Stávka v Nexenu skončila! Odboráři ale zůstávají ve střehu

od redakce

Stávkující uspěli! Přesně po týdnu od zahájení skončila stávka v korejské společnosti Nexen Tire v Bitozevsi na Žatecku. Odborářům se podařilo prosadit většinu požadavků. Ukončení je ale pouze podmínečné, pokud vedení firmy nedodrží slovo, časově neomezený protest bude pokračovat.

„Znění aktuální dohody je kompromisem mezi požadavky, které jsme jako Odborový svaz KOVO předložili, a opodstatněnými protiargumenty zástupců korejského vlastníka společnosti Nexen Tire. V každém případě znamená obrovský posun,“ uvedl předseda OS KOVO Bc. Roman Ďurčo. Management totiž odmítal s odbory jednat roky, loni v lednu byla proto vyhlášena stávková pohotovost.

Dohodazahrnuje nárůst mezd o 8 procent, platný od 1. března letošního roku. Počítá také s finanční kompenzací za nenavyšování mezd za rok 2022 a první tři měsíce letošního roku, a to ve výši 20 tisíc korun. O dalších bodech kolektivní smlouvy se bude ještě jednat, k podpisu by mělo dojít nejpozději do konce března.

Ke stávce dojít nemuselo

„Stávka je z pohledu odborů vždy až posledním krokem. V tomto případě se jí dalo zcela určitě předejít, pokud by management společnosti přistupoval k opodstatněným požadavkům odborů racionálně a s dostatečným respektem. Každý den stávky znamená pro společnost obrovské ztráty, a to v zájmu odborů není. V tomto případě ale management postavil své zaměstnance do tak bezvýchodné situace, že stávka byla jediným logickým vyústěním,“ konstatuje předseda OS KOVO.

Protest odstartovala v úterý ráno 31. ledna demonstrace před závodem a ještě v ten den se odboráři a levicoví aktivisté včetně členů KSČMsešli před korejskou ambasádou. Demonstrace před Nexen Tire se uskutečnila také v pondělí 6. února. Na ní stávkující podpořiličlenové a členky dalších odborových svazů, opět i KSČM či malých levicových skupení jako je Budoucnost a Levice.

Odboráři sedočkali podpory také od svých kolegů v zahraničí. Koncem minulého týdne se k nim přidala také evropská odborová centrála industriAll Europe, která na svém kongresu v Miláně dokonce schválilasolidární rezoluci.

(jan)

Foto: OS KOVO, Levice, Budoucnost, KSČM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.