Byla jsem v šoku, zase

od redakce

Upoutal mě článek Armáda ČR se připravuje na černý scénář, na válku s protivníkem s jadernými zbraněmi. Rovněž je záživná diskuse k tomuto článku mezi »chciválkaři« a »chcimíry«. Byla jsem v šoku. Zase.

Čtrnáctého listopadu na velitelském shromáždění náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka upozornil, že se nedá spoléhat na věčný mír, a kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a Aliancí, byli bychom účastníkem od první vteřiny. Dotklo by se to nejen armády, infrastruktury, ale i občanů. Rovněž varoval před mezinárodním terorismem. Prezident Pavel zase na stejném shromáždění upozornil, že konflikt na Blízkém východě má potenciál stát se globální záležitostí.

Já jsem ten člověk, který chce mír, a nejsem sama. A já se vás ptám, pane Řehko, Pavle, paní Černochová a spol., co děláte? Co kruci děláte pro ten mír? Mír není sprosté slovo a já mám ten pocit, že vy se snad na tu válku těšíte. Vy v první linií nebudete, určitě máte své kryty. Nám jste je zrušili. Je mi líto všech Izraelců, Jemenců, Palestinců, Rusů, Ukrajinců (raději dle abecedy)… všech civilních obyvatel, především dětí a matek, ale i těch vojáků.

Přestaňte hartusit zbraněmi. Ptám se, proč se neplnily Minské dohody, zejména Minsk II z roku 2015, dohody z roku 1967 (hranice Palestiny). Proč jste lákali migranty do Evropy, rozvrátili Irák, Pákistán, Afghánistán… a vytvořili Islámský stát? Prý, aby obohatili naši kulturu. Běžte do háje! Z historie dávno víme, že je to neslučitelné a občané ČR na to častokrát upozorňovali. Označili jste nás za nacionalisty, mnohdy flastence, a teď čučíte. Co se děje v Anglii, Francii, Německu, ve vašich výkladních skříních materialistického života? Nyní se bojíte, že bude hůře. Bude.

Dne 7. 7. 2007 byla v New Yorku na Valném shromáždění OSN ujednána Smlouva o zákazu jaderných zbraní – 122 hlasy a smlouva vstoupila v platnost 22. 1. 2021. Státy vlastnící jaderné zbraně a státy pod jaderným deštníkem (zase deštník) USA, včetně České republiky, se jednání o smlouvě nezúčastnily. Opět se ptám, proč neratifikujeme tuto smlouvu a proč nevyvíjíte vaše úsilí směrem na jaderné mocnosti, aby smlouvu podepsaly?

Někdy mám pocit (signál), že paní Černochová, pan Lipavský a další neabsolvovali ani výuku jaderné fyziky na základní škole. Pak by znali kromě jiného řetězovou reakci, jadernou fúzi, účinky jaderných i vodíkových bomb. Jenom jim připomenu (budou to číst, svodku mají) Little Boy a Fat Man. Jen v prvních měsících zamřelo v Hirošimě 90–166 tisíc lidí, v Nagasaki 60-80 tisíc lidí. Z lidí zbyly jen stíny. Pak umíraly další tisíce na následky ozáření. Jejich účinky jsou bez prostorového a časového omezení, projevují se dodnes. Výbuchy vytvořily tzv. aligátory. Byli to lidé bez očí a tváře, jen chodili a něco mumlali. Jeden muž s těžkými popáleninami chodil tam a zpět a přitom za nohy držel své mrtvé dítě (Pellegrino: Poslední vlak z Hirošimy). Oběťmi byli převážně civilisté.

A to chcete? Nechcete náhodou dát ta dvě procenta na vědu a výzkum? Bezpečně využívat jadernou energii nejen v elektrárnách, zdravotnictví, kosmu, nanotechnologii, ale i k mírovému využití termojaderné fúze (bomby už jsou), na přepracování jaderného odpadu? Blbý název. Říká se tomu odpad, ale tam je tolik energie, že by nám to vystačilo na desítky či stovky let. Za to by nám ta nastupující generace poděkovala.

Vítězslava BABOROVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.