Putin k Rusům i Bidenovi

od redakce

Rusko důstojně překonalo obtíže roku 2021, prohlásil ve svém novoročním projevu ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že země v uplynulém roce pevně hájila své národní zájmy a bezpečnost obyvatel.

Rusům do nového roku popřál zejména dobré zdraví. Šéf Kremlu přitom tentokrát pronesl svůj nejdelší novoroční projev, trval šest minut a 22 sekund, poznamenala agentura TASS.

»Samozřejmě je stále mnoho problémů, které je třeba vyřešit, ale tento rok proběhl důstojně. Hlavní zásluhu na tom máte vy, občané Ruska,« pronesl šéf Kremlu v projevu. »Pevně a důsledně jsme hájili naše národní zájmy, bezpečnost země a občanů. Během krátké doby jsme obnovili ekonomiku a v mnoha oblastech jsme nyní na cestě k naplnění našich strategických rozvojových cílů,« dodal prezident.

Putin promluvil k Rusům v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Západem. Ve čtvrtek šéf Kremlu hovořil telefonicky s americkým prezidentem Joe Bidenem. Hovořili spolu již podruhé během jediného měsíce. V prvním videohovoru na začátku prosince se šéf Kremlu mj. domáhal bezpečnostních záruk, že se NATO nebude rozšiřovat dále na východ. Ve čtvrtečním telefonátu se svým americkým protějškem řešili mj. napětí kolem Ukrajiny.

Pozor na kolosální chybu

Biden Putinovi podle Bílého domu sdělil, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že pokud se situace vyhrotí, budou USA a jejich spojenci s velkou rozhodností reagovat. Ruský prezident šéfovi Bílého domu podle svého poradce Jurije Ušakova naopak sdělil, že další západní sankce vůči Rusku by byly kolosální chybou, která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů. Představitelé obou zemí mají o bezpečnosti a situaci na Ukrajině jednat 10. ledna v Ženevě. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a paktem NATO.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.