Památku osvoboditelů ničíme – protektorátní hitlerismus tolerujeme

od redakce

Náš stát, potažmo samospráva měst, svým způsobem restauruje protektorátní moresy. Dokazují to na jedné straně zásahy hlavního města proti osvoboditeli ČSR Koněvovi, a na straně druhé instalace monster vlasovcům, nebo ponechání čestných občanství Hitlera a Henleina městům, jako je Liberec, Lanškroun a jiná.

K tomu musíme připočítat nehorázné trpění hanobitelských akcí vůči památníkům našich osvoboditelů, jejichž epicentrem se stalo například město Brno. Mám na zřeteli ničení památníku padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli Réné Pelánem (s dědečkem nacistou), uražení hlavy rudoarmějce v Brně-Šlapanicích, postříkání katolického kříže věnovaného Rudé armádě v Podolí u Brna, zbourání pomníku tří odbojů na Hybešově ulici u lázní, polití barvou busty osvoboditele maršála Malinovského v minulosti. Lze najít další příklady v Jihomoravském kraji (památník Nemochovice) anebo v Čechách (adorace a ostudná obrana nacikříže nad Kořenovem, kříž založen samotným Henleinem).

Neuvěřitelné je zdůvodnění Zastupitelstva města Lanškrouna o ponechání čestného občanství Hitlerovi a Henleinovi – prý nechtějí měnit historii. Takovým argumentem lze omluvit cokoli, i snad pece v Osvětimi, kde zahynuli mí příbuzní? Kde se to vlastně pohybujeme, v čem to žijeme? Patrně v protektorátu II? Akty státní moci a samosprávy vyvolávají tento dojem snad stoprocentně. 

S tím souvisejí útoky na Lidice, na poslední Lidické ženy, na  vojenskou akci proti Heydrichovi. Mlčí se o heydrichiádě, o stanném právu, o českých obětech protektorátu. Nikde nemáme Den obětí fašismu, vše se skrývá pod anonymním Dnem vyhlazení Lidic, který se navíc problematizuje. Český odboj a české oběti nacismu jako by neexistovaly.

»Dvoumetrové« hodnocení odboje

Stát ignoruje odkaz a památku bojovníků proti fašismu počínaje španěláky a konče komunistickým odbojem. Stát praktikuje »dvoumetrové« (tedy dvojího metru) hodnocení odboje v opačném gardu, než to činil minulý režim. Dříve se zamlčoval západní odboj, letci Británie, obránci Tobrúku a bojovníci o Dunkerque, nyní se zamlčují letci a pozemní vojáci svobodovci nebo bojovníci SNP. Do zapomenutí upadají oběti nacismu – čeští sokolové v Osvětimi, totálně nasazení v rajchu, vyhnanci z československého pohraničí. 

Zatímco se zdůrazňují jednostranně často vymyšlené oběti tzv. Sudetoněmců, vůbec se nepoukazuje na jejich zločiny, počínaje K. H. Frankem, Henleinem, Schwabem, Judexem a jinými, a konče krnovským Kukou a jinými válečnými zločinci. Jejich válečné zločiny stát a samospráva ignoruje, jako by nikdy neexistovaly.

Neukazují se válečné zločiny světoznámých Sudetoněmců, jako byli  batelovský Seyss-Inquart, vrah holandských židů a odbojářů, vyškovský Planetta, vrah rakouského premiéra Dollfusse, původem severomoravský Skorzeny, tzv. nepravý osvoboditel Mussoliniho, z nichž Seyss-Inquart to dotáhl k norimberskému soudu, Planetta k rakouskému vojenskému soudu, a multiagent Skorzeny nikdy nebyl potrestán, byl hanebně převzat Američany, a posléze se stal poradcem v různých arabských zemích…

Zatímco pochod Sudetoněmců z Brna, vymyšlený Sudetoněmcem Jakschem jako takzvaný masakr (což nikdy nikdo neprokázal), je dnes magistrátem Brna nejen tolerován, ale i všestranně podporován.

To vše nemůže tolerovat půl druha milionu válečných poškozenců okupované ČSR, skládajících se z vyhnanců z čs. pohraničí a vnitrozemí (350 tisíc osob) z totálně nasazených do rajchu (700 tisíc osob), z padlých bojovníků a odbojářů (360 tisíc osob) a z jejich pozůstalých rodin.

Mezitím představitelé lidovců (pánové Bělobrádek, Herman a další) a sociálních demokratů (pánové Rouček, Sobotka, dámy Marksová Tominová a jiné) se lísají k Sudetoněmcům na jejich takzvaných srazech, a tito požadují návrat do republiky a vrácení právem státu zabavených majetků. Lavírování praporečníka sudetů pana Posselta v tomto případě hraje pouze roli dýmové clony jakéhosi nepravého usmiřování. Přitom tito podporuji tzv. protektorátní šlechtu, která se tzv. restitucemi domáhá miliardových majetků státu, a to včetně řádu německých rytířů, který byl například z Polska jejich státem vyhnán.

Jako pozůstalí žádáme… 

Jako pozůstalí po obětech nacismu a fašismu žádáme zásadní obrat státu a samosprávy v těchto protinárodních a protistátních trendech.

I. Žádáme zastavení adorace Sudetoněmců a vstřícnosti k jejich plánům uspořádat u nás svůj hanebný sraz.

II. Žádáme uzákonění památného dne českých obětí nacismu a fašismu a jejich začlenění do pietních akcí státu. 

III. Žádáme  státní ustavení Dne slovanské genocidy a zastavení ničení památníků osvoboditelů ČSR 1945.

IV. Žádáme zastavení tzv. protektorátních restitucí ve všech případech zpochybnění.

V. Žádáme obrat státu k otázce nevyplacených německých reparací za okupaci ČSR.

Toto jsou pouze minimální požadavky na vyrovnání se státu a samosprávy s nepominutelnou minulostí ČSR a s pietou vůči obětem a bojovníkům proti nacismu a fašismu. Není možno vyrovnávat se s nedávnou minulostí varšavské okupace státu, když se stát nevyrovnal ani v nejmenším s nacistickou a fašistickou minulosti protektorátů a s válečnými poškozenci hitlerovské okupace, kterých bylo tisíckráte více než poškozenců varšavské okupace. Směšný fond budoucnosti byl pouhou kosmetickou náplastí, která nic nevyřešila. 

Rovněž reparace, které nám Německo jako nástupník hitlerovského rajchu stále dluží, stejně jako Řecku a Polsku (a o nichž reprezentace našeho státu zhusta vykládá nepravdy), patří do okruhu nevyřešených otázek vyrovnání se našeho státu s nedávnou tragickou minulostí.

Jiří JAROŠ NICKELLI, Společnost Ludvíka Svobody Brno

Přečtěte si další články

8 komentáře

fronda 13/09/2022 - 23:42

Měli bychom také požadovat reparace za studenou válku od USA a jejich satelitů. 41 let studené války a ekonomické blokády jsme sice celkem zvládali, ale stejně nás to nesmírně poškodilo.

fronda 13/09/2022 - 23:38

V našem městě Mostě odstranili pomník v podobě sovětského tanku T-34 (právě tudy projížděly sovětské tanky na pomoc bojující Praze) a nainstalovali německý protiletadlový kanón (právě odtud pálili nacisté na spojenecké bombardéry snažící se vyřadit výrobnu syntetického benzínu).

To je snad dostatečně vypovídající.

Lubomír Šálek 13/09/2022 - 18:41

Konečně soudruhu, konečně se někdo správně pochlapil a šturmuje na barikády. To je správné, požadujeme, nestrpíme, zakážeme, nedovolíme. Teď ještě jak na to? Obávám se, že revoluční nadšení tu zrovna neplane, ale musíte bojovat. Na barikády, vstanou noví bojovníci. Ovšem pozor, aby prohnaný kapitalista vaše řady nerozvrátil. Stačí výhodné slevy v supermarketu a vaši bojovníci místo šturmu za Koněvovu sochu budou šturmovat paštiku ve slevě či výhodný nákup triček. proto doporučuji státní svátek, ovšem ten, kdy musí mít supermarkety zavřeno. Na druhé straně i to je těžké, mohli by vám bojovníci odjet na víkend na chalupy. No není to jednoduché, organizovat revoluce ve vyspělém kapitalismu. Proletáři se nespojují, Aurora reziví, antikomunisté se vám smějí. Ale nebojte, jak praví úderná píseň, že vzplane boj poslední. Tak čtěte sovětské autory, ať ten už úplně poslední boj (čtyřistapadesátýosmý) zase nezvoráte. Buď v práci v šest.

To mě poser 12/09/2022 - 17:00

Zajímavé: Když Rusové za II. světové války porazili díky zbrojním dodávkám z USA německé nacisty, tvrdili, že je vypráskali sami. A teď, když je naopak ženou s pomocí USA Ukrajinci, rusáčtí fašouni vykládají, že je to výhradně práce Američanů.

fronda 13/09/2022 - 23:34

Za druhé světové války porazil Hitlera Sovětský svaz.

To mě poser 12/09/2022 - 16:33

Zajímavé: Když Rusové za II. světové války porazili díky zbrojním dodávkám z USA německé nacisty, tvrdili, že je vypráskali sami. A teď, když je naopak ženou s pomocí USA Ukrajinci, rusáčtí fašouni vykládají, že je to výhradně práce Američanů.

fronda 13/09/2022 - 23:40

V Rusku i na Ukrajině mají fašouni minimální podporu voličů. Ovšem v Rusku jsou na okraji politické scény, zatímco Ukrajinu zcela ovládají.

paní kuchařka 12/09/2022 - 15:29

Nejprve založíme kvásek. Do 1 lžíce vlažného mléka rozdrobíme droždí a rozmícháme se lžící mouky a lžící cukru. Přikryjeme utěrkou a necháme 15 minut stát.

Do mísy nasypeme mouku, špetku soli, mléko, žloutky a rozpuštěné máslo. Nakonec přidáme kvásek a důkladně zpracujeme v těsto. Mísu zabalíme do utěrky a necháme hodinu na teplém místě kynout.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.