ŘSD po kyberútoku zprovoznilo částečně asistenční linku, web je stále nedostupný

od redakce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR dopoledne částečně zprovoznilo bezplatnou asistenční linku pro řidiče 800 280 281. ŘSD o tom informovalo na svém twitterovém účtu. Nedostupná byla po úterním kybernetickém útoku na firmu. Nedostupný zůstává web ŘSD, stejně tak i Dopravniinfo.cz. Nedá se odhadnout, kdy budou opět funkční, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na webu ŘSD jsou dostupné dopravní kamery z celé ČR, na webu Dopravniinfo.cz se zobrazuje aktuální dopravní situace v tuzemsku.

“Po kybernetickém útoku na ŘSD ČR znovu oživujeme asistenční linku 800 280 281. Zatím bez možnosti poskytování dopravních informací. Volat může každý řidič, který se na dálnici dostane do problému a my k němu vyšleme asistenční auto na pomoc,” uvedlo ŘSD na twitteru.

Kybernetickému útoku čelila společnost v úterý ráno. “Stále s experty z NÚKIB procházíme, analyzujeme a obnovujeme všechna rozhraní,” uvedl Rýdl. Platí podle něj, že ŘSD měla a má i přes incident přehled o stavu a plynulosti provozu především na dálničních úsecích, nenastal skluz ani změna harmonogramu plánované údržby. Bezpečně izolované a nenarušené podle něj zůstaly i dvě důležité položky, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech. Mluvčí NÚKIB Alena Minxová ČTK řekla, že s ŘSD nadále spolupracují na řešení incidentu.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v úterý uvedl, že ŘSD s NÚKIB incident prošetřují a pracují na jeho odstranění. “Klíčové elektronické systémy resortu jsou dále funkční a lze bez omezení kupovat elektronickou dálniční známku, využívat jednu jízdenku na železnici, registrovat vozidlo v centrálním registru nebo si žádat elektronicky o výměnu řidičského průkazu,” dodal ministr.

Útokům hackerů v minulých týdnech čelily i jiné české weby, přihlásila se k nim ruská hackerská skupina Killnet. Šlo například o web NÚKIB, o weby některých regionálních letišť či o weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů. Šlo o takzvané DDoS útoky, které spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Nyní není zřejmé, zda jde o stejnou hackerskou skupinu a zda jde o DDoS útok. Hackerská skupina Killnet se ke kyberútoku podle jejího profilu na sociální síti zatím nepřihlásila.

(čtk)

Přečtěte si další články

2 komentáře

Marti Volný 18/05/2022 - 21:12

Před boji v Mariupolu Rusko vyzvalo obránce, aby se vzdali a civilisté opustili město. K tomu nedošlo, bojovalo se úporně až do teď. Kdo bu dnes o tom mluvil! Zelenský potřeboval svoje hrdiny !

Martin Volný 18/05/2022 - 21:10

Rakouský a maďarský premiér jednají v zájmu svých zemí a jejich občanů. A problémy svých zemí se snaží řešit.
Petr Fiala je pomocný premiér Ukrajiny a USA a také vnímavě naslouchá každému šeptnutí z Bruselu. A problémy své země, tedy té, kde byl jmenován premiérem, nechává vyhnít. A doufá, že se tak ty problémy vyřeší.
Jenže ono to tak nefunguje. Což panu profesorovi na jeho politologii, ani na zasedání vlády, kterou mu jest vésti, zřejmě nikdo nevysvětlil.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.