Případná další generální stávka = impuls k novému »rozdání karet«

od redakce

Vláda by měla vyslyšet požadavky odborů. Zbídačování našich občanů musí přestat, jinak budou odbory pokračovat v protestních akcích – takové je sdělení šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka v předvečer velké odborové demonstrace a stávky 27. listopadu.

Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů (ASO) pořádají v pondělí 27. listopadu Den protestů za lepší budoucnost České republiky, v jehož rámci proběhne od 13.00 hodin demonstrace odborů na pražském Malostranském náměstí. Organizátory jsou Odborový svaz KOVO a ASO s tím, že se jí aktivně účastní i odboráři z dalších odborových svazů.

»Vládní pětikoalice prosazuje asociální politiku, která vede ke zbídačování mnoha našich občanů – tím, že dopustila, aby při energetické krizi naprosto neúměrně zdražily ceny energií, pohonných hmot, což se projevilo výrazným zdražením potravin a prakticky všech základních potřeb pro život našich občanů. Tak se to ve svých důsledcích projevilo i tím, že řada našich občanů se ocitla na hranici bídy, případně se k ní blíží,« zopakoval Dufek důvody konání protestu. Podle odhadu Eurostatu žije v České republice na hranici bídy jeden milion lidí.

Ačkoli se ostatní země EU dostaly již na předkrizovou úroveň, česká ekonomika naopak klesá, a to již několik měsíců za sebou, pokračoval Dufek s tím, že bezprostředním impulsem pro svolání odborářských protestů bylo schválení tzv. konsolidačního balíčku, který však odbory nazývají balíčkem daňovým, neboť ve skutečnosti firmám i řadovým občanům zvyšuje daně.

Nespokojenost s vládou roste

Odbory vládě nabízejí řešení – změnit politiku, zejména ekonomickou, soustředit se na prorůstová opatření, nikoliv ekonomiku brzdit neuváženými škrty ve výdajích státu. Škrty při schvalování státního rozpočtu pro rok 2024 podle předložených návrhů postihnou prakticky všechny resorty, nejvíce to však pocítí školství či zdravotnictví. Výjimkou je armáda, která si výrazně polepší. »Vláda by si měla uvědomit sílu odborů a neignorovat naše požadavky, které jí v rámci sociálního dialogu předkládáme,« konstatuje předseda ASO.

Podle Dufka odbory nemohou nechat bez povšimnutí rostoucí nespokojenost občanů s politikou Fialovy vlády. Odbory musí stát v čele protestních akcí a formulovat požadavky, jež by vedly k obratu české ekonomiky směrem ke zlepšování životní úrovně občanů České republiky.

Asociace samostatných odborů již od jara 2022 volá po důraznějších odborářských akcích. »Ostatně vyjádřili jsme to již velmi hlasitě na loňském červnovém protestním shromáždění našich zemědělců v pražské Lucerně a na Václavském náměstí,« řekl Dufek.

Dufek nevylučuje, že může dojít k vyhlášení další generální stávky, například na jaře příštího roku. »Máme ohlasy, že u řadových odborářů tyto pocity – připravit rozhodnější akci –  stoupají,« připustil a připomněl akce zemědělců proti důsledkům politiky tehdejších vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS), kdy do ulic vyjela těžká zemědělská technika, ulice zabarikádovaly velké balíky slámy apod.

Případná další generální stávka by se podle Dufka měla stát impulsem k vyvolání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a novému »rozdání karet«.

(svo, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.