Fórum 50 %: Stále málo českých europoslankyň. Některým pomohly kroužky

od redakce

Českou republiku bude nově zastupovat osm europoslankyň. Oproti předchozímu volebnímu období se jedná o mírné zlepšení, bylo zvoleno o jednu ženu více. V jednadvacetičlenné české delegaci tak podíl žen činí 38 procent, uvádí nevládní organizace Fórum 50 %, která prosazuje vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě.

Nejvíce europoslankyň bylo zvoleno za hnutí ANO (Klára Dostálová, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová), pět subjektů má po jedné europoslankyni: Piráti (Markéta Gregorová), Přísaha + Motoristé (Nikola Bartůšek), koalice Spolu (Veronika Vrecionová – ODS), STAČILO! (Kateřina Konečná – KSČM) a STAN + SLK (Danuše Nerudová – STAN). Koalici SPD + Trikolora bude v Evropském parlamentu zastupovat jediný europoslanec.

Preferenční hlasy i tentokrát pomohly ženám. Díky nim získala mandát Pirátka Markéta Gregorová, která se do Evropského parlamentu dostala z původně nevolitelného 2. místa na kandidátní listině. Pokud by záleželo pouze na pořadí na kandidátní listině, bylo by stejně jako v minulých volbách zvoleno pouze 7 žen (33,3 %).

»Zvýšení podílu v české delegaci v Evropském parlamentu je jistě dobrou zprávou. Přesto bude pravděpodobně i letošní výsledek pod celkovým zastoupením žen v Evropském parlamentu, kde v minulém období měla většina zemí vyrovnané zastoupení žen a mužů,« říká k výsledku voleb ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

Přečtěte si další články

1 komentář

Ludmila Kašparová 11/06/2024 - 16:15

Nikola Bartůšek je žena? Já myslela, že je to chlap, když je Bartůšek. A ač se považuji za femnistku, nemyslím, že by pohlaví poslance bylo rozhodující. Podívejte se na Nerudovou, ta je bohužel spíš silným argumentem pro mačisty, kteří tvrdí, že ženy nemají v politice co dělat.

Odpovědět

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.