Ruští vojáci v Bělorusku budou mít cvičení, dnes do země přijíždí prezident Vladimir Putin

od redakce

Ruští vojáci rozmístění v Bělorusku budou mít podle ruského ministerstva obrany taktické cvičení na úrovni praporu. Dnes do země, která je spojencem Moskvy, přijíždí poprvé po třech letech na pracovní návštěvu ruský prezident Vladimir Putin. Se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem chce jednat o bezpečnostní situaci v regionu i ve světě.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že cílem vojenského cvičení je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční. Tyto jednotky jsou součástí společného vojenského uskupení, které Minsk a Moskva před časem vytvořily. Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

Bělorusko poskytuje zázemí ruským vojskům během ruské speciální operace na Ukrajině. V současné době vytváří prostor zejména ke vzdušným útokům a materiální zázemí.

Lukašenko opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky, připomíná agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném proslovu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem.

Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin dnes nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přemluvil k přímému zapojení do speciální operace proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem “na počest významného spojence Moskvy”.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.