Kolik za cenu jaderné ponorky? Australané vědí

od redakce

Alison THORNEOVÁ pro Freedom Socialist, prosinec 2023

AUKUS (vojenský pakt mezi Austrálií, Velkou Británií a USA) dovolil australské vládě nakoupit jaderné ponorky. Jaké to plýtvání miliardami dolarů. Podívejme se, jak by bylo možné tyhle peníze utratit lépe.

Mimochodem, kdo máte tu odvahu, dosaďte si: »Co by si mohli Češi koupit za cenu jedné stíhačky F-35?« Věřte mi, příliš se to neliší. I když Austrálie je daleko… aneb – opět – Podobnost čistě náhodná? (pozn. překladatele).

Plné zuby vlády

Australané mají plné zuby Albaneseho labouristické vlády, která pláče o chudobě. Zaměstnanci ve veřejném sektoru dostávají nabídky platů pod úrovní inflace a lidé, kteří se spoléhají na podporu v nezaměstnanosti, se propadají hlouběji do chudoby. Právní služby pro původní obyvatelstvo (australské domorodce) jsou nechutně podfinancované. Poplatky za péči o děti se zvyšují rychleji než mzdy a nedostatečné dotace neposkytují živořícím rodičům žádnou úlevu. Mnoho žen odchází do důchodu v chudobě kvůli neschopnosti federální vlády platit příspěvky na placenou rodičovskou dovolenou. Tvrdí, že chce přispět, »až to rozpočtové okolnosti dovolí«.

Tatáž vláda ovšem nemá žádné zábrany, pokud jde o plýtvání penězi na armádu. Letos zvedla výdaje o sedm procent na 52,6 miliardy dolarů (1,177 bilionu Kč). Částka přidělená na jaderné ponorky, jako součást paktu AUKUS, činí 368 miliard dolarů za 30 let.

AUKUS? Australské NATO

AUKUS, vojenské spojenectví mezi Austrálií, Velkou Británií a USA, bylo podepsáno v roce 2021 předchozí koaliční vládou a podpořeno labouristy. Je zaměřeno přímo na ekonomicky rostoucí Čínu. Vládnoucí třída USA je odhodlána udržet si svou imperialistickou nadvládu, ať to stojí, co to stojí. Austrálie, blízký spojenec, je ve shodě s touto nebezpečnou eskalací zbrojení ve své oblasti.

Od zvolení Anthony Albaneseho australským premiérem jde AUKUS plnou parou vpřed. V březnu se tryskovým letadlem vydal do kalifornského San Diega, kde se setkal s prezidentem Bidenem a britským premiérem Sunakem – aby pokročili s nákupem ponorek.

Albaneseho vláda se těší silné podpoře koalice, když i opoziční vůdce Peter Dutton navrhuje škrty v Národním systému pojištění pro zdravotně postižené, aby se tato podvodní monstra zaplatila!

Priority dělnické třídy

Jen si představte nějaké alternativní projekty, na které by se dalo utratit 368 miliard dolarů. Terciární vzdělávání volá po veřejném financování. Šéf australských univerzit místo toho volá po stážích v obraně a v dubnu navštívil Washington, D.C., aby projednal, jak by sektor mohl vyškolit specialisty na podporu AUKUSu.

Univerzity silně spoléhají na komerční partnerství s velkými podniky a sektor sužuje snižování nákladů, bezuzdná ležérnost, přeplněné třídy a zvýšené školné.

Bezplatné vzdělávání zrušila Strana práce

Od konce 80. let, kdy Hawkeova vláda Strany práce zrušila bezplatné vzdělávání, se studenti spoléhají na půjčky. Dlouho známý systém příspěvků pro vysokoškolské vzdělávání je v současné verzi programem půjček pro vysokoškolské vzdělávání. Studentské půjčky jsou každoročně indexovány a letos zvýšeny o 7,1 procenta, což zvyšuje kolektivní dluh tří milionů absolventů univerzit o pět miliard dolarů!

Středisko pro budoucí práci Australského institutu odhaduje, že by stálo 3,1 miliardy dolarů ročně, aby bylo vysokoškolské vzdělání zdarma pro všechny občany a trvalé obyvatele. Aneb Peníze na vzdělání, ne na jaderné ponorky!

Co takhle investice na snižování emisí?

Vzhledem k tomu, že oteplování klimatu a extrémní povětrnostní jevy jsou stále častější, přímé investice do opatření na snížení emisí uhlíku by měly být národní prioritou. Australské námořní odbory požadují, aby byly prostředky na ponorky přesměrovány na stavbu obnovitelné energie a větrných turbín na moři.

Výdaje na posílení odolnosti komunity a připravenosti na bouře, povodně a požáry v buši jsou naléhavě nutné. Tři roky po katastrofální požární sezóně »černého léta« 2019/20 stále téměř 2000 hasičských vozů v Novém Jižním Walesu nesplňuje bezpečnostní normy doporučené šetřením po katastrofě.

Nyní, když se potýkáme s klimatickým jevem El Niño, hrozí nebezpečí další brutální požární sezóny. Ale Venkovská hasičská služba Nového Jižního Walesu v současné době vlastní jednu velkou leteckou cisternu – jediné australské protipožární letadlo. Další vybavení je pronajato ze zámoří. Vzhledem k tomu, že sezóna požárů začala v Austrálii dříve a na severní polokouli trvá déle, je pro boj s požáry naléhavě zapotřebí veřejně vlastněná národní flotila letadel na hašení vodou z letadel. Aneb peníze na infrastrukturu bezpečnosti komunity, ne na AUKUS!

Sílící opozice

Pracující lidé zpochybňují jak nezbytnost, tak masivní cenu osmi jaderných ponorek. Průzkum listu The Guardian (zde týdeník KS Austrálie – pozn. překladatele) z března 2023 zjistil, že pouhých 20 procent respondentů si myslí, že Čína je »hrozbou, které je třeba čelit«, a pouze 25 procent bylo ochotno zaplatit masivní účet. Větší průzkum Lowyho institutu, který proběhl ve stejnou dobu, přinesl téměř totožné výsledky. Tyto průzkumy jsou vítané a naznačují, že existuje reálný potenciál pro vybudování hnutí proti AUKUS.

Pokaždé, když vláda naříká, že nejsou peníze na veřejné bydlení, a to i v odlehlých domorodých komunitách, nebo že je příliš nákladné zavést do Medicare stomatologickou péči, poukazují rozumní na přebujelé vojenské výdaje. Aneb peníze na zdravotnictví, školství, sociální péči, bydlení, služby pro zdravotně postižené, péči o děti, péči o seniory a životní prostředí. Zrušit AUKUS. Ukončit vojenskou eskalaci v oblasti Indo-Pacifiku!

Jedna jaderná ponorka stojí tolik, kolik rok vysokoškolského vzdělání pro všechny občany a stálé obyvatele Austrálie (zdroj: Australia Institute’s Centre For Future Work) plus 50 nejmodernějších protipožárních leteckých tankerů (zdroj: 9. září 2023 článek v EuroNews) plus 20 000 příbytků (na základě údajů z fondu Housing Australia Future Fund).

Dovětek překladatele

Jedna stíhačka F-35, po nichž tak touží »naše« ministryně obrany, přijde bratru na cca 80 milionů USD (1,8 miliardy Kč). Za 90 milionů korun českých pořídíte školku. Ve státních školkách rodiče zaplatí přibližně 700 až 1200 Kč měsíčně (7-12 000 Kč ročně). Jeden oběd pro dítě ve školní jídelně je za nějakých 50 Kč. A za využití lékařské pohotovosti vám naúčtují 90 Kč. Rozpočet na výstavbu nové nemocnice v Domažlicích (už za kapitalismu) byl 900 milionů Kč. Jeden transportér Pandur, který byl navíc obratem shledán nevyhovujícím, byl za necelých 20 milionů. O přesných sumách lze polemizovat, ale je v tom vůbec nějaký rozdíl? A jaká logika (když případná 3. světová válka by při použití jaderných zbraní trvala sotva pár dnů – pozn. red.)?!

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Na vzdělání a na obědy pro děti nemají. Na ponorky za miliardy ano. Takový je kapitalismus!

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.