Daty ke svobodě?

od redakce

Pirátská strana se ve snaze zalíbit veřejnosti blýskla dalším populistickým nápadem. Tentokrát představili eobčanku v chytrém telefonu. Prý se jedná o hudbu budoucnosti a Česko tím trumfne v Evropě úplně všechny. Nicméně elektronický občanský průkaz v chytrém mobilu skýtá více nebezpečí než užitku.

Jestliže si už dnes můžete na klasický občanský průkaz vyzvednout léky v lékárně, proč měnit zaběhlý vyhovující systém? Pokud by totiž došlo k vyšší fázi technologie a donucení státem k nahrání eobčanky do mobilu, vznikne trvalý dohled. Jak mnoho lidí dnes žije? Bez mobilu ani ránu. To už si rovnou můžete nechat vložit čip pod kůži. Vyjde to na stejno.

Jestliže žijeme ve sledovací společnosti, budete i vy s chytrým telefonem a vaši eobčankou monitorováni. Jaké to paradoxy Pirátské strany! Nejprve kritizují Čínu za to, že až moc využívá digitálního dohledu, a poté chtějí u nás zavést ještě výraznější dohled. Tentokrát naše data asi nepotřebuje jen náš stát, ale také Velký bratr kdesi za velkou louží. Byznys je byznys, politika je politika.

Můžeme obrazně tvrdit, že pokud všichni budeme mít eobčanku v chytrém mobilu, ocitneme se v jakémsi digitálním koncentračním táboře. Všichni totiž budeme sledováni, data budou shromažďována v datovém uložišti (cloudu). Co když jej politici zneužijí nebo se do něj někdo nabourá? Nebo když bude správcem uložiště soukromá firma, která s našimi daty bude obchodovat? Jaké máme záruky? Jen Pirátskou stranu.

Osobně jsem pro digitalizaci státní správy. Ale ne pochybnými a populistickými kroky, nýbrž bezpečnými a systémovými. Je vhodnější vylepšit současné digitální možnosti, tzn. současnou podobu občanského průkazu ve spojení se základními registry. Navíc by se měl výrazně zlepšit obraz datových schránek, které jsou systémově stejné jako před 20 lety. Toto nyní stačí. Nebo snad chce někdo žít skvělý život v digitální nesvobodě?

Dle Pirátů budeme sice mít skvělou sledovací aplikaci eobčanka v mobilu, ale pas budeme mít papírový. Z jakého důvodu? Na občanský průkaz dnes lidé mohou cestovat téměř po celé Evropě. Nebo se snad chystá změna? Vypadá to tak. Částečně návrat do doby dávno minulé a asi také budoucí. Bude snad nové heslo Pirátů »Daten machen frei«, kdy budeme uzavřeni v jednom velkém digitálním koncentračním táboře?

Jan KLÁN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.