Plzeňští komunisté odmítají tzv. strategický podnikatelský park v obci Líně

od redakce

Plzeňský KV KSČM z »logických a racionálních důvodů« odmítá dlouhodobý záměr vlády ČR na výstavbu Gigafactory, chemické továrny na výrobu elektrobaterií, firmou VW u obce Líně nedaleko Plzně. S možnou výstavbou Gigafactory jsou spojeny mnohé budoucí problémy, jako je nedostatečná vzdálenost od lidských obydlí, voda, elektrická energie, pracovní zdroje, dopravní zátěž a další – uvádějí ve svém stanovisku zaslaném naší redakci.

Stejně tak je pro KSČM nepřijatelné, aby byla zrušena v důsledku automobilového byznysu, nebo, jak »chlácholí armádní činitelé, pouze přeložena jinam«, zdejší letecká záchranka. Komunisté nepovažují za možné, aby pro další kumulaci »již tak horentních zisků«, došlo k ohrožení zdraví a životů občanů Plzeňského kraje tím, že bude prodloužena doletová vzdálenost zdravotnických vrtulníků.

Předvolební sliby vzaly za své

»Je jasné, že předvolební sliby mnohých politiků, často představitelů dotčených obcí, ale i místně příslušných senátorů za ODS, striktně odmítajících výstavbu chemičky vzaly za své, dávno pryč je i protestní otevřený dopis těchto tří zákonodárců, který odeslali svému předsedovi Fialovi,« uvádí se ve stanovisku. Zato KSČM občany a jejich protestující sdružení, odmítající realizaci tohoto projektu, i nadále podporuje.

Komunisté vyvozují, že právě díky protestním aktivitám široké občanské veřejnosti, které se mj. nelíbily plánované obrovské dopravní dopady na okolní obce, byla vláda přinucena slevit a zmenšit plochu plánované průmyslové zóny na necelých 300 hektarů. Dále také přislíbila, že se bude v okolí továrny investovat do silniční i železniční infrastruktury. »Podbízí se sliby investic i do občanské vybavenosti. Jenže této vládě a jejím politikům již věřit nelze!«

Při protlačování projektu tzv. na sílu nemůže obstát ani argument, že další spolupráce s firmou VW je v klíčovém zájmu ČR a v Líních se stavět musí, neboť bez realizace Gigafactory by mohla být údajně dokonce ohrožena výroba německých automobilů u nás, uvádí stanovisko.

»Za velice tristní považujeme i radikální proměnu dřívějšího názoru české vlády, že v případě neúspěšného vyjednávání s firmou VW se zde (v Líni) nebude stavět nic. Při jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje to na dotaz zastupitele za KSČM Jiřího Valenty několikráte veřejně zopakoval i krajský zastupitel za ODS a současně ministr kultury Martin Baxa. Ministryně obrany Černochová dokonce vyhlásila, že armáda při zamýšleném rušení letiště ustoupí pouze projektu Gigafactory. Dnes ale zodpovědní ministři mluví zcela jinak!« stojí na svém stanovisku plzeňští komunisté.

Proti zrušení záložního letiště

KSČM nesouhlasí se zrušením záložního vojenského letiště v Líních, a to z důvodu zajištění bezpečnosti ČR. Stanovisko a postoje KSČM k vybudování podnikatelského areálu Gigafactory u obce Líně jsou od začátku zveřejnění záměru výstavby až po současnost konzistentní a k tomuto projektu veskrze negativní.

(rej, mh)                                                               

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.