Podpora Juliana Assange je otázkou cti a svědomí

od redakce

Účastníci protestního mítinku proti hrozícímu vydání Juliana Assange do USA, kteří se ve čtvrtek 15. února sešli na Malostranském náměstí v Praze, vyslechli znění otevřeného dopisu vládě České republiky a parlamentu.  

»Dopis adresuje oběma ústavním institucím sdružení PRAK – Proti Represi a Kriminalizaci – míněno hlavně svobody projevu a po projevu, které jsme spolu s dalšími tvářemi alternativy založili už předloni,« vysvětlil pro Naši pravdu historik Josef Skála, jenž znění dopisu přednesl. Mluvčími PRAKu jsou Lenka Procházková a Jan Schneider. Vládě, parlamentu i médiím dopis adresuje Procházková, jež se obrátila na obě instituce v otázce testující čest a svědomí.

»O tom, zda bude Julian Assange vydán do USA, má britská justice rozhodnout již za několik dní. Ve Spojených státech mu hrozí až 175 roků vězení. Svobody už je zbaven po mučivých 12 let. Teď by ji ztratil doživotně,« uvádí se v dopise.

WikiLeaks nemá na svědomí jediný lidský život

Perzekuce Assange, která je podle PRAKu skandální, postrádá legitimní důvod. »Platforma WikiLeaks nemá na svědomí jediný lidský život. Miliony jich naopak pomohla zachránit. Zasloužila se o to zpřístupněním statisíců dokumentů o pozadí agresí proti Afghánistánu, Iráku, Libyi a dalším zemím – i válek, k nimž se teprve vážně schylovalo. Šlo snad o zlolajné ‚dezinformace‘?«

PRAK se ptá, zdalilze Assange vinit zešpionáže, »když svou prací nesl kůži za mír, a ne pro kteroukoli cizí moc. Uplatnil samo jádro všech práv a svobod, garantovaných českou i evropskou legislativou. Činil tak ve jménu Charty OSN i dalších mezinárodních norem,« zdůrazňuje platforma PRAK ve svém otevřeném dopise nejvyšším institucím českého státu.

I tato platforma sdílí stanovisko Amnesty International, že perzekuce Assange »bere svobodu projevu útokem, který má vnutit autocenzuru všem autorům a médiím«.   

Lidé, kterým není lhostejný Assangeův osud a z nichž mnozí se sešli na pražské demonstraci, naléhavě žádají české orgány o intervenci u britských úřadů, aby nedopustily Assangeovo vydání do Spojených států amerických. »Imperativům morálky i práva vyhoví jen verdikt, který mu vrátí plnou svobodu. Zasadí-li se o něj Česká republika, zvýší to její prestiž i napříč širokou evropskou a americkou veřejností.«

(mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.