V sobotu 24.000 případů koronaviru, nejvíce za víkendový den

od redakce

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 23.964 případů covidu-19, což je dosud nejvíce za víkendový den. V mezitýdenním srovnání je to nárůst o zhruba 5700 případů. Dalších 3992 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, minulou sobotu bylo asi o 850 reinfekcí méně. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 2283 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak zvýšilo. Zlepšila se naopak situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných klesl pod 3000, pacientů v těžkém stavu je méně než 200. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nárůst nakažených zrychlil navzdory tomu, že laboratoře provedly v sobotu méně testů než před týdnem. Bylo jich zhruba 75.000, minulou sobotu více než 110.000. Rostla tak pozitivita. V případě nejčastějších preventivních testů dosáhla bezmála 27 procent, před týdnem to bylo 14,5 procenta. Také u dalších dvou typů testů se podíl pozitivních ve srovnání s předchozí sobotou téměř zdvojnásobil. V případě takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, dosáhl 55,48 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, byla pozitivita 27,38 procenta.

Zatímco mezi pátkem a sobotou kleslo incidenční číslo ve všech krajích Česka, mezi sobotou a nedělí se snížilo pouze ve třech regionech, a to v Praze, středních Čechách a Karlovarském kraji. Právě Karlovarský kraj je na tom relativně nejlépe. Za uplynulých sedm dní v něm na 100.000 obyvatel připadá 1811 nakažených. Stále tak zůstává jediným krajem, kde se incidence drží pod hranicí 2000. Naopak nejhorší situace je momentálně v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 2488.

Počty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta. Také proto je situace v nemocnicích lepší než při některých předchozích vlnách. S covidem je hospitalizováno 2952 lidí, po čtyřech dnech jejich počet klesl pod 3000. V těžkém stavu je 196 pacientů. Na začátku loňského prosince bylo hospitalizovaných kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,2 milionu případů koronaviru. Téměř 2,9 milionu lidí se z nákazy vyléčilo. S koronavirem naopak zemřelo 37.449 nakažených. V posledních dnech se počty obětí mírně zvýšily. V tomto týdnu zemřelo s covidem každý den více než 30 lidí, před tím se dva týdny počty úmrtí držely pod touto hranicí. Na sobotu připadá zatím 19 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Malý zájem je nyní o očkování, které má bránit těžkému průběhu covidu. V sobotu aplikovali zdravotníci 5282 dávek vakcíny, před týdnem jich bylo více než dvakrát tolik. Většina lidí si chodí pro třetí posilující dávku, v sobotu ji dostalo 4548 zájemců. Naopak první očkování podstoupilo pouze 167 lidí.

Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z modernějších mRNA vakcín.

Ukončené očkování má v Česku více než 6,8 milionu lidí, třetí dávku dostalo více než 3,8 milionu očkovaných.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.