Zemřel kosmonaut Poljakov, držitel rekordu v délce pobytu člověka v kosmu

od redakce

Ve věku 80 let zemřel ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který je držitelem rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru. Informovala o tom dnes ruská vesmírná agentura Roskosmos. Poljakov se do kosmu vypravil dvakrát, během své mise v letech 1994 a 1995 tam strávil nepřetržitě 437 dnů, čímž vytvořil dosud nepřekonaný rekord.

“Roskosmos s lítostí oznamuje úmrtí Hrdiny Sovětského svazu, Hrdiny Ruska, Letce-kosmonauta SSSR, držitele světového rekordu za nejdelší let do vesmíru (437 dní) Valerije Poljakova,” stojí v prohlášení agentury. “Na orbitální stanici Mir žil a pracoval 437 dní, což je absolutní rekord v délce pobytu ve vesmíru během jednoho letu,” dodal Roskosmos.

Poljakov podnikl dvě vesmírné výpravy. Na oběžné dráze Země strávil celkem 678 dní. Vystudovaný lékař se nejprve vypravil do kosmu na konci srpna 1988, kdy na palubě vesmírné stanice Mir zůstal do dubna 1989. O necelých pět let později tam zamířil znovu, vrátil se po 437 dnech.

V průběhu expedice se Poljakov věnoval rozsáhlému programu sledování zdravotního stavu svého i svých kolegů z posádek. Podle Roskomosu jeho výzkum pomohl prokázat, že lidské tělo je připraveno cestovat nejen na oběžnou dráhu Země, ale i hlouběji do vesmíru.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

Vladimír Kusyn 20/09/2022 - 02:47

Allan Alda by se zasmál ! Myslím toho super Amerického actora ! Ale článek dobrý, rýmovalo se to a František Hrubín, by měl radost ! Já se rád bavím . Penzisté se musí bavit ! V lednu zvednou penze cca o 1000kč – sice jen nám s vyššími důchody, ale to je věc důchodového systému . Já spořil 2 000kč Penzijní spoření ! Jsem rád, že tento levicový tisk vychází, levicová politika je na hlubokém ústupu a návrat nebude snadný. Kdo, by pročítal Marxův ,,Kapitál”, když kapitalismus je tady všude kolem . Pandemie Covidu 19 , nastavila tzv. ,,Strach a Hrůzu” ! To jsou dva měsíce, které krouží, jako náš Měsíc kolem Marsu !!! Phobos and Démos !!! Latinsky ! Krásný podzim všem ! Vladimír Kusyn , Ostrava-Vítkovice !!! Baník remizoval na Letné !

jmm 19/09/2022 - 13:53

Jsou to odvážlivci-Čest jim!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.