Je třeba se spojit a společně bránit pravdu

od redakce

Jako každoročně 9. května, ve výroční den, kdy do Prahy v roce 1945 vjela vojska 1. ukrajinského frontu Rudé armády vedená velitelem I. S. Koněvem a tím dovršila osvobození ČSR, se sešli pražští komunisté, členové vlasteneckých spolků a občané na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů. Hlavní památník i hroby rudoarmějců, kteří položili své životy za svobodu Československa, byly zcela pokryty věnci a květinami – a navzdory hrubé, nevděčné a znevažující kampani. Voněly zde růže, karafiáty, šeříky, hořely svíčky…

Předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová připomněla v úvodu hrozivou bilanci této války: Stála téměř 60 milionů životů. Během šesti strašných let vyvraždili němečtí nacisté šest milionů Poláků, zabili každého desátého Jugoslávce, o život přišlo 650 tisíc Francouzů, 628 tisíc Řeků, 360 tisíc Čechů a Slováků. Největší oběti přinesl Sovětský svaz – 27 milionů mužů, žen a dětí se nedočkalo míru.

Při osvobozování Československa padly tisíce Rumunů, Poláků, Bulharů, Francouzů, 180 amerických vojáků, 144 tisíc rudoarmějců, z toho 500 při osvobozování Prahy.

»V těchto dnech chodíme k hrobům a pomníčkům rozesetých po celé naší zemi. Každý by se měl s pokorou hluboce poklonit těm, kteří obětovali svůj život za naši svobodu. A přesto se najdou lidé zaslepení nenávistí, kteří boří pomníky rudoarmějců, přejmenovávají ulice a náměstí nesoucí jejich jména, odstraňují pamětní desky. Svého návratu se nedočkala ani pamětní deska na Staroměstské radnici odhalená po válce prezidentem Benešem vyjadřující vděčnost Pražanů 1. ukrajinskému frontu Rudé armády pod velením maršála Koněva za osvobození Prahy,« řekla Semelová.

Tato vláda zrazuje svůj lid

Součástí tehdy bylo i udělení čestného občanství hlavního města maršálu Koněvovi, přičemž primátor Hřib mu právě 9. května 2022 navrhl čestné občanství odejmout. Takové chování označila za podlé.

Nenávist srší také od vládních představitelů, kteří mají dnes plná ústa odsuzující válku na Ukrajině, ale když 2. května 2014 vraždili a upalovali zaživa ukrajinští fašisté občany Oděsy, neřekli půl slova. Naopak. Mnozí ještě jezdili podpořit Majdan a vyzdvihovali ho jako vzor, zdůraznila paradoxy této nevděčné doby. »Mluví o míru, ale posílají zbraně do nejrizikovějších míst. Dál přilévají olej do ohně, dál eskalují napětí. Namísto zklidnění situace a hledání mírových řešení chystají další provokaci. Smlouva s USA, která má umožnit vznik cizí vojenské základny na území České republiky, je rozbuškou, jež z nás dělá terč a vede k ohrožení světového míru. Tato vláda zrazuje svůj lid, umlčuje pravdu a trestá ty, kdo vysloví jiný názor,« zakončila své úvodní vystoupení.

Útok na pravdu o dějinách je politickou zbraní

Jsou chvíle, které vystavují čest, morálku a charakter zatěžkávací zkoušce. S naprosto čistým štítem prošli ti, kteří došli až sem, do Prahy, řekl kandidát vlastenců do prezidentských voleb s podporou KSČM Josef Skála stojící před památníkem a hroby vojáků Rudé armády padlých v posledních dnech a hodinách války.Vyzval, aby se lidé zamysleli, zda dokážeme být věrnými velkému poselství našich dějin, nebo svou duši zaprodáme něčemu jinému – to je otázka těchto dnů. Lidé, kteří přicházejí na Olšanské hřbitovy nejen ve dnech výročí osvobození nad fašismem a vítězství, dokazují to první.

Skála odsoudil, že rudoarmějci jsou v posledních letech terčem nejubožejších, nejsprostších a nejzbabělejších pomluv, ačkoli nám pomohli jako nikdo jiný za celé naše dějiny. Útok na pravdu o dějinách je politickou zbraní, je přesvědčen.

Útoky na dějiny mají i další důvody, »tato země se propadá do civilizačního propadáku,« řekl dále Skála. To, co čeká desítky procent našich lidí, je existenční drama. I válečnickou propagandou se někdo snaží zavřít ústa všem, kdo budou bránit své zájmy a svá práva proti »vydřiduchům«, kteří nejsou schopni zajistit nic ze základních sfér života ČR a chtějí koloniální postavení ČR dovést ještě dále, hlouběji, uvedl.

Ubezpečil, že komunisté budou vždy bojovat za pravdu o našich dějinách, »kudy dějiny směřovaly kupředu, kdo nám v tom pomáhal, kdo ubližoval«. Budeme hledat i cestu z dnešní krize, což však vyžaduje spolupráci všech vlasteneckých a racionálních sil. Na akcích, které v poslední době nejen jako kandidát na Hrad absolvuje, vidí, že lidé si to více a více uvědomují.

Vítězství díky všem národům SSSR

Na závěr zdůraznil, že vítězství ve Velké vlastenecké válce a osvobození Prahy a Československa se odehrálo díky součinnosti všech sovětských národů a národností, a nikdo nerozlišoval, jestli je voják Rus, Ukrajinec, Uzbek, Bělorus, Litevec… A jak rozumět tomu, že jeden národ je dnes pobouřen při poslechu písně Svatá válka? To o něčem svědčí, podtrhl. »Nezapomeneme na chování těch, kdo totálně selhali, a věřím, že z toho dokážeme vyvodit náležité závěry. Nedopustíme zatáhnout naši zemi do války, nenecháme si líbit diktát pár ‚budižkničemu‘ a lidí, kteří poslouchají cizí kapitál proti vlastní zemi. Obrátíme chod naší země správných směrem. Spojíme-li síly, dosáhneme toho!« věří Skála.

Vzpomínkové akce na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů se účastnili také další osobnosti, například vedoucí kandidát KSČM do voleb do ZHMP Milan Krajča či první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

(mh)

Přečtěte si další články

22 komentáře

PetJednaLenin 11/05/2022 - 01:08

BOLSEVICI, a už je to smazané.

Bývalý čínský velvyslanec na Ukrajině Gao Yu v projevu o mez. financích zhodnotil ruskou pozici ve válce jako stupňující se prohru, která bude znamenat konec jaltského světového pořádku a velmocenské pozice Ruska.

Rusko se podle něj nevymanilo z úpadku konce sovětské éry, tzv. Putinova renesance byla pouhou iluzí. Rusko je chudý stát, který nemá na to vést dlouhodobou válku.

Výkon Ruska v jiných oblastech je ještě horší a nevyváženější, než na bojišti. Ztratilo strategickou iniciativu, ztratilo možnost obnovit sféru vlivu na
středoasijské a poststovětské republiky.

Označuje za jádro konfliktu ruskou snahu o rekonstrukci impéria, kterou Západ odmítl připustit, nikoli expanzi NATO.

Po ruské porážce lze očekávat jeho potrestání, mezinárodní izolaci a vyloučení z mezinárodních ogranizací.

Martin Volný 10/05/2022 - 17:21

Jsou předpovědi, že by běžný chléb mohl stát až 60 korun, máslo kolem 80. Zatím je zdražování o 14,5 %. Vláda v tom směru nedělá nic, podepisují se na tom sankce, které ničí ruskou i naši ekonomiku. Zabývá se jen válkou a uprchlíky. Zemědělskou produkci ovlivňuje nejen šílená cena energií, benzínu nebo nafty, ale bohužel i skokový nárůst cen u ostatních komodit. Jen cena pšenice se meziročně téměř zdvojnásobila. Nárůst cen je tak nejen u pečiva, ale i u masa a dalších produktů, neboť samozřejmě zdražují i krmné směsi

PetJednaLenin 10/05/2022 - 23:49

MARTINE,
ohledne zdrazovani hlavne dela nejvic Vovan,
co ho tady spolubolsevici brani.
A jses zmrd* se sankcemi nicicimi ruZZkou ekonomiku.

Chces denacifikaci Ukrajiny, kup si ruZZky plyn. Chces denacifikaci Pobalti, plat za nej Putlerovi rovnou zbranemi.

* rudohnedy

fronda 11/05/2022 - 01:07

Sankce by měly být zrušeny.

PetJednaLenin 11/05/2022 - 01:13

Budou, az euroasie vypadne a bude potrestana

PetJednaLenin 10/05/2022 - 16:23

KRPO,
fakta jsou ze s Kacenou skonci zminky o KSČ, pak uz zbyde par rudych blaznu.

HOGO,
kvuli tunelovani sli SPOLU do vlady, kazdy ma sve hnizdo a kdybys videl ty dotace!
A rikaji porad MY MY MY budeme vysetrovat prsa misto JA JA JA si mnu varlata.

GARFIELDE,
zkrat to. Ze tys byl s Vasikem Klausu na barikadach

tomasklima162 10/05/2022 - 15:57

Pravda je ta, že SSSR rozpoutalo druhou světovou válku spolu s Hitlerem. Přečtěte si něco o paktu Molotov-Ribbentrop a společném Rusko-německém útoku na Polsko v září 1939. A ta druhá světová válka byla hodně fuj !!!

PetJednaLenin 10/05/2022 - 16:08

TOMASI
tys sectely…
Mels z dejepisu za 1?
Jak dopadl SSSR na vychode najdes?

tomasklima162 10/05/2022 - 20:57

Děkuji za kompliment. Dějepis mě baví. SSSR na východě hrál celou válku mrtvého brouka a čekal dokud Japonsko bezpečně nekapitulovalo Američanům. Po kapitulaci podle anektoval Japonské Kurilské ostrovy a dodnes je odmítá Japonsku vrátit.

PetJednaLenin 10/05/2022 - 23:56

To jo, Stalin slibil, pockal, a za 2 mesice mel hotovo.
Jinak plky o spolupraci ruZZka a Nemecka se vyrojily posledni roky.
Nas to komancove neucili, snad ani ze valka zacala driv.
Praha rozhlas, pak Berlin, Hirosima, NATO a VS a radsi konec dejin.
Ted taky nevi co s Listopadem

fronda 11/05/2022 - 01:09

To je lživé tvrzení. Na rozpoutání druhé světové války má ve skutečnosti největší vinu samozřejmě Hitler, dále pak anglický a francouzský režim. Vina Sovětského svazu je nulová.

PetJednaLenin 11/05/2022 - 01:16

Samozrejme je Sojuz maly vinik, protoze Stalin cekal az se Nemecko Francie Anglie vymlati a Hitler ho predbehl. Bez sentimentu a lhani

PetJednaLenin 10/05/2022 - 15:20

BOLSEVICI VITE

ze v byvalem SSSR nebyly dopravne pospojovane jednotlive republiky a hlavni mesta?
Vsechny hlavni silnice (a ze jich tam bylo) a zeleznice vedly pres Moskvu, aby se podrobene provincie nemohly organizovat a vzbourit.
Nevolnictvi a nemoznost opustit vesnici platilo i za Stalina a omezene stehovani jeste za Brezneva.
Ted by se jim pri mobilizaci mohly v Moskve shromazdit miliony nespokojenych brancu.
A co s nimi, poddustojnici na vycvik nejsou, techniky tanku malo, bordelu a korupce hodne, ochota nakrmit dela mala, snaha utect velka.
To Putlerovi nezavidis

fronda 11/05/2022 - 01:10

Proč takové bláboly, stačí se podívat na mapu.

PetJednaLenin 11/05/2022 - 01:26

FRONDO,
samozrejme je Sojuz maly vinik, protoze Stalin cekal az se Nemecko Francie Anglie vymlati a Hitler ho predbehl. Bez sentimentu a bez lhani.
Potkali se socialisti pred valkou na Krvavem namesti, v Polsku +++. ruZZko dodavalo suroviny, ted nevim, kdo komu cvicil vojaky.

PetJednaLenin 10/05/2022 - 12:42

BOLŠEVICI DOSLAVILI

Šťastný 9. květen do Moskvy!

Dnes budou oslavovat sovětské „osvoboditelé“ převážně politici z řad SPD a KSČM.

Tato fotka je z Brestu Litevského a je na ní německý generálporučík Heinz Guderian a sovětský brigádní generál Semjon Krivošejn.

Vznikla 22. září 1939, když Němci město slavnostně předali Sovětům v rámci domluvy vzešlé z paktu Ribbentrop-Molotov.

fronda 11/05/2022 - 01:11

Však to bylo v pořádku. Přece ten Brest Hitlerovi nenechají.

krpo 10/05/2022 - 11:52

Komentáře nade mnou konstatují fakta,ale není v nich návod,jak a kudy z toho bláta ven.
A tak ějak cítím,že s paní Konečnou v čele KSČM to bude jen úkrok pod okap!

hogo fogo 10/05/2022 - 11:05

Inflace duben 2022 14,2%. Výhledově v dalších měsících dle ekonomů i přes 16%.

FIALO, ODSTUP A PODEJ DEMISI CELÉHO PĚTIPSA ! ! !

garfield 10/05/2022 - 09:56

Bitva!
Už začátkem roku 1945 všichni věděli, že Třetí říše jde do kopru, a že do pár měsíců končí. 5. května se tedy pokoušela Háchova vláda mírově převzít moc od německých úřadů, ale ukázalo se, že nikdo nehodlá čekat, než si to politici vyřeší.

Československý rozhlas začal vyhrávat zakázané písničky a hlásit protistátní hesla do mikrofonu. Celá Praha vesele strhávala německé nápisy, věšela československé vlajky a vůbec panovala povznesená nálada. Dokud jednotka esesáků nevzala Rozhlas útokem. Odboj bránil Rozhlas proti přesile nacistů, ale ti se brzy natlačili do budovy a začali střílet po lidech. Hlasatel tedy do mikrofonu volal o pomoc do každého rádia v Praze… a Praha odpověděla.

Davy Pražanů vyrazily do ulic lovit nacisty. Lidé stříleli po náccích z oken domů, nabíhali na ně ozbrojeni jenom domácími předměty, policejní jednotka se dokonce prostřílela až do studia Rozhlasu, aby držela obranný perimetr pro další vysílání. Ještě ten večer se musela jednotka esesmanů v budově vzdát. Bitva ale zuřila dál a zuřila po celém městě.
Pražané vědomi si toho, jak moc museli Němce namíchnout, stavěli barikády. Nebylo by možné Prahu udržet, kdydy do města vjely armády z venku. A zatímco museli Pražáci bojovat na barikádách, němečtí vojáci se pustili do toho, co jim šlo nejlíp – válečné zločiny. Na Žižkově se hromadně popravovalo, kdo narazil na německého vojáka, mohl koupit kulku… Jo a protože se Čechoslovákům podařilo ukořistit několik panzerfaustů a Němci se báli o své tanky, hnali před nimi pražské ženy a děti jako živý štít.

Boj s rozzuřenými Pražany zuřil celý den, a to jediné, co hrálo nacistům do karet bylo to, že Čechoslováci nemají pořádnou výzbroj a profesionální jednotky. A v tuhle chvíli přichází na scénu Ruská osvobozená armáda aka Vlasovci, kteří v podstatě přes noc ovládli západní Prahu a sedmého května dokonce dobyli letiště Ruzyně. Najednou měla Praha k dispozici plně ozbrojených a vytrénovaných dvanáct tisíc veteránů na své straně.

Pod tlakem města, které vřelo šest let potlačovaným vztekem a také pod postupem profesionální armády, většina jednotek Wehrmachtu kapitulovala. Nacistům, protektorátním úředníkům a části německého obyvatelstva bylo dovoleno opustit Prahu a Němci vyrazili na Západ vzdát se Američanům. Protože sice byli náckové, ale nebyli blázni, aby se vzdávali Sovětům. Stejný nápad, vzdát se Američanům, mimochodem měl i velitel Ruské osvobozené armády. Ale na rozdíl od Němců, Vlasovce Amíci poslali zpátky Stalinovi a ten je nechal všechny postřílet.

A když dorazila Rudá armáda do Prahy, tak na ně občané házeli šeříky a oni pro jistotu zastřelili i několik Pražanů, protože člověk si nemůže být nikdy jistý. Nakonec si tady Sověti zařídili dlouho fungující pobočku, která střílela lidi za ně.

Hákový kříž a srp s kladivem
On ten Sovětský svaz hraje v případě povstání velkou roli už proto, že generál Patton, který byl od 6. května v Plzni a chtěl vyrazit na Prahu, dostal nakázáno sedět na zadku a čekat, protože Stalin si nepřál, aby někdo porušoval demarkační čáru. Tak jsme se slavně dočkali sovětských tanků až devátého.

Samozřejmě, že celé povstání bylo možné hlavně proto, že se Rudá armáda nezastavitelně valila přes Evropu, ale vybojovali jsme si ji my. Alespoň z většiny. Je to jedna z největších československých bitev 2. světové války a byla důležitá, protože se díky ní zhroutil týl Shörnerovy armády Střed. Nebylo to žádné házení šutrů po vojácích, zemřelo u toho tři tisíce bojujících Čechoslováků a čtyři tisíce civilistů.

A to je to, na co bychom si měli dnes vzpomenout. Pojďme se nehádat nad sochou mrtvého generála, pojďme si vzpomenout na všechny, kteří tenkrát za Prahu bojovali. A hlavně na Čechoslováky. Neseděli jsme se složenýma rukama a nečekali na ruské tanky, ale vzali volant osudu do svých rukou. A jako každý sebevědomý řidič svého osudu jsme MY rozhodli o tom, co se bude hrát v rádiu.

PetJednaLenin 10/05/2022 - 12:40

BOLŠEVICI DOSLAVILI

Šťastný 9. květen do Moskvy!

Dnes budou oslavovat sovětské „osvoboditelé“ převážně politici z řad SPD a KSČM.

Tato fotka je z Brestu Litevského a je na ní německý generálporučík Heinz Guderian a sovětský brigádní generál Semjon Krivošejn.

Vznikla 22. září 1939, když Němci město slavnostně předali Sovětům v rámci domluvy vzešlé z paktu Ribbentrop-Molotov.

hogo fogo 10/05/2022 - 08:43

ČESKO:

ČEZu stoupl zisk.

Důvodem růstu je podle ČEZ mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích.

Státní samotunelování za bílého dne…a lidé ?…ti ať si poradí sami, hlavně když drží hubu i krok a vše platí jak mourovatí. Jediné řešeni ceny energie pro česko je vyvlastnění/vyplacení minoritních akcionářů a ČEZ, 100% vlastnictví státem. Následný odchod z energetické burzy. Tim bude zajištěna možnost regulace cen energie na územi Česka.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cezu-stoupl-zisk-mohl-by-vyplatit-rekordni-dividendu-40396443

——————————————————————————————————————–

SLOVENSKO:
Slovensko až do r. 2024 zmrazilo ceny elektřiny pro domácnosti. Ty tak ušetří 1 mld. EUR

Slovenská vláda se dohodla s monopolním výrobcem elektrické energie v zemi Slovenskými elektrárnami na zmrazení regulované ceny elektrické energie pro domácnosti na stávající úrovni až do roku 2024. Slovenské domácnosti tak budou mít následující 3 roky zafixovanou cenu elektřiny na stávajících 61,21 EUR = 1490 Kč za MWh.

Slovensko reguluje už nyní ceny za přenos a distribuci a proto mohou slovenské domácnosti počítat se stabilní cenou v následujících 3 letech, pokud stát regulaci pro přenos a distribuce nezmění.

Vláda kalkuluje, že tímto krokem slovenské domácnosti ušetří cca 1 mld. EUR = cca 24,4 mld Kč. Bez zmrazení by ceny elektřiny mohly vzrůst až o 80%.

Vláda současně stáhla návrh na vytvoření mimořádné daně pro energii z jádra, se kterou se původně počítalo.

Podnik Slovenské elektrárne je vlastněn státem, italským Enelem a českým EPH a produkuje cca 66% elektrické energie v zemi.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.