Čínská »nadměrná kapacita« je zastíracím manévrem pro sobecké agendy USA

od redakce

V poslední době se někteří lidé ze Západu ozývají o »nadměrné kapacitě« Číny a obviňují zemi, že »zaplavuje« globální trh levnými produkty a »narušuje« pravidla trhu. Je v Číně nadměrná kapacita? Je vývoz čínských produktů pokusem strávit zastaralou kapacitu nebo oživit globální ekonomiku? Ochrání nebo poškodí protičínská politika západní průmysl? CGTN představila šestidílnou sérii »Odhalit omyl čínské nadměrné kapacity«, aby tyto záležitosti analyzovala. Druhá esej se zaměřuje na sobecké kalkulace Washingtonu, které stojí za tvrzeními Číny o »nadměrné kapacitě«.

Posledním pokusem Spojených států jak podkopat příběh ekonomického úspěchu Číny jsou tedy výkřiky o »nadměrné kapacitě«.

Než probereme tuto chybnou myšlenku hlouběji, mějte na paměti, že na začátku tohoto roku bylo módní slovo »odpojování«. Směšný myšlenkový proces pak vypadal takto: Pokud Čína nebude hrát podle západních ekonomických pravidel, byly USA připraveny snížit nebo odstranit svou závislost na určitém čínském zboží. Postačí říci, že zatímco tento termín byl navržen tak, aby naznačoval, že Američané jsou připraveni, ochotni a schopni jít do toho sami (nebo jen se svými politickými spojenci), ve skutečnosti mělo odpojení stejný smysl jako souhlas s podstoupením velké operace bez anestezie.

Jinými slovy, můžete si myslet, že jste tvrdí, ale jste jen nebezpečně krátkozrací.

Oddělení nebylo nikdy rozumnou strategií. Ve skutečnosti to nebylo možné. Ale jakmile to bylo vyhozeno do koše, bylo potřeba vytvořit nový populární výraz, aby nekonečné napadání Číny mohlo pokračovat.

Výsledkem je tvrzení o »nadměrné kapacitě«.

Stručně shrnuto, američtí političtí vůdci chtějí, aby globální publikum nadávalo Číně za to, že doma vytváří špičkové produkty, které chtějí také prodávat za nejnižší možnou cenu po celém světě. Před cestou do Číny začátkem tohoto měsíce ministryně financí USA Janet Yellenová řekla, že Čína takovými akcemi podkopává americký a evropský průmysl. Jejími slovy: »Chápu, že tyto politiky mohou být řízeny domácími rozvojovými cíli. Ale nadměrná kapacita může vést k velkým objemům vývozu za snížené ceny.«

Ochrana ovzduší či vlastní zájmů?

Jakmile je však »nadměrná kapacita« prozkoumána, je třeba si položit pro Západ nepohodlné otázky.

Elektromobily (EV) a solární panely jsou dva příklady, které se používají, když hrnec s nadměrnou kapacitou bouchne. Magazín Atlantic ve své recenzi EV nabídla tento hlavolam, kterému čelí Bílý dům: »Čínská elektrická vozidla – levná, stylová a vysoce kvalitní – by měla být darem z nebes pro Bidenovu administrativu, jejíž dvě největší priority jsou dostatečně rychlé snižování emisí uhlíku, odvrátit klimatickou katastrofu a snížit spotřebitelské ceny dostatečně rychle na odvrácení volební katastrofy. Místo toho se Bílý dům snaží udržet čínská elektrická vozidla mimo USA.«

Článek dodává, že prezident – v souboji v tomto opět volebním roce – propaguje auta hltající plyn, poškozující klima a dražší auta, spíše než schvalování politik, které jsou zásadní pro domácí a globální agendu administrativy. Přesto by se Američané kolem prezidenta neshromáždili, kdyby pochopili, že jim upírá šanci ušetřit peníze a podpořit životní prostředí. Mohli by ho však podpořit za to, že kritizoval Čínu za »nadměrnou kapacitu«.

Americká ministryně financí Janet Yellenová jde na schůzku ve Velké síni lidu v Pekingu, Čína, 7. dubna 2024. FOTO – CFP

Blokování elektromobilů vyrobených v Číně z amerického trhu při zachování cel na jiné zboží vyrobené v Číně proto zůstává zásadní pro prezidentovy naděje na další čtyři roky v Bílém domě.

Co přesně to má společného s »nadměrnou kapacitou?« Nic.

Ve skutečnosti se nadměrná kapacita v tomto případě stává zastíracím manévrem, který Bílému domu umožňuje chránit možná zastaralý americký automobilový průmysl a přemýšlet o znovuzvolení.

Dlouhodobý záměr místo rychlého zisku

Témata kolem solárních panelů jsou stejná. Čína je považována za globálního lídra v investicích do solární energie a ve vytváření pracovních míst v tomto sektoru. Jen v roce 2023 Čína přidala více solárních panelů než USA v historii země. Podle Mezinárodní energetické agentury »Čína přispěla ke snížení celosvětových nákladů na solární (fotovoltaickou technologii) s mnoha výhodami pro přechody na čistou energii.«

Tomu by se mělo zatleskat, ne? Ano, ale ne v USA, protože podniky zkoumají své výsledky, když hodnotí solární energii, a dospívají k závěru, který si Bílý dům nepřeje. Financial Times nedávno uvedly, že energetické společnosti se sídlem v USA nakupují solární panely čínské výroby, spíše než aby rozšiřovaly domácí výrobu. Důvod? Náklady.

Bílý dům na tento problém zareagoval tím, že opět naznačil, že Čína má něčeho »nadměrnou kapacitu« a chce to levně prodat. Nikoho nepřekvapí, že Washington je připraven k takovým technologiím přidat cla. Podle agentury Reuters žádost o clo vznesla jihokorejská společnost, která chce zvýšit svou přítomnost ve Spojených státech.

Jinými slovy, »nadměrná kapacita« je zastíracím manévrem, která má zmírnit preference mezinárodního partnera, který se nenachází v Číně.

Washington si nechce přiznat, že prohrává závod EV a solárních panelů. Peking je daleko napřed kvůli svému výše uvedenému závazku nehledět na krátkodobé zisky, ale na dlouhodobé cíle. Svět bude zdravějším místem, protože stále více lidí kupuje elektromobily a začleňuje do svých životů zelené technologie, jako je solární energie. Washington však tyto cíle podpoří pouze tehdy, budou-li USA ve vedoucí pozici v jejich vytváření a prodeji.

Stagnace kvůli nedostatku nápadů

Sobecké myšlení není moudrý plán. Vede to k neefektivním domácím rozhodnutím (»odpojení« je jen jedním příkladem) a globální publikum vidí nekonzistenci mezi tím, když říkáte jednu věc a děláte jinou. USA mohou být lepší. Ale Bidenova administrativa na to není připravena. Dalo by se říci, že Bílý dům má »nedostatek« nápadů.

CGTN / Anthony MORETTI, zvláštní komentátor pro CGTN, docent na katedře komunikace a organizačního vedení na Univerzitě Roberta Morrise.

Přeložila Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.