Hra s ohněm

od redakce

Česká veřejnost je rozrušena rozhodnutím české vlády složené z pravicových stran vyvézt do prokazatelně neklidné zóny munici. Ministryně války Jana Černochová z ODS se holedbá povinností být solidární s Ukrajinou (ptám se, proč? S jakou Ukrajinou? S tou, která se modlí u obrazů Stepana Bandery?). Ministr zahraničí bakalář Lipavský plánuje dokonce dodání »reálných vojenských kapacit« na Ukrajinu.

Nemusíme být vojenskými odborníky či analytiky mezinárodních vztahů, abychom věděli, že pokud je někde »horko«, nebudeme tam ještě navíc posílat další zbraně. To je stejné, jako když se někde perou nějaké party a vy je k tomu ještě vybavíte sečnými, bodnými či střelnými zbraněmi. Co se asi tak stane?

Současná situace s vývozem českých zbraní do nebezpečné zóny na ukrajinských hranicích je totožná s tím, kdy vláda ODS vedená premiérem Mirkem Topolánkem schválila v roce 2005 dodávku munice do Gruzie. Tehdy se na premiéra Topolánka obrátila poslankyně Poslanecké sněmovny Kateřina Konečná. Interpelovala ho v prosinci 2006 takto: »Zdá se, že v rozporu s vládním prohlášením i s principy Charty OSN se Česká republika podílí na rozdmýchávání ozbrojeného konfliktu bez snahy pomoci řešit problém mírovými prostředky. Jak se k vývozu této munice postaví Vaše vláda, a bude v tomto vývozu pokračovat?«

Topolánek se ve své odpovědi v lednu 2007 poslankyni Konečné vymluvil, že darování munice je založeno na žádosti Gruzínské republiky, že dokonce se jedná o projev dobrého hospodaření, neboť tato munice se prý nemusela ze státního rozpočtu České republiky zlikvidovat. Také náklady spojené s převzetím materiálu a jeho přepravou do Gruzie hradily (hádejte, kdo asi?) Spojené státy americké a vůbec nedošlo k porušení českého ani mezinárodního právního řádu, protože gruzínská armáda měla použít darovanou munici k výcviku a při nasazení svých jednotek v Iráku a v Kosovu(!). »Vláda České republiky darováním munice pro tento účel neporušila principy Charty OSN a v žádném případně se nepodílela a nepodílí na destabilizaci bezpečnostní situace v Gruzii,« napsal Konečné Topolánek.Škoda, že svůj dopis nezakončil heslem Míru zdar!…

No, a co se pak stalo? Gruzínci darovanou českou munici v roce 2008 použili ve válce, kdy zaútočili na Jižní Osetii.

Tedy shrnuto: Tak jako česká munice, dodaná podle pokynů Spojených států do Gruzie nezodpovědnou vládou ČR vedenou topolánkovskou pravicí, povzbudila gruzínské militanty k válčení, k čemuž vzápětí došlo, stejný osud může mít česká munice dodaná nyní vládou Petra Fialy Ukrajině. Je to dar »za všechny peníze«. Situaci bych nazvala tak, jak spisovatelka Marie Pujmanová pojmenovala prostřední díl své románové trilogie: Hra s ohněm. Hrozí zavlečení České republiky do možné války, což však militantní mozky, které rozhodnutím voličů zvítězily ve sněmovních volbách, nedokážou pochopit.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

2 komentáře

Velký Max 30/01/2022 - 11:33

Kdo chce tam, pomozme mu mu tam, nic jiného se ke čtyřem rusofilním komentářům z pěti(!) říci nedá…

fronda 29/01/2022 - 18:18

Solidární s prodemokratickými silami na Ukrajině je nepochybně Rusko.
Akorát během majdanského puče udělal Putin tu chybu, že dostatečně nepodpořil legitimní ukrajinskou vládu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.