Komentář Ivo Havlíka – Ukrajinský generál: Zemi schází »biologický materiál«

od redakce

Dříve velmi bohaté elektronické zpravodajství Oděsy, třetího největšího města Ukrajiny s jedním milionem obyvatel, se rychle scvrklo na tři tiskové zprávy denně.

Jedna noticka předpovídá počasí a další dvě sdělují, koho přijal a co kde řekl, podotkl, vyslovil, sdělil nebo zdůraznil starosta města Hennadij Truchanov. Tento první muž města na břehu Černého moře byl obviněn z rozsáhlé korupce, měl zpronevěřit 92 milionů hřiven, tedy téměř 53 milionů korun, počátkem loňského května byl zadržen a na 60 dní umístěn do vazby, ale po jediné noci prospané v zamřížované cele ho propustili.
Městský web o tom nepřinesl ani řádek.

Rovněž obrazová část serveru omr.gov.ua takřka výhradně publikuje fotografie Truchanova. Nových snímků, na nichž je v různých pozicích zachycen, je denně k vidění deset až dvacet. Na Hromnice byla do ústřední rubriky městského webu DŮLEŽITÉ pod titulkem Nastal čas k návratu zařazena dramatická výzva.

Pravila, že »vzhledem k nízké kvalitě plnění svých občanských povinností u příslušné kategorie lidí je vojenské velení v podmínkách válečného stavu a v rámci působnosti nuceno provádět výstražná opatření všemi prostředky, které zajistí odpovídající pokrytí branných povinností ukrajinských občanů«. Lidé jsou upozorněni, že mají počítat s častou kontrolou osobních dokladů, prohlídkami jejich věcí, automobilů, zavazadel, a dokonce bytů.

»Vyzýváme proto všechny uvědomělé občany, aby nevytvářeli umělý rozruch, nehledali způsoby, jak se vyhnout plnění své ústavní povinnosti, neskrývali se za zády těch, kteří bojují za Ukrajinu od 24. února 2022, ale aby se zapojili do obrany vlasti a zaměřili své úsilí na vítězství. To lze provést bez čekání na předvolání.«

Výzva nepochybně dokládá, že značná část občanů Ukrajiny odmítá bojovat. Stále více Ukrajinců vnímá válku jako »válku vedenou chudými«, ukrajinská elita nemá důvěru, neboť je spojována s korupcí. Český server !Argument napsal: »Dobrovolníci totiž chybí a vláda přikračuje k donucovacím opatřením, jako jsou vysoké pokuty za vyhýbání se odvodu, zabavování nemovitostí a zmrazování soukromých bankovních účtů nebo rušení pasů ukrajinských uprchlíků v zahraničí, mezi nimiž je dle odhadů asi 600 tisíc mužů schopných odvodu.«

Jeden z ukrajinských generálů si posteskl, že zemi schází »biologický materiál«. Je to nehumánní slovník. Jako by řekl – chybí nám kanónenfutr, maso pro děla.Je zde ovšem přímá úměra. Čím více mužů půjde do zbraně, padnou nebo se vrátí bez končetin, tím více se prohloubí již tak citelný nedostatek pracovních sil. Sehnat na Ukrajině dělníka je už stejný problém jako sehnat vojáka.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.