Světový den vody oslaví speciálními exkurzemi

od redakce

Světový den vody připomenou energetici v Dalešicích v sobotu 18. března speciálními exkurzemi pro veřejnost. Návštěvu nabídne zájemcům Přečerpávací elektrárna Dalešice.

Působivá elektrárna nedaleko Náměště nad Oslavou ročně vyrábí množství bezemisní elektrické energie, které pokrývá roční spotřebu více než 117 000 českých domácností. Její hlavní účel je ale jiný. Je významným prvkem energetické soustavy, který umožňuje vyrovnávat rychlé změny mezi spotřebou a výrobou elektrické energie v přenosové soustavě ČR. Vodní nádrže současně slouží k rekreačním účelům i jako zásobárna vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Ke Světovému dni vody, který se slaví 22. března, energetici připravili zájemcům speciální exkurze. Brány tohoto unikátního vodního díla se pro návštěvníky otevřou v sobotu 18. března. Do běžně nepřístupných prostor by se mohly podívat stovky návštěvníků.

»Nejsilnější zážitek pro ně bývá návštěva prostor přivaděčů vody, které mají v průměru šest metrů a na lopatky turbíny přivádí množství vody 150 m3/s,« řekla průvodkyně infocentra hydroelektrárny Marie Hlouchová.

Energetici připravili návštěvníkům dva typy prohlídek. Pro osoby starší 15 let je trasa fyzicky náročnější, kromě infocentra a strojovny se návštěvníci podívají až k vodním přivaděčům, které se nacházejí 80 metrů pod hladinou dalešické přehrady. K jejich prohlídce musí návštěvníci zdolat 165 schodů. Druhá skupina, s návštěvníky mladšími 15 let, se podívá do infocentra a strojovny. Navíc pro ně energetici připravili soutěžní kvíz s odměnou.

Na všechny prohlídky je nutné se předem nahlásit mailem na infocentrum.edu@cez.cz nejpozději do 16. března. Začátky prohlídek jsou každou hodinu od 8 do 15 hodin pro osoby starší 15 let a od 8.30 do 15.30 hodin pro návštěvníky mladší 15 let. Plánovaná délka prohlídek je 60 minut. Veškeré informace, podmínky vstupu najdou zájemci na www.cez.cz/dalesice

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.