Komentář Čestmíra Kubáta: Ekonomika USA jako imperialistické supervelmoci

od redakce

Jsou skutečně pravdivá rčení, že Spojené státy nemají přátele, ale zájmy, a že být nepřítelem USA může být nebezpečné, zatímco být jejich přítelem může být smrtelně nebezpečné.

Nad lidem zvítězily monopoly

Oproti Rusku a Číně Spojené státy jako vrcholný predátor neprošly ani zprostředkovaně socialistickou kultivací a vývoj kapitalismu v USA se tak zcela vymkl oficiální vnitřní kontrole. Spojené státy jsou jedinou ze tří supervelmocí, kde již ekonomicky monopolní korporace (ve svém důsledku finanční kapitál) mají vrch nad státní mocí a diktují státním orgánům svou vůli. Jde o tzv. hluboký stát či washingtonská bahna, kritizovaná bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Spojené státy tím ztratily svou ekonomickou suverenitu, která uvnitř státu podmiňuje vše ostatní, a staly se pouhou kulisou sil, které stojí za ní a mají skutečnou moc.

Důkazem vítězství korporací nad státem v USA je i to, čeho jsme tam všichni byli svědky při posledních prezidentských volbách, když korporace ovládající digitální informační prostor zabránily přístupu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa k jeho účtům na síti, nelegitimně zasáhly do voleb a způsobily, že nebyl zvolen prezidentem USA. Všude jinde ve světě by následoval postih, až po trestní stíhání, patrně by taková společnost přišla o licenci. Jen ve Spojených státech nebyl výjimečně znovu zvolen stávající prezident, přikryl to Nejvyšší soud a nad Trumpem krouží supi politického procesu.

Nedávno jsem zaregistroval informaci dominantního vlastníka bývalého Twitteru, Elona Muska, že Twitter, kde měl účet Donald Trump, jednal na pokyn státního orgánu. Tím hůře. Pokud v pozadí stála i výkonná moc, nebyl to projev demokracie, ale jejího úpadku a zvůle, který nakonec zosobňuje i výsledek těch voleb. Spojené státy jsou dnes nejen zmrzačenou ekonomikou, ale i zmrzačenou demokracií a nikdo to tam, jako v každém úpadkovém státě, neřeší. Jsou vedeny do zkázy manipulovaným, osobně zainteresovaným a psychicky dezorientovaným starcem, ačkoliv je stále více zřejmé, že USA už dál nemohou žít z krve, potu a slz jiných národů.

Pokud jsem zmínil Elona Muska, nenechme se zmást III. dílem Johnyho Englishe, kde ho jedna z postav notně připomíná. Je to sice také velmi tvrdý podnikatel, ale již několikrát prokázal, že má i srdce a cit pro spravedlnost. V jeho zemi potřebují nového prezidenta. Třeba by to mohl vzít. Donald Trump je smýkán po soudech, a pokud jde o srdce prezidenta Joe Bidena, jeho stopy by se snad daly najít jen v genetickém kódu a v účtech na Ukrajině jeho syna Huntera s kriminálními sklony.

Silná ekonomika nejmocnější říše

V důsledku druhé světové války vytvořily USA nejrozsáhlejší a nejmocnější říši v dějinách lidstva. Na základě vlastní, válkou nepoškozené ekonomiky a Marshallova plánu získaly důvěru ve svůj dolar a následně ho prosadily jako světovou měnu, které pak odňaly zlatý standard, volnou směnitelnost za zlato. Prakticky bezedný finanční zdroj jim umožňuje žít na účet celého světa uměle a často vyvolávanou dolarovou inflační vlnou. Na jejím počátku uvádějí do oběhu dolary získané za pouhou cenu jejich tisku, a pak za ně ještě výhodněji než ostatní nakupují nejvýznamnější světové komodity, zejména ropu, plyn, nejvýnosnější akcie světových korporací a další zboží jako první, za staré, inflací dosud nezvýšené ceny.

Jsou pak také bezkonkurenční v »lobbování« při zajištění nejvýhodnějších zakázek a investic všeho druhu včetně skupování mozků, průniku do systému mezinárodních organizací, při vzniku a podpoře svých pátých kolon v jiných státech a v mezinárodních organizacích, svého zbrojně průmyslového komplexu či postupného zadlužování svých »přátel«. Tyto půjčky, často prostřednictvím MMF, jsou zpravidla podmiňovány ekonomicky a politicky tak, aby byly nesplatitelné a uvedly vyhlédnutý stát do dluhové spirály postupně proměněné v dluhovou oprátku, ze které není úniku. Výjimečně se to podařilo Rusku za prezidenta Vladimira Putina. Pak už záleží jen na USA, kdy svému »příteli«- vazalovi přiškrtí či povolí kyslík. Česká republika je z hlediska Spojených států jako jejich »přítel« skutečně na »dobré« cestě.

Soustavně vyvolávaná inflace na základě ostatními státy nepředvídatelné emise dolaru a jejího zhodnocení sama o sobě představuje zátěž, kterou ostatní státy nemohou plánovat, ale musejí se s ní vyrovnávat, což brzdí jejich rozvoj a pro Spojené státy znamená další konkurenční výhodu.

Dolary však tiskne FED (centrální banka USA) a Spojeným státům je jen půjčuje. USA jsou již astronomicky zadluženy. Jde o protiústavní právní konstrukci, protože rozhodování o emisích dolaru bylo vyňato z ústavní pravomoci ministerstva financí. Vnitřní napětí může kdykoliv vyvrcholit až do neúnosnosti. Pokud stát situaci nezvládne, vznikne chaos, americká ekonomika se zhroutí a výsledkem bude nová kvalita, ať už pozitivní či záporné povahy. Zatím to vše stojí na ozbrojené moci. Ale i ta se může rozložit v chaosu, proti kterému nejsou imunní ani ozbrojené složky, neboť jsou také součástí téže společnosti. Zmrzačení USA pochází z FED a je již zcela zjevné.

Finta s FED také od druhé světové války dosud umožňovala rozložit válku jako závěrečnou fázi kapitalistického výrobního cyklu do celého jeho období, a tím i zabránit zcela neregulovatelné světové válce. Rozpory kapitalismu však odstranit nedokáže. Světová válka jen byla rozdrobena do celé série lokálních konfliktů. Od druhé světové války ve světě došlo k desítkám válek s desítkami milionů obětí, které mají na svědomí Spojené státy. Jejich rozpínavost ovšem ctila poválečné uspořádání. Od rozpadu SSSR se však chovají jako jediná supervelmoc, a ohrožují bezpečnost i existenci celého světa.

Mimochodem. V České republice byla poprvé v dějinách českého státu vyňata centrální banka (ČNB) z podřízenosti vládě a zavedena jako ústavní instituce, aby na ni nikdo nemohl v zájmu vnějšího řízení našimi zahraničními »přáteli« prostřednictvím Evropské banky a Světové banky. Částečná analogie s FED je tu zřejmá.

Dolar jako světové platidlo sice byl důležitým faktorem k ekonomickému ovládnutí západního světa, ale pro americkou dominanci se stalo rozhodující zbrojení, armáda a permanentní války. Je zajímavé, že generál Milly, donedávna náčelník generálního štábu americké armády, v projevu při vyřazení absolventů vojenské akademie ve Spojených státech prohlásil to, co dosud nepochopil prezident Biden, že ve světě jsou tři supervelmoci: USA, Čína a Rusko. Tím také popřel hlavní důvod americké proxy války na Ukrajině.

Někdy se uvádí, že kapitalistická ekonomika je nejefektivnější. Proč, když zákonitou součástí kapitalistického výrobního cyklu jsou války, které přinášejí smrt, mrzačení lidí, znetvoření sociálních vazeb, ničení materializované práce, nenahraditelnou zkázu kulturních hodnot, surovinových zdrojů či rozsáhlou devastaci přírody? Bez toho je kapitalismus nemyslitelný. Predátorské pojetí ekonomiky naopak vede k izolaci USA jako supervelmoci bez budoucnosti, když vylučuje vzájemně výhodnou mezinárodní spolupráci, vyvážený rozvoj ve světě, a dokonce hrozí zánikem života na Zemi.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.