Generálovy miliony

od redakce

Petr Pavel, kandidující na prezidenta, se pyšní také velkou podporou od podnikatelů. Zvláště několika miliardářů. Jejich seznam zveřejnil na svém webu Jan Klán (janklan.cz). Kdo jsou lidé, kteří generálovi posílají nemalé částky? A co za to asi budou chtít?

Asi nejznámějším donátorem, jehož jméno bylo propíráno v souvislostí s Ukrajinou, je Dalibor Dědek. Ten, jako mnozí jiní, věnoval na kampaň Pavla rovný jeden milion korun. Známý je jako šéf české firmy Jablotron, která vyrábí zabezpečovací systémy. Nejvíce o sobě dal vědět ve chvíli, kdy na začátku speciální vojenské operace na Ukrajině uspořádal kampaň Dárek pro Putina. Na ní vybral 30 milionů na nákup tanku. Vybral nakonec 33 milionů a koupil modernizovaný tank T-72 Avenger. Pak sbírku rozšířil i na munici do něj. Požadavek na munici dokonce konzultoval přímo s ukrajinskou stranou!

Další, kdo poslal milion korun, je podnikatel a miliardář Jan Barta. Bývalý veleúspěšný doménový spekulant nyní pokračuje v budování investiční skupiny Pale Fire Capital. Přispěl i jeho kolega z Pale Fire Capital Dušan Šenkypl. Také jedním milionem. Proč? Společně s partnery založil Spolek pro podporu liberální demokracie v Česku. Té demokracie, která podporuje moderní styl života plný konzumu. Na ni přispívá každý, kdo nakupuje v jeho platformě Aukro.

Dalším je třeba Martin Hájek, který vytvořil rychlý sportovní výsledkový a statistický servis pod značkou Livesport. Živí se tedy sázkami. Pravidelně finančně podporuje liberálně-demokratické strany, podpořil i prezidentskou kandidaturu Jiřího Drahoše. A po milionu poslali i Libor Winkler a Oldřich Šlemr.Winkler vydělává díkyalgoritmickému systému, kterým obchoduje na burzách v Londýně, Chicagu a Frankfurtu. Šlemr mimo jiné vlastní firmu PFNonwovens vyrábějící netkané textilie, používané hlavně ve zdravotnictví. Během covidu měl zisk hlavně z prodeje respirátorů a roušek. Vlastní ale i Martinický palác na Pražském hradě a sbírky v něm a spoluvlastní hotel InterContinental v centru hlavního města.

Miliardáři se téměř předhánějí s přispíváním a došlo to tak daleko, že některé dary už musí Pavel vracet. Jsou totiž nad limit, který smí v kampani použít. Ušetřil tak peníze například podnikateli Martinu Moravcovi, spolumajiteli řetězce drogerií Teta. Ten předtím podporoval Nerudovou. Další půl milion vrátil také Petru Borkovcovi, spoluzakladateli Partners, který rovněž dříve finančně přispěl Nerudové. Očividně na pojištění svých byznysů v jim vyhovujícím politickém a společenském nastavení nejsou podnikatelé líní vynakládat nemalé miliony.

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.