Fialova abeceda, jakou se ve škole života učit nechcete

od redakce

PŘEHLEDNĚ, o kolik a kde chce občany letos obrat vládní pětikoalice.

A: Alkohol. Daň na lihoviny podle plánu vlády příští rok stoupne o zhruba 32 korun na litr etanolu, což je růst o deset procent ze současné sazby 322,50 Kč na litr. V následujících letech až do roku 2028 by měla růst o pět procent ročně.

B: Benefity. Konsolidační balíček zavádí pro jejich osvobození od daně ze závislé činnosti omezení. Změny se také týkají zaměstnaneckých benefitů ve formě různých flexipassů. Ty zaměstnanci mohli využívat například jako příspěvky na sport nebo kulturu.

C: Cigarety: Kvůli růstu spotřebních daní zdraží krabička cigaret zhruba o 5 či více procent.

D: Dálniční známky od 1. března 2024 zdraží z 1500 Kč na 2300 Kč za rok.

E: Elektřina. Očekávaný průměrný meziroční nárůst regulované složky pro hladinu nízkého napětí pro rok 2024 dosáhne 65,7 %.

F: Firemní daně. Tzv. konsolidační balíček přináší zvýšení korporátní sazby daně z 19 % na 21 %.

G: Golfová vozítka, elektrické koloběžky, zahradní traktůrky apod. rozšíří okruh vozidel, za které je nutné platit povinné ručení, pokud překračují rychlostní nebo hmotnostní limit.

H: Holičství. Kadeřnické a holičské služby zdraží kvůli posunutí do 12% sazby DPH.

CH: Chtěli byste předčasně splatit hypotéku? Začne platit novela o spotřebitelském úvěru, která bankám umožní vybírat poplatek za předčasně splacenou hypotéku. Lidé tak zaplatí třeba i několik desítek tisíc korun navíc.

I: Inflační koeficient: Od roku 2025 se bude daň z nemovitosti automaticky navyšovat o inflaci za předchozí období – pro rok 2024 bude koeficient nastaven na číslo 1.

J: Jízdné. České dráhy od prosince zdražily jízdné v průměru o 9,5 procenta. Stejně tak zdražují i ostatní dopravci na železnici. Kromě jízdného ve vlacích zdražuje v mnoha městech i MHD.

K: Krejčovina. Opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků se rovněž přesouvají do vyšší sazby.

L: Léky. Zvýšení DPH na léky ze současných 10 na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny

M: Mýto. Mýtné zvýší o 10 až 15 procent. Dopravci varují, že přepravní služby zdraží a zvýšení cen se dotkne i všech koncových zákazníků.

N: Nájemné. Vyšší daň z nemovitosti negativně ovlivní ceny nájemného. Zvýšit by se mělo v některých případech až na dvojnásobek.

O: Odpad. Sběr a likvidace komunálního odpadu se přesouvá do základní, tj. 21% sazby DHP, stejně tak zpracování komunálního odpadu k dalšímu využití.

P: Pivo. Do vyšší sazby 21 procent se posune čepované pivo, kde podle hospodských cena vyšplhá až o 7 korun za půllitr.

R: Růst odvodů OSVČ. Od příštího roku dojde ke zvýšení minimálního vyměřovacího základu, který by měl u osob vykonávajících hlavní samostatnou výdělečnou činnost růst ze současných 25 procent průměrné mzdy až na 40 procent průměrné mzdy, a to postupně o 5 procent ročně.

S: Slevy na manželku či manžela. Bude možné je uplatnit jen u péče o dítě do tří let věku. A dojde také k úplnému zrušení školkovného. Maximální částka zde byla na úrovni minimální mzdy, za letošní rok tedy ještě je možné snížit si daň z příjmu až o 17 300 korun na každé dítě. To od nového roku nepůjde.

T: Tabák. Růst spotřební daně na tabák, větší zdanění zahřívaného tabáku a daň i na elektronické cigarety. Spotřební daň by se měla podle návrhu příští rok zvýšit o deset procent a o dalších pět procent každoročně v letech 2025 až 2027. 

U: Úklid. Služby čištění vnitřních prostor a mytí oken prováděné v domácnostech zdraží.

V: Voda. Zvyšuje se DPH na vodné a stočné.

Z: Zábava a kultura. Do základní, tj. nejvyšší sazby daně se přesouvají služby autorů a výkonných umělců.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.