Kateřina Konečná k vládním návrhům: Chtějí nás vrátit do 19. století

od redakce

Kdyby to nebyly vážně míněné návrhy vyčnívající ze šuplíků ministrů a jejich poradců, řeknu si, že tu vzniká nový sociální román o životě dělnické třídy v devatenáctém století. Pochopitelně mluvím o jednom ze sedmatřiceti podnětů Národní ekonomické rady vlády (NERV), který přichází s možností výpovědi bez udání důvodu.

»Vtipné« je, že v této souvislosti pravicoví komentátoři mluví o modernizaci zákoníku práce, ačkoliv jde ve skutečnosti o několik kroků ve vztazích zaměstnanec – zaměstnavatel zpět.

Obhájci z pravicových luhů a hájů, dovolím si ještě použít románový či přesněji poetický výraz, že by bezdůvodný« vyhazov byl kompenzován velkým odstupným. Ale věřte jim. Diskuse o tomto asociálním nápadu měla putovat ze šuplíků ministrů do odpadkového koše už v jeho prvopočátku. Jakmile se posune do reálné podoby, kompenzace se bude stávat stále více okrajovým tématem, a zůstane hlavně ta výpověď bez udání důvodu. Známe své Pappenheimské, známe své pravicové politiky a jejich touhu zničit i ty poslední zbytky sociálního státu.

Nenechme se zmást tím, že jedna z tváří pětidemoličních útoků na životní úroveň pracujících a jejich rodin, Marian Jurečka, řekl, že to pro něj vlastně není téma dne. To, že to sdělil Jurečka, který se před evropskými volbami pokouší spasit lidovce, kteří se opět pohybují na hranici volitelnosti, zas až tolik neznamená. Jednak může své výroky přehodnotit, což by u lidovců nikoho asi nepřekvapilo, ale hlavně k tomu jinak přistupují jeho ódeesáčtí loutkovodiči, jako třeba ministr financí Zbyněk Stanjura či premiér Petr Fiala.

Oceňuji, že v této věci odbory tak úplně nezaspaly, jak to poslední dobou mívají ve zvyku. Po lednovém oznámení některých pravicových politiků, že o návrhu Národní ekonomické rady vlády vážně uvažují, spustila Českomoravská konfederace odborových svazů petici, kde mají být už desítky tisíc podpisů. A 21. května vyrazí do ulic, respektive na Malostranské náměstí ke Sněmovně, kde v pravé poledne uskuteční demonstrace proti vládě.

Když odboráři přišli s peticí, věcně argumentovali tím, že slušný zaměstnavatel vyhazov bez udání důvodu nepotřebuje a že už existují zákonné způsoby, jak dát výpověď v případě nespokojenosti. Dobře to uvedl odborový právník Jaroslav Stránský, který připomněl, že na ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost (třeba když se ruší oddělení či nějaký úsek ve fabrice) myslí § 52 písm. c) zákoníku práce. A pokud zaměstnanci porušují povinnosti, pracují neuspokojivě nebo nesplňují požadavky související s vykonávanou prací? K tomu lze využít stávající úpravu výpovědních důvodů v § 52 písm. f) a g) zákoníku práce.

K čemu je tedy návrh, o kterém mluvíme? Ten pak může prostě zakrýt důvody, jako je odborová angažovanost zaměstnance či třeba jiný politický názor, než má šéf. Představte si, že se v sobotu večer objevíte v televizních záběrech z demonstrace proti vládní politice, která obvykle nahrává hlavně byznysu, a v pondělí najdete na stole výpověď. Oficiálně bez udání důvodu, samozřejmě. To by pak klidně bylo možné.

Zmíněný ministr Jurečka se sice tváří, že tenhle asociální nápad nepodporuje, přišel ale s dalšími, které nejsou o nic lepší. Chce »rozpohybovat trh práce« jiným usnadněním propouštění. Například elektronicky. Rozumějte, prostě vám přijde mail, a vy abyste si začali hledat jinou práci. Navrhuje také zkrácení výpovědní lhůty na polovinu, tedy na jeden měsíc. Kromě toho by rád prodloužení zkušební doby. Ta by se měla zvýšit na čtyři měsíce a u vedoucích na osm. To by umožňovalo po tuto dobu vyhazov na hodinu bez udání důvodu a bez odstupného. A je to tady zase. Jen hledají cesty, jak na to pracující navyknout.

Vlastně se mi ten jejich nápad začíná líbit, tedy pokud bychom ho otočili. Pojďme my dát výpověď těm, kteří se teď scházejí ve Strakovce, aby tam vymýšleli podobné asociální hovadiny. My navíc budeme mnohem férovější, těch důvodů ke konci téhle vlády je hodně a ministři je předem už dlouho znají.

Autorka je europoslankyně, předsedkyně KSČM a lídryně kandidátky STAČILO!

Přečtěte si další články

8 komentáře

ANNA z KSH 25/05/2024 - 16:27

INDIÁNE, RUDY VÉTŘE NESTAČI JVOLIT KAČENKU,TA BY MELA MIT CIL.

Ať si vezme příklad z presidenta ,který vycházejíc z ODS změnil prý v Ústavě vytunelovánim jednoho slova režim socialismu na kapitalismus bez přivlastkú rozumej skrupulí a vrátil tak Česko do dřevního režimu kapitalismu svého mentora Friedmana s cílem zičení republiky,za který se dodnes neomluvil , okamžitě začalo.
Nebylo se kde odvolat,vadnou Ústavu schválilo bez referenda asi jen 172 poslanci pro sebe a kdoví jestli taková Ústava rabující nás z SV(Společenstvi volicu ), všechny o dvě třetiny mezd a ostatních přijmú vubec vubec plati.No ní pana Indiane Rudy mraku?

ANNA z KSH 25/05/2024 - 11:52

SV děkuje soudruhovi panu RUDEMU VÉTRU ZA KOMENTAŘ PLNÝ NADSAZKY.

Kdyby to byla pravda a KSČM nepohrdala všemi voliči, a jejich programem PNZ a začala opravdu pracovat v diskuzi nad skoro svatými postuláty vzešlymi z LIDU,domnívám se,že by dávno nebyla bez šance dostat se zpět do Parlamentu,no ni?

Rudý vítr 20/05/2024 - 17:16

Volím STACILO! jedinou slušnou, pracovitou, normální a vlasteneckou koalicí Kačky Konečné ❤️

ANNA z KSH 20/05/2024 - 22:30

SV (formace Společnosti Volicu)vita prvního odvážného válečníka alternativy pana s.RUDEHO RUDEHO komandéra a věří ,že i když je naše členka paní s.Kačenka dobrá na puse dovede i konkrétně svou formaci STAČILO porážet bankstersky kapitalismus i s jeho novou směrnou podvodnickou ideologii NEOMARXISMU, která způsobila,že slábnoucí KSČM byla vyhozena z Prdlamentu a je na sestupu do pekla CBDC.
Fuj fuj,fuj to je ten špinavy kapitalisticky hnuj,NO NI ?

ANNA z KSH 16/05/2024 - 16:15

DEMOKRACIE JE DISKUSE,PROTO ZATELEFONOVAL KANDIDATOVI DO EP panu s.JValentovi elitní Aktivista AA teamu SV

tj Společnosti Voliču, proč mu prý vedeni KSČM nedovolilo otevřít diskuzní rubriku pod jeho kandidaturou nahoře a zastihl jen jeho tajemníka ,který slíbil,že to tady v komentu pan s.Valentovi řekne ,aby mohl TADY vysvětlit ,kdo diskuzní rubriky zablokoval a zakázal a to nejen jemu a tak jeho připadni voliči nemají žadnou šanci ,NESMI se na nic zeptat a výmluvy proč je tady tak hluboká cenzura jen prší . . .
Prý je to preventivni OOpatreni ,protože komunisté z kdysi oblíbené strany ztratili sílu argumentovat a zbyl jim snad jenom strach se ozvat a to je tak celé?
Je skutečně zajímavé,že tím KSČM vyvolává dojem stejně jakoby vládní metody CHUCPE,tj střelby do vlastní nohy,provozuje tím 🤐a kdyby se tu objevil pan s Valenta s jakýmkoli vysvětlením ,prý by ho ze strany vyloučili,protože tam vládnou snad jen vadné stanovy, nebo co nebo jak.No ní?🙋💥🤐🔔

ANNA z KSH 20/05/2024 - 10:40

ŠKODA, ŽE SE KDYSI OBLIBENA STRANA DNES PRESENTUJE K SV,KTERÁ JI MA VOLIT MLČENIM A IGNORANCI.

Právě proto,zde byly pro tvořící se formaci SV(Společenství Volicu,které muže dosáhnout až 8 275 732 pěkně odpálených holubiček), zablokovany diskuzní rubriky za skoro všemi doslova mrtvé pusbicimi članky a dnes tato strana pokládá za dostačujici nařídit voličum,aby jejich články ve formě těch mrtvých plakátu ČETLI ,za absolutní ztráty kontaktu s LIDEM?!!
Představa,že stačí pochopit voličum tzv FB tj Facebook,který proslul cenzurou,anebo jezdit po republice,kdy vděční posluchači za dva dny zapomenou o čem ta slezina byla a prý dostatečny program KSČM nesmí za žadnou cenu obsahovat PNZ dnes už znamý jako legendární Program Národní ZMENY,ZACHRANY,ZAJMÚ a potřeb tedy 3 Z program, se jak všichni voliči vidí jak se ze strany vytrácí život a kdoví,zda ten tajemník vubec je tajemníkem pana s.Valenty,který jak se domnívám,musí násilně zachovávat toho bobříka mlčení a na voliče,kteří by se ho chtěli zeptat zda ví co znamenají písmena zla CBDC a zda bude v EU proti nim bojovat,dále nepíše vubec ,že by zdanil boháče zvláštní válečnou daní 90%,když chtějí tu válku a dělové koule za naše peníze NO NI?

ANNA z KSH 25/05/2024 - 11:39

VÉTŘE,NEMOHL BY JSTE ŘICI PANI s.Kačence,ŽE NESTACI JEN CHVALIT VLADNI NIČEMY,ŽE SE JIM CILE DAŘI, USKUTEČŇOVAT.

SV (Společenství Voliču)doporučuje marně ,aby se funkcionarska buržoasie KSČM vzpamatovala a přidala se k boji elity volicum za 3Z tj
Program Národní ZMENY,ZACHRANY republiky a ZAJMU volicu, známého pod legendárními písmeny PNZ a povolila diskuzi k jejím prvním 5 bodum z nichž první je změna REZIMU a zeptal se funkcionářu zda chtějí pracovat na diskusi k jejich bodum,nebo chtějí pohodlné dožít a se stranou umřít.
Za mír se bude bojovat daleko lépe ,když bude nastolen režim,který nekrade dve třetiny příjmu tj platu a penzí.
Jen pasivní tvrzení,že se pétidemolici daří využívat nynějšího kapitalismu bez přivlastkú rozuméjte SKRUPULI je jenom to co alternativa začala nazývat DŘISTALISMUS,no ni?

ANNA z KSH 15/05/2024 - 09:58

Paní s.Kačenka piše o ZBYTCICH SOCIALNIHO STATU a tim vyvolavá dojem,že snad nějaký Sociální stát existoval.

TO JE ZASADNI OMYL a LEŽ neboť tento stát byl z Ústavy vytunelování panem presidentem ODS a nahrazen dřevním kapitalismem BEZ PRIVLASTKÚ rozumíme BEZ SKRUPULI v němž už 35 let , dávno žijeme.
Proto nemuže nynější KSČM vytvořit žádný Program Národní Změny Zájmu a Záchrany 3Z a proto ji v tom zuřivě brání skupina funkcionářu na úrovni buržoustu,která je bohužel v nicnedělání podporována nejen vadnými stanovami ,ale i členy této padající strany,kteří tyto buržousty živici se prodejem asi 70 lukrativních nemovitosti,které možná patří stále NAM LIDU.jeste stále podporuje a obdivuje.
Sami vidíte,že jsou tady blokovány pod skoro všemi zdejšími články diskuzní rubriky a tak bohužel se musí tato jasná PRAVDA objevit na jiných doposud diskuzne otevřených webech ,kde už PROGRAM 3 Z,který jsem nahoře jmenovala,je podporován a bude tam možná o jeho doslova svatých postulátech diskuse a nebude sabotována na příklad jak je tomu zdejší redakci která se vyhýbá dnešním opravdu hrozivým následkům pod režii GŘ televize blbé vlády,kterým kdosi amputoval mozky.No ní?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.