Skvělá Sáblíková! Na pětce to cinklo. Bere bronz.

od redakce

Martina Sáblíková přiveze olympijskou medaili z Pekingu. Po zlaté medaili fenomenální Ester Ledecké v paralelním slalomu na snowboardu vybojovala česká rychlobruslařka bronz na pětikilometrové trati. Předvedla fantastickou jízdu. Před ní se dostaly jen Nizozemka Schoutenová a Kanaďanka Weidemannová. Sáblíková slaví již sedmý cenný kov na olympiádě.

V počtu medailí ze ZOH se Sáblíková stala nejúspěšnější českou olympioničkou. Dosud se s šesti cennými kovy dělila o první místo s běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou. V Pekingu získala pro českou výpravu druhou medaili po úterním vítězství Ester Ledecké, která na snowboardu obhájila triumf v paralelním obřím slalomu.

Na nejdelší ženské trati se Sáblíková dostala na stupně vítězů na čtvrtých olympijských hrách za sebou. Po zlatých medailích z Vancouveru a Soči brala před čtyřmi lety v Pchjongčchangu stříbro. Nyní sbírku ze své nejoblíbenější distance, na níž byla deset sezon prakticky neporazitelná, doplnila bronzem a v Pekingu navázala na čtvrté místo z trojky.

Devětadvacetiletá Schoutenová v poslední rozjížďce udržela vysoké tempo a ziskem zlata napodobila Sáblíkovou, která ve Vancouveru rovněž slavila double na obou nejdelších tratích. Časem 6:43,51 minuty navíc překonala olympijský rekord Němky Claudie Pechsteinové ze Salt Lake City. Stříbrná Weidemannová byla pomalejší o 4,67 sekundy, Sáblíková ztratila na vítězný čas 6,58.

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková startovala ve třetí dvojici před koncem s Japonkou Misaki Ošigiriovou, které česká reprezentantka brzy odjela a na trati se tak při sólové jízdě neměla s kým vyvážet. Po projetí cílem ale na znamení spokojenosti zaťala pěst a čekala, jak si povedou zbývající čtyři závodnice.

Z předposlední dvojice ji překonala jen bronzová žena z trojky Weidemannová, zatímco Norka Ragne Wiklundová nadějné mezičasy neudržela a v závěru odpadla na páté místo. Ve finálové jízdě potvrdila roli favoritky Schoutenová. Italka Francesca Lollobrigidaová v koncovce rovněž nestačila a na rozdíl od trojky, kde brala stříbro, se tentokrát zařadila na čtvrté místo za Sáblíkovou.

Výsledky rychlobruslení na ZOH v Pekingu

Ženy – 5000 m: 1. Schoutenová (Niz.) 6:43,51, 2. Weidemannová (Kan.) 6:48,18, 3. Sáblíková (ČR) 6:50,09, 4. Lollobrigidaová (It.) 6:51,76, 5. Wiklundová (Nor.) 6:56,34, 6. Voroninová (Rus.) 6:56,99, 7. In’T Hofová (Niz.) 6:59,77, 8. Ošigiriová (Jap.) 7:01,17, 9. Zujevová (Běl.) 7:02,91, 10. Horikawaová (Jap.) 7:06,92.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.