Zábavní pyrotechnika způsobila požáry a zranění

od redakce

Silvestrovská noc byla pro policisty, hasiče a zdravotnické záchranáře rušnější než před rokem, kdy platil kvůli koronaviru noční zákaz vycházení a na veřejnosti se nesměl pít alkohol.

Policisté tradičně vyjížděli hlavně k výtržnostem v ulicích a potyčkám v domácnostech, v České Lípě vyšetřují vloupání do zlatnictví. Záchranáři se starali o zraněné od zábavní pyrotechniky, po pádech a lidi otrávené alkoholem, dva záchranáře zranila na Náchodsku opilá žena. Výbuch pyrotechniky poničil místnost v rodinném domě na jižním Plzeňsku a zranil dva lidi. Dvoumilionovou škodu způsobil požár v ubytovně na Mělnicku, v Mostě hasiči evakuovali 50 lidí z domu, ve kterém hořel byt. Horská služba Krkonoše zachraňovala o půlnoci dva vyčerpané turisty ze Sněžky.

Hasiči v Česku na přelomu roku vyjížděli k 225 požárům, před rokem měli takových výjezdů 86. Letošní počet je mírně nižší než v roce 2020 před epidemií koronaviru, zásahů tehdy bylo 265. Za většinou požárů stála zábavní pyrotechnika, hořely většinou její zbytky, odpad, keře, popelnice a kontejnery. »Přestože přísná opatření spojená s pandemií covidu platila i na přelomu letošního roku, pozitivní scénář loňských oslav, kdy bylo požárů od zábavní pyrotechniky výrazně méně, se nenaplnil,« uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Neodborná manipulace s pyrotechnikou zřejmě vedla k výbuchu v rodinném domě v Příchovicích v okrese Plzeň-jih. Dva zraněné si převzali zdravotníci, škoda se odhaduje na 100.000 korun. Kvůli nesprávnému použití pyrotechniky vznikl také požár v prvním patře ubytovny v Lobečku v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku. Vedle dvoumilionové škody si vyžádal také jedno zranění. Nejspíš pyrotechnika způsobila rovněž požár bytu ve 14. patře domu v Mostě. Evakuovaní se po odvětrání budovy mohli vrátit domů, škoda byla odhadnuta na 50 000 až 100 000 korun. Třeba pro pražské hasiče byl ale silvestr klidnější, zasahovali u 57 požárů vyvolaných zábavní pyrotechnikou.

Podle policie se silvestrovské oslavy obešly bez výraznějšího narušení veřejného pořádku, napsala na Twiteru. »Celkově je hodnotíme jako jedny z nejklidnějších za poslední léta,« uvedla. V hlavním městě policie považuje noc za klidnější než oslavy konce roku před pandemií koronaviru. Mezi nejčastější prohřešky patřilo odpalování pyrotechniky na zakázaných místech, řekla její mluvčí. Na Václavském náměstí policisté podle ní zajistili deset lidí, převážně kvůli neuposlechnutí výzvy.

(ng)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.