Srbská armáda ve zvýšené pohotovosti

od redakce

Srbská armáda uvedla v pondělí večer na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti. Reagovala tím na napětí v sousedním Kosovu, které vytvářejí kosovští Albánci, když na sever Kosova, kde žijí Srbové, vláda v Prištině vyslala stovky kosovskoalbánských policistů.

Srbský prezident nařídil srbské armádě, aby byla v nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly, sdělil v prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučevič. Náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilovič uvedl, že jej prezident Vučič vyslal ke hranicím s Kosovem. Náčelník řekl, že situace je tam složitá. Sdělil to v neděli večer v rozhovoru s televizí Pink cestou do města Raška na jihozápadě země, zhruba deset kilometrů od hranic s Kosovem. Situace si podle něj žádá »přítomnost srbské armády podél administrativní linie«. Tento termín používají srbské orgány pro označení hranice s Kosovem, které bylo Srbsku ukradeno. Podle srbského ministerstva vnitra všechny jednotky přechází okamžitě pod velení náčelníka generálního štábu.

Priština začátkem prosince vyslala na sever stovky policistů z řad kosovských Albánců. Učinila tak poté, co kosovští Srbové v listopadu opustili svá místa v kosovských institucích, včetně policie, na protest proti úporné snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel. Srbové na protest proti zvýšené přítomnosti kosovské policie 10. prosince postavili na severu země barikády. Rovnoprávné postavení kosovští Srbové v Kosovu dodnes nemají.

Krátce před odjezdem generála Mojsiloviče do pohraniční oblasti zveřejnilo několik srbských médií na sociálních sítích video, na kterém jsou slyšet výstřely. Situaci popisují jako »boj«, k němuž došlo, když se kosovské síly snažily rozebrat barikádu. Kosovská policie to popřela a na svém facebookovém profilu tvrdí, že se žádné střelby neúčastnila. Kosovská média napsala, že v oblasti střelby se nacházela hlídka kosovských sil pod vedením kosovské mise Severoatlantické aliance KFOR. Kosovský ministr vnitra Xhelal Sveçla prohlásil, že hlídka KFOR byla. Kosovská mise NATO oznámila, že vyšetřuje střelbu z »25. prosince v blízkosti hlídky mise NATO v Kosovu«. Srbská premiérka Ana Brnabičová minulý týden uvedla, že situace s Kosovem je »na pokraji ozbrojeného konfliktu«.

Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko nezávislost neuznává, Kosovo je pro Bělehrad stále srbským územím. Rovněž asi 50 000 Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu samozvané vlády v Prištině. Ze států EU Kosovo za suverénní stát neuznávají Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.