Jaké jsou požadavky Generace Z?

od redakce

Český Spolek zastánců dětských práv spoluorganizoval v Evropském parlamentu konferenci šedesáti dětí a mladých lidí ze šesti evropských zemí, kteří vypracovali požadavky mladých na změny. To všechno v rámci projektu You(th)Part(icipation), podpořeného z programu Erasmus+.

Pocházím z Přeštic u Plzně. Studuji poslední ročník gymnázia a studentské participaci se věnuji rok. K projektu jsem se dostal přes Parlament dětí a mládeže České republiky, který spojuje aktivní studenty z celé naší země, a také děti z dětských domovů.

Při projektu YouPart jsme se v tomto počtu setkali na třech mezinárodních konferencích: ve Vídni, v Praze a v Bruselu. Propracovávali jsme přitom své požadavky pro poslance Evropského parlamentu. Ze zmíněných konferencí vyšlo celkem deset skupin požadavků, které považujeme jako mladí lidé za důležité. Mezi ně patří reforma školství, životní prostředí, práva žen a LGBTQIA+ osob, ekonomická situace, migrace atd.

V prosinci 2022 jsme dostali možnost setkat se s europoslanci v Evropském parlamentu v Bruselu. Vlakem tam v české delegaci jely také děti a mládež z dětských domovů. Po jednodenní přípravě, kdy jsme si nacvičili prezentaci svých požadavků v časovém limitu, přišlo vyvrcholení celého projektu. Do Evropského parlamentu nás pozvala europoslankyně Irena Joveva. Našeho kulatého stolu se zúčastnili europoslanci z různých frakcí a generální tajemnice zastřešující organizace dětských práv Eurochild. Mým tématem, které mě provázelo celým projektem, bylo školství. Přednesli jsme posluchačům své požadavky, samozřejmě v angličtině, a sklidili potlesk. Bylo očividné, že europoslance zajímá, co si naše generace myslí a co považuje za důležité.

Práce na projektu pro mě byla užitečná. Během konference jsem se zlepšil v anglickém jazyce, naučil jsem se formulovat své požadavky, zlepšil se ve vyjednávání, když jsem chtěl prosadit některé své body do finálního znění požadavků, navštívil nová místa, a především jsem poznal nové bezvadné lidi. Bylo senzační zúčastnit se takového projektu, jako byl tento.

Matěj KOŠAŘ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.