Drtivá kritika Fialovy vlády zněla z Brna. Mítink před komunálními volbami

od redakce

Na předvolebním shromáždění brněnských komunistů na Moravském náměstí, coby součásti volební koalice do komunálních voleb v jihomoravské metropoli, byl představen volební program. Komunisté vyjádřili nesouhlas s politikou současné vlády v tom, jak se ne/stará o občany. Do Senátu Parlamentu ČR koalice prosazuje za volební obvod č. 55 (Brno-město) Bohumila Smutného (KSČM) a za volební obvod č. 58 Lucii Zajícovou (hnutí Domov).

Lídr kandidátky do městského zastupitelstva Martin Říha (KSČM) komentoval nedávný projev premiéra Fialy takto: »Tento tzv. vysílač signálů nám sdělil, jaké horentní ceny nás čekají za spotřebovanou elektřinu a plyn. Za všechno prý může minulá vláda a Putin. Pravda ale je, že politika EU a naší vlády s osudy našich občanů hazarduje. Teplárny Brno zahájily topnou sezónu. Avšak nesdělily lidem, za jakou cen jim topí, tu se dovědí až v říjnu. Nikdo dnes neví, kolik budou lidé za energie platit. Mají strach otočit kohoutkem ústředního topení, aby pak někomu něco nedlužili. Dle premiéra Fialy zastropovaná cena elektřiny 6 Kč za jednu kilowatthodinu neobsahuje poplatek za její přenos. Proto konečná cena pro zákazníka vychází na devět až deset korun za kWh. To není normální, to je čtyřikrát víc než dosud!«

Martin Říha společně se zástupkyní SPOZ Janou Fialovou.

Ještě horší je to podle Říhy u plynu. »Lidem přišly předepsané měsíční zálohy na spotřebu plynu, např. 10 870 Kč. Jaký k tomu bude doplatek? Kolik tento člověk zaplatí za rok? A k tomu ještě další sumu za  elektrický proud. Tato vláda nemá mandát dál vládnout,« zdůraznil.

Proto šéf brněnských komunistů důrazně žádal zrušit emisní povolenky, aby nedeformovaly cenu elektřiny. »Dál už nechceme platit v ceně elektřiny poplatek za solární elektřinu. Ať majitelé slunečních panelových elektráren podávají proud do sítě za skutečnou cenu bez toho, aby jim lidé na to přispívali!«

Zajistí vláda fasování svetrů?

Vláda ČR se podle Říhy zabývá ušlechtilými cíli, ale už se vůbec nezajímá o potřeby obyčejných občanů ČR. Minimální mzdu mají kolem 14 000 či 15 000 korun. S tím mají vystačit po celý měsíc, včetně plateb za energie? Je nutné to řešit, dotace přitom nepomohou. Je normální, že v ČR se vyrábí kilowatthodina elektřiny za pár desetihaléřů, posílá se na burzu do Lipska a odtud se nakupuje pro občany ČR za mnohonásobek více? ptal se Říha. Plyn z Ruska Maďaři odebírají krychlový metr za pět korun, zatímco ČR dostává ruský plyn z Německa kubík za 35 Kč, tedy sedmkrát dráž. Maďaři i jiní v EU si dokázali udělat pořádek.

»Předsedkyně Senátu PČR paní Markéta vyzývá lidi, aby si nakoupili svetry. Před rokem 1989 se rozdávaly lidem ochranné prostředky, věděli jsme, kde si vyzvednou plynovou masku atp. Kdy nám současná vláda zajistí fasování ochranných svetrů před zimou?

Mluví se o zavedení válečné daně, pokračoval ve vysvětlování situacekomunistický kandidát. »Platit ji budou ti, kteří mají nepřiměřené zisky, nebo obyčejní spoluobčané? Před půldruhým rokem zrušili superhrubou mzdu, čímž ve státní kase prostředky chybí. Naopak zvedly se ceny, a vláda tím dostává víc peněz v podobě odvedené DPH, což jsou taky finanční prostředky od občanů. Žádná válečná daň nemůže něco ve státním rozpočtu spravit. Navíc, ČR není ve válce a kdo by ji do války zatahoval, je vlastizrádce!«

Bezpečnostní rizika občanům Brna ozřejmil Václav Fišer.

Za bláhové označil Říha řeči premiéra, že země Evropské unie budou s ČR solidární, kdyby se stalo a Češi neměli plyn. Prý v Německu zastaví průmysl a plyn pošlou do Česka… »Nikdy nevěřte tomu, že by nám někdo pomohl. Každý se postará o své občany a pak se snad bude zajímat o někoho jiného. Zažili jsme to v historii Československa několikrát,« varoval Říha a uzavřel: »Současná vládní koalice si nezaslouží ani jeden voličský hlas. Je potřeba zvolit takové lidi, kteří se budou starat o obyčejné lidi. O lidi, kteří si musí zatopit, najíst se, mít střechu nad hlavou a mít práci, aby nemuseli chodit do fronty na výplatu sociálních dávek.«

Chtějí byty pro běžné lidi, nikoli pro developery

Jana Fialová, představitelka Strany práv občanů-zemanovci ve volebním uskupení, se chce zapojit do nápravy katastrofálního stavu zejména sociální politiky a zdravotnictví.

Říha následně citoval z volebního programu: »Nechceme zvyšovat nájemné, chceme ho dostat na 65 korun za metr čtvereční. Máme spočítáno, že by to stačilo pokrýt náklady na správu a údržbu domů i na větší opravy bytových objektů a bytů ve vlastnictví města. Podporujeme výstavbu družstevních bytů, zakládání družstev se spoluúčastí města. Tento trend chceme důsledně zintenzivnit, aby mladí lidé dosáhli líp na levné a cenově dostupné bydlení. Jsme pro budování startovacích bytů ve vlastnictví města. K tomu potřebujeme nový územní plán Brna, který se dosavadní koalici na radnici nedaří schválit. Příští zastupitelstvo bude mít hodně práce s tím, aby navržený strategický dokument rozvoje města v příštích desetiletích, tedy územní plán, zbavilo nedostatků, řádně ho prodiskutovalo s občany, aby už neobsahoval neschvalitelné kolizní body. Územní plán města Brna nelze protlačit silou. Je potřeba s občany, občanskými spolky a s podnikateli komunikovat, aby všichni dohromady našli kompromis. Starý, už dávno nevyhovující, ale stále platný územní plán Brna je z roku 1994. A nový stále chybí. Jeho řešení připomíná pohádku o přesunu hlavního vlakového nádraží, která se v Brně vypravuje občanům už sto let.«

Fialová k tomu podotkla, že Brňané chtějí byty, nikoliv developery, kteří na nich hodlají vydělávat. Taky územní plán, který zavede víc zeleně, zahrádek, více přechodů pro chodce a také zintenzivní paliativní péči o starší lidi. Staří dělali celý život pro stát, pro město. Když je tito občané potřebují na oplátku, pomoc dostávají chabou. Žádají, aby tyto instituce jim byly k dispozici.

Štvou ho prázdné sklady Státních hmotných rezerv

Další kandidát, krizový manažer Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Václav Fišer na mítinku vyložil, že celý produktivní život řeší přípravu státu na stav ohrožení a krize. Konkrétně na záchranné službě mu jde o to, aby měla věcnou i personální základnu k řešení mimořádných událostí. Vše stojí peníze, dnes už nehorázné peníze. Uvedl, že při jakémkoliv velkém maléru s velkým počtem zraněných lidí není žádný poskytovatel zdravotnických služeb státem podporován, aby mohl svoji službu v mimořádné situaci uskutečnit.

»Dost mě štvou prázdné sklady ve správě Státních hmotných rezerv. Není v nich dnes skoro nic v porovnání s tím, co v nich bývalo ještě v 90. letech, než se vše rozprodalo, čili vypořádalo. Česká armáda se všeho zbavila, poslala to do zemí Blízkého východu a nyní odesílá zásoby na Ukrajinu. Podobně jsou na tom armády jiných zemí NATO. Přitom ČR ideologicky zaslepeně razí heslo – Hurá na Rusa! V případě války někoho s NATO by ČR, Německo Francie, Itálie a další armády aliance měly k ochraně svých území zásoby pouze na dva tři týdny. Vše ostatní pro vedení delšího válečného konfliktu skončilo na Ukrajině. Nové dozbrojování potrvá několik let. To proto, že EU přenesla pokročilou výrobu do Číny, ze které se v současné době snaží udělat hlavního nepřítele. Je to karikatura logiky uvažování,« pozastavil se nad problémy Fišer.

Ve svém vystoupení Fišer upozornil na text v letáku pro Brno-Líšeň, ve kterém se současný místostarosta chlubí tím, jak na území Líšně chátrá veřejný majetek a vzkvétá majetek soukromý. Vůbec mu nedošlo, jaký průšvih na sebe prozradil. Místostarosta je ze zákona zodpovědný za řádné hospodaření se svěřeným majetkem. Když se dovolává, aby se občané všimli, jak chátrá veřejný majetek, měl by sám sebe udat na Policii ČR a nechat se zavřít za škody, které napáchal. Takové jednání je pro budoucnost obce nebezpečné! Takovým chováním elit se ztrácí důvěra občanů ve stát. Stát bez důvěry svých občanů nemá životnost, k tomu nemá zásoby a lidé nemají k ničemu ani odhodlání, uvedl Fišer.

Úspěšný někdejší starosta Brna-Starého Lískovce Petr Hudlík.

Úspěchy v sociální politice někdejšího starosty

Kandidát do Zastupitelstva města Brna, dřívější úspěšný starosta Městské části Brno-Starý Lískovec Petr Hudlík ve svém příspěvku naslouchajícím občanům vyložil, že v letech 2002-2007 se potýkal ve Starém Lískovci s nezájmem opravit obecní byty, s předražováním zakázek a rozkrádáním ve velkém. Mocipáni také z magistrátu se snažili Hudlíka kriminalizovat a házet mu klacky pod nohy. Přesto dal postavit Domov důchodců na Mikuláškově náměstí. Má 120 míst pro seniory a dnes je to nejlepší domov seniorů v Jihomoravském kraji. V Labské ulici nechal postavit startovací byty. »Developeři tvrdili, že to nejde, přesto jsme je vybudovali při rozích panelových domů. Je tam 21 bytů pro sociálně slabé,« řekl Hudlík. Pokračoval, že opozice se pak snažila zabránit mu, aby tam dal postavit i parkoviště, nakonec je ale povolili. Dal postavit protihlukovou stěnu a zrekonstruovat dům pro 100 invalidů-vozíčkářů. Dostali bezbariérové koupelny. Získal na ně dotaci, kterou mu však magistrát (náměstek primátora Kotzian) sebral, protože Hudlík nechtěl vstoupit do ODS. Městská část to proto musela zainvestovat z vybraných nájmů. Obyvatelé pak dostali i zateplení domu a nízkopříjmový nájem. »Invalidé tam mají také protipožární dveře a bezbariérové výtahy pro vozíčkáře. Dělal jsem politiku sociální. Pokud budu zvolen opět do funkce zastupitele, budu ji dělat dál,« uvavřel Hudlík.

Brno ztratilo »rodinné zlato«

Říha doplnil, že zmíněný náměstek primátora dnes hlásá, aby se vrátily vodárny do majetku města. To přesto, že kdysi je prodával francouzské společnosti, protože peníze jsou užitečnější než pitná voda. Podobný osud postihl i areál Brněnských veletrhů a výstav. Představitelé magistrátu je prodali za pár korun německému investorovi. Pak město Brno kupovalo veletrhy za drahé peníze zpět. Veletrhy jsou rodinné stříbro jihomoravské metropole.

Mělo i rodinné zlato, které ztratilo, tedy Velkou cenu Grand Prix Brno – českou část mistrovství světa silničních motocyklů. »Snad se někdy podaří tuto více než padesátiletou tradici závodů na brněnském Masarykově závodním okruhu obnovit. K řadě dalších průšvihů patří i ten, že brněnský rozpočet investoval hodně peněz do městu pronajaté Nemocnice Milosrdných bratří. Řád ji ale nečekaně chce vrátit zpět do svého majetku. Podle odborníků by si Brno mělo ponechat možnost řídit tuto nemocnici a zajišťovat dostupnost zdravotnických služeb pro občany,« uzavřel Říha.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

24 komentáře

Velký Max 25/09/2022 - 10:37

Na úrovni krajských měst došlo téměř k absolutní “dekomunizaci”, narušili to pouze tři(!) ostravští poslední Mohykáni. Mimořádně pobavil výsledek z Českých Budějovic kde Filipem vedený slepenec KSČM, ANS, Národní socialisté a další spolky z politického podsvětí nepřekonali 5%., o Prze kde z cca 1100 mandátů KSČM nedokázala obhájit DVA (!) mandáty raději nemluvě. Senátní volby pak není třeba komentovat.

Velký Max 25/09/2022 - 10:39

Pochopitelně nepřekonaly…

Lubomír Šálek 25/09/2022 - 09:33

No, soudruzi, řekl bych vám sbohem, ale vzhledem k vašemu ateismu musím říci sleninem. Bujará kritika, drtivé protikapitalistické vystoupení a lidi se na vás a vaše nejpokrokovější učení vykašlali. Dokonce i národně sociální slepenec vás pobil o auroru. Jsou to sice také socialisti jak vy, ale holt hnědá je více než rudá. To je malheur, celý život bojovat proti fašistům a pak být od nich poražen. Je vidět, že vítězit bez ruských bodáků opravdu nejde. Zkuste zase někdy příště vyjít s drtivou kritikou současných poměrů, nebo zkuste zazpívat bojovou bolševickou píseň. Ono je to jedno, vaše impotence dosáhla dalších met. Buď v práci v šest.

svaty_vaclav 22/09/2022 - 20:51

Sledujte @neCT24

Slušní lidé volí komunisty. Zločinného zlodějského havlovského kapitalismu, který vyraboval a rozbil Československo mají lidé už plné zuby. Fialu s jeho Rychetského pětislepencem pošlou lidé do hajzlu. Můžeme se těšit na demonstrace a stávky. Fialovi nepomůže ani chystaný předvolební podraz se zastropováním cen energií, protože lidi budou platit víc, než Fiala dnes lže.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Lubomír Šálek 25/09/2022 - 09:25

Nějak se to nezdařilo, drahý soudruhu. To už ani není Waterloo, to je přímo katastrofa. Píšete úderně, jak mají lidé Fialu a slepence dosti. A výsledky vašeho bujarého nadšení: V Brně slepenec 25%, strana zastydlých bolševiků 1,44%. Jo, bez ruských bodáků to holt nejde.

Yurri Simon 25/09/2022 - 13:23

Svatýmu_Vyskočovi píšete marně, kolego.. ten už si to někde v tom jeho kravíně hodil..
R.I.P., Václave… :))

Orbánovi je bližší košile než kabát 22/09/2022 - 18:44

Regulované ceny potravín a pohonných látok v Maďarsku nebude možné zrušiť až dovtedy, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku, rozhodla v sobotu v Budapešti vláda. Podľa servera Telex.hu to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Sankcie Európskej únie viedli k brutálnemu zdražovaniu, najmä potravín, no výrazne vzrástli aj ceny benzínu a nafty. V tejto situácii považuje vláda za svoju najdôležitejšiu úlohu chrániť maďarské rodiny. Kým budú tieto sankcie v platnosti, nie je možné zrušiť zastropovanie cien,“ povedal Gulyás.

Yurri Simon 25/09/2022 - 13:26

Holt konec dojení Evropské unie, potažmo všech jejich členů.. Taky jim to mohl Guláš podat polopatě:

“Dokud budou ruSSáci okupovat a vraždit v cizí zemi, do té doby budou proti-ruSSké sankce, a do té doby budete mít všechno drahé. Čest v šest.”.! :))

Jan Gavroch 22/09/2022 - 16:21

A teď ať nám někdo povídá něco o neregulérnosti voleb nebo o jejich falšování v jiných státech – budete jim věřit?

Jan Gavroch 22/09/2022 - 16:16

Soudci (?) Ústavního soudu vydali zákon (oni tomu říkají nález ), který umožňuje starostům nedovolit lidem kteří by nevolili stávajícího starostu, volit .
T.zv. Ústavní soudci vydali nález ( ! ) kterým zbavili některé občany ČR volebního práva a to v rozporu se zákonem . Takhle falšují volby a určují, spolu s tajnými policisty výsledky ÚDAJNÝCH voleb

Popis falšování voleb je na :
https://www.novinky.cz/clanek/volby-vedeni-obce-na-teplicku-vyskrtlo-ze-seznamu-volicu-desitky-lidi-40409498#dop_ab_variant=812810&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=l4QDjsUia8e-202209221334&dop_id=40409498&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

TASS 22/09/2022 - 00:57

Rusko od sovětských dob nevyrábí konkurenceschopné letecké motory pro civilní letectví, ale kvůli sankcím k tomu bude donuceno, řekl Vladimir Putin v Novgorodu.

příznivec 22/09/2022 - 00:59

Tak jim držme palce. Podobně ambiciózní plán mají i u aut. Do roku 2035 se pokusí začít vyrábět vlastní malé vznětové motory, automatické převodovky, ABS, ESP systémy a airbagy.

Yurri Simon 25/09/2022 - 13:38

A ta auta budou jezdit, nebo se budou jenom někde vystavovat..? :-)))

fronda 22/09/2022 - 21:11

Prostě kapitalismus. ČR je montovna, Rusko zdroj surovin.

Vaska 21/09/2022 - 20:22

Doufám, že Brňané vezmou konečně rozum do hrsti. Je nejvyšší čas začít zase dělat něco v zájmu občanů.

Pragmatik 21/09/2022 - 15:06

Je jen škoda, že se fotografovi asi vybila baterka a nestačil zachytit davy obyvatel Brna, kteří na tento KSČM pořádaný meeting přišli, nu co snad příště…

Vaska 21/09/2022 - 20:18

Měl jste se přijít podívat, nebo si zkuste příště objednat co přesně má fotograf fotit. Třeba vaší žádosti vyhoví.

nikoho nezajímáš 22/09/2022 - 00:57

!!!

Mě zajímá!!!!! 22/09/2022 - 14:48

Mě zajímá!!!!

Yurri Simon 25/09/2022 - 13:35

No ono tam kromě těch pár ruSSáckých kolaborantů na podiu nikdo nebyl.. :)) To jsou konce…
Voliči komoušů se přelili do ANO a do SPD. :)) Ještě že se toho nedožil Míra Ransdorf – část voličů v miliardářově sektě, část u fašounů.. :))

TASS 21/09/2022 - 14:24

Tohle je super. “Boj za mír” v nejlepších tradicích CCCP.
Světový den míru, se slaví každý rok 21. září
vs.
Putin: Vyhlašuju částečnou mobilizaci, použijeme všechny zdroje, abychom ochránili naše lidi.

KMERLIN 21/09/2022 - 16:43

Moc dlouho to netrvalo, už se zatýká.

Novosibirsk. Když vedeš válku na obranu národa, kterého se bojíš víc než Ukrajinců.

Na Dálném východě a na Sibiři pár lidí přišlo protestovat.
Tomsk.
Krasnojarsk a Petrohrad se chystají.

Sergej O 21/09/2022 - 16:45

Ne mobilizaci. Ne válce. Ne mobilizaci. Naší muži, otcové, bratři nechtějí zabíjet druhé muže a otce.

ÚV 21/09/2022 - 14:13

Nejsme komunistické zrůdy

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.