava Havla. Tak už neblbněte a pojďme si hezky společně zvykat na koronavirový život v pracující chudobě.« Brrr.

Naštěstí se dá televize vypnout a od Vánoc zbylo dost cukroví, kterým člověk uklidnil rozhárané nervy. Škoda, že se stejně vypnout a zajíst nedá nová vláda. A vlastně celá Sněmovna. Protože ani na křeslech opozice nenajde komunista útěchu. O levicové hlasy voličů KSČM a ČSSD se nestydatě přihlásil dobrý strýko Andrej Babiš. Ten Andrej Babiš, který dokázal dělat sociální politiku pouze ve chvíli, kdy ho komunisté svými požadavky tlačili ke zdi. Žel to ale ve své skromnosti zapomněli svým voličům říct, a ti pro změnu zapomněli na KSČM.

Ale obraťme list. O COVID-19, o šéfech trpících Stockholmským syndromem i aktuální politické situaci se dočtete právě na stránkách dnešní VIZE mladých. Stejně tak si připomeneme lednová výročí významných žen dělnického hnutí. To proto, že ačkoliv dnes celý pokrokový svět žije vzpomínkami na vraždu Rosy Luxemburgové, na československé komunistky jako by se zapomnělo. I když uvidíte, že ne tak docela! A protože leden 1993 znamenal, že zánikem Československa vznikly nástupnické státy Česká republika a Slovenská republika, požádali jsme o rozhovor slovenskou mládežnickou organizaci Front ľavicovej mládeže, za kterou odpovídal její místopředseda Maroš Čupka. Pevně věřím, že na dalších stránkách najdete opět mnoho inspirace a témat k zamyšlení. A pokud se chcete na tvorbě naší přílohy podílet, stačí se nám ozvat na email VIZEmladych@gmail.com. Stejně jako v případě, že ve vás naše názory vzbudily touhu po polemice.

P. S. Nezapomeňte si plakát z poslední strany přílohy vytrhnout a pověsit na nástěnku.

Petra PROKŠANOVÁ, vedoucí redaktorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.