Zločinná americká blokáda proti Kubě pokračuje

od redakce

Zanedlouho to bude 62 let, kdy americký prezident Kennedy 3. února 1962 podepsal proklamaci č. 3447, nařizující embargo na veškerý obchod s Kubou. V platnost vstoupilo 7. února 1962. To byl oficiální začátek blokády, která byla postupně posilována a zpřísňována.

Cíle této blokády byly deklarovány v tajném memorandu z dubna 1960 náměstkem ministra zahraničí Lestorem Mallorym pod názvem Úpadek a pád Castra. Hlavním důvodem bylo »komunistické« směřování Kuby. Přitom v době psaní tohoto tajného memoranda kubánská vláda nepřijala žádné opatření, které by se dalo označit za socialistické nebo komunistické. Teprve později téhož roku a v reakci na provokace USA, kdy odmítly nákup dohodnuté kvóty cukru a zpracovat ropu v rafinériích vlastněných Spojenými státy, přistoupila kubánská vláda k vyvlastnění majetku USA na ostrově. Až o rok později, v předvečer invaze v Zátoce sviní, hovoří teprve Fidel Castro o socialistickém charakteru revoluce. Po zpackaném vylodění v Zátoce sviní v dubnu 1961 americká vláda zjistila, že jediným způsobem, kterým lze porazit Kubánskou revoluci, je cesta vyvolání hladu a zoufalství na ostrově, která nutně povede k svržení vlády.

Zmařeny byly i četné sabotáže a polovojenské útoky organizované CIA zaměřené na změnu režimu pod názvem Operace Mongoose. Ekonomická agrese proti Kubě a plošný zákaz veškerého amerického dovozu připravil Kubu o příjmy v tvrdé měně ve výši 60-70 mil. dolarů. Nicméně Kennedy chtěl, aby ekonomickou blokádu proti Kubě podnikla společně Organizace amerických států (OAS). Na summitu OAS v lednu 1962 v Punta del Este v Uruguayi vytvářel Washington tlak na všechny země, aby podrobily Kubu ekonomické blokádě, ale nezískal jednomyslnost. Evropské země se tenkrát formálně k blokádě nepřipojily, ale zároveň výrazně omezily obchod s Kubou.

Utažení šroubů posílilo revoluci

V 70. letech došlo k pokusu o normalizaci vztahů mezi Kubou a USA, ale Reaganova vláda v 80. letech vše vrátila do starých koleji. Torricelliho zákon z roku 1992 podporovaný Billem Clintonem zabránil lodím, které zakotvily v kubánských přístavech, zakotvit následně v amerických na 180 dní. Ještě horší Helms-Burtonův zákon z roku 1996, podepsaný opět Clintonem, vyhrožoval neamerickým společnostem právní žalobou v USA, pokud budou obchodovat nebo investovat do zabavených kubánských aktiv. Mezi lety 2002-14 hodila Venezuela Kubě záchranné lano podobně jako Sovětský svaz svého času, a posílila tak odolnost Kubánské revoluce. Obamova administrativa provedla nějaké ústupky, ale Trump tuto politiku ukončil a zavedl 243 samostatných opatření ke zpřísnění blokády během pandemie covidu, včetně aktivace Helms-Burtonova zákona, jenž byl pozastaven. Nutné dodat, že ani jedno z těchto opatření nebylo Bidenem zrušeno.

Uvedené skutečnosti by měly rozptýlit jakékoliv iluze, že demokraté u moci mají humánnější zahraniční politiku než republikáni.

Hlasování v OSN znamená porážku USA

Dne 2. listopadu 2023 Valné shromáždění OSN znovu vyzvalo k ukončení ekonomického, obchodního a finančního embarga ze strany USA. Bylo to již po jednatřicáté, kdy naprostá většina zemí světa hlasovala pro ukončení blokády (187 hlasů pro). Tradičně USA a Izrael hlasovaly proti, společně s loutkovým režimem Ukrajiny, který se zdržel hlasování, aby se tak zalíbil svému pánovi.

Před hlasováním kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez podrobně popsal důsledky embarga a připomněl bezohledný způsob, jakým americká vláda odepřela ostrovu přístup k zdravotnickému materiálu během pandemie. Poznamenal, že »blokáda porušuje právo na život, zdraví, vzdělání a blahobyt všech Kubánců a naše rodiny to pociťují kvůli nedostatku v obchodech, frontám, nadměrným cenám nebo podhodnoceným mzdám«. Poukázal také na to, že celkové ztráty přes 60 let blokády převyšují 159 mld. dolarů. Výpadky elektřiny a škody v energetickém sektoru přesahují 401 mil. dolarů. Nedostatek léků ubližuje pacientům trpícím rakovinou a srdečními chorobami i přesto, že Kuba je schopna vyrobit více než 60 % léků, ale potýká se s problémy způsobenými finančním dopadem, kdy je nucena získávat z třetích zemí a za velmi vysoké ceny speciální léky zejména pro dětí.

Americká blokáda je zločinná a navržena k potrestání kubánského lidu za to, že se odvážil vzepřít imperialismu. Proto povinnosti všech komunistů a pokrokových lidí je bránit Kubánskou revoluci!

Patria o muerte, Venceremos!

Tomas CANDULAS

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.