Polárníci a pokrývač odjeli do Antarktidy

od redakce

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně odjeli v pátek přes Chile na Antarktidu, kde je nyní krátké polární léto a na krátko se obnažilo od ledu a sněhu mořské pobřeží. Letos s nimi jede i pokrývač, který opraví bouřlivým počasím poničenou střechu a plášť nejen hlavní kontejnerové budovy Mendelovy vědecké polární stanice na ostrově Jamese Roose, kterou tam provozuje a vlastní od roku 2007 Masarykova univerzita. Při řešení desítek výzkumných úkolů se na této stanici vystřídalo přes 130 vědců.

V týmu jede i ukrajinský vědec, biolog Anton Puhovkin, který se soustředil na výzkum lišejníků (například jak mohou být člověku užitečné při stále teplejším klimatu na zeměkouli). Dříve strávil rok na ukrajinské polární stanici Galindez v Antarktidě. S ohledem na válku na Ukrajině mu nabídla pomoc Masarykova univerzita, která s ním uzavřela zaměstnanecký poměr. Umožní to vyměnit si výzkumné zkušenosti s ukrajinským národním antarktickým programem. Češi se tím dostanou k novým vzorkům, a naopak poskytnou přístroje do výbavy ukrajinské stanici s celoročním provozem na ostrově Galindez.

Při výzkumu změn klimatu polárníci sledují stav a změny ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy (její složení a jak ji lze využít k uspokojení potřeb lidí). Zkoumají též odledněné území a na něm růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a vůbec geomorfologických útvarů. Část výpravy se přesune i na Nelsonův ostrov, kterou si tam vybudoval  v roce 1988 dobrodruh Jaroslav Pavlíček. Jeho základna je už poničená. Brněnští výzkumníci chtějí, aby tam za pár let vznikla svépomocí pobočka Mendelovy polární stanice s názvem CZ*ECO Nelson.

(vž)

FOTO – Archiv MU

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.