LGBT a světové strany

od redakce

V nedávných dnech proběhla v Praze poměrně početně navštívená akce pod hlavičkou Prague Pride, neboli festival s »queer« tematikou, orientovaný na všechny, kteří se necítí být heterosexuály. Pomiňme v tuto chvíli ten poněkud matoucí fakt, že tato problematika spolu s obecně »gender« otázkou se vydává za hlavní kritérium pro hodnocení liberálnosti a neliberálnosti společenských poměrů, či dokonce jako jakési měřítko levicovosti politiky dokonce pod nálepkou »neomarxismu«. V daném případě jde o pokusy zfalšovat podstatu levicového či přímo marxistického přístupu ke společenským jevům, kdy svoboda lidí je odvozena především z jejich postavení v ekonomické hierarchii společnosti, tedy především z jejich vztahu k vlastnictví výrobních prostředků a možnosti efektivně ovlivňovat celkové společenské směřování. Jinými slovy skutečná liberalizace může být dosažena pouze na základě zespolečenštění základních podmínek výroby a rozdělování jejích produktů, a naopak ve společnosti ovládané kapitálem jsou skutečné svobody lidí, byť různě propagované např. právě přes práva LGBT, vždy omezené.

I přes tuto výtku se lze zamyslet nad některými zkreslujícími výroky, které jsme u příležitosti tohoto LGBT podniku mohli v »našich« médiích zaslechnout. Například ve zpravodajské relaci ČT1 si jakýsi mladý muž liboval, že žijeme ve společnosti, která je tak hluboce liberální, a že naopak nežijeme někde na Východě, především tedy v Rusku nebo v Číně, kde by tyto svobody byly silně omezeny či přímo zlikvidovány. Tento geografický rozbor mě docela zaujal, a tak jsem se jal trochu zapátrat na internetu, jak je to s legalitou a či nelegalitou homosexuálních vztahů právě v kontextu světových stran. Dospěl jsem k mnohem složitějším závěrům, než by napovídal ten jednoznačný výrok hocha z TV reportáže.

Pokud jde o ty zmíněné odstrašujíc příklady, tedy Rusko a Čínu, pak platí následující:

Rusko: homosexuální vztahy jsou legální od roku 1993. Dříve byly legální v letech 1917–1930.

Čína: homosexuální vztahy jsou legální, je sporné, zda byl někdy nelegální, avšak od zrušení »chuligánského« oddílu trestního zákona v roce 1997 je zřetelnější, že homosexualita není nelegální. V roce 2001 byla homosexualita vyřazena z čínské klasifikace duševních chorob.

Tolik tedy k těm východním »despociím«. Pokud jde o reprezentanty Západu, pak lze uvést především USA: Homosexuální vztahy jsou legální federálně od roku 2003, neboli o 10 let později než na východ od nás. A to je ještě sporné, jak dlouho tato legislativa vydrží »nápor« současné reakční republikánské vlny, která už dokázala opětně kriminalizovat potraty.

Kromě toho je homosexualita trestná, a to i s velmi drakonickými tresty, např. na Jamajce nebo na Barbadosu, které jsou rovněž nezpochybnitelně na západ od ČR. Nemluvě ani o řadě zemí, které jsou od nás spíše jižně, převážně s islámskou orientací, kde je často homosexualita trestána i smrtí.

Ale i když se posuneme do Evropy, pak v řadě »západních« států proběhla legalizace homosexuality později než např. V socialistickém Československu, kde k tomu došlo při novelizaci trestního zákona v roce 1961. Mimochodem v té dnes idealizované první Československé republice byla homosexualita ilegální a trestána odnětím svobody za porušování dobrých mravů. A pokud jde o »zarytého humanistu« prezidenta Masaryka, homosexualita byla jedním ze tří případů, kdy ze zásady odmítal dávat prezidentskou milost.

Je tedy docela sporné, které ty světové strany by měly být v této otázce pro nás tím příkladem hodným následování.

Pavel JANÍČKO

Přečtěte si další články

17 komentáře

fronda 23/08/2022 - 01:38

Jedním z důvodů odlivu levice v současné Evropě je nejspíš právě spojování levicovosti s podobnými tématy, jako masový příliv imigrantů, fanatický ekologismus, údajná existence 50 pohlaví a dalšími podobnými absurditami. Na prosazování práv pracujících nezbývá čas a ti jsou odháněni směrem k populistické pravici.

to zahřeje 22/08/2022 - 23:55

Antonovský most v Chersonu přes řeku Dněpr po ukrajinském útoku. Po mostě jelo asi 10 kamionů naložených municí. Pravděpodobně jde o detonaci jednoho z nich. Místní píší o zřícení mostního pole.

LOL! Takže dělostřelecké a raketové hlavice nestačily způsobit zhroucení, čekali, až jim Rusové poskytnou prostředky k obrovské bombě. Geniální!😂

fronda 23/08/2022 - 01:33

Ten postavila sovětská vláda pro sovětské občany a banderovská diktatura ho ničí, tak jako celou Ukrajinu.

lawrow 29/08/2022 - 05:13

fronda : ale,jelikož již žádná ,,sovětská vláda”,ani ,,sovětští občané” neexistují,tak není potřeba ani ,,socialistický most”,ne ? a vůbec – ruSSáci si ho vlastně zničili sami,neměli přes něj jezdit kamiony s municí … :) :) :)

Sergej O 22/08/2022 - 19:37

Ruský režisér Askold Kurov natočil drastický dokument o homosexuálech v Rusku, který se jmenuje „Děti 404”.

Zná svědectví o jejich mučení i vraždění.
“A my teď opravdu můžeme sledovat, jak se nenávist k těmto lidem skutečně zvětšuje.
Takže teď se v Rusku gayové nebo lesby skrývají a o jejich odlišné orientaci vědí pouze jejich nejbližší přátelé nebo příbuzní,“

svjedek 22/08/2022 - 19:39

Kolik bolseviku uteklo za 32 let za svobodou a prosperitou do stepi euroasie ??
NULA, presne 0 !!
A jeste si tady serou do huby.

Rosenkratz 22/08/2022 - 20:10

Nelži. Komentář účastníka: “Čekal jsem, že to bude drsné. Ale bylo to spíš o té komunitě 404. A ta komunita 404 je vlastně fajn :) A ty coming outy… se mnohdy neliší od těch, co znám kolem sebe. U nás se mladí taky chtějí někdy zabít. ČR je v počtu sebevražd buď první, nebo mezi prvními v EU. 25% těchto sebevražd je mezi muži motivováno heteronormativitou společnosti. Nebo potkám 19tiletého kluka ze Slovenska, co má na rukou popáleniny od sebepoškozování”

Vám nejde o pravdu, ale o politicko výchovném působení na mladé. No, dělá to každý režím. Ale tak obludné lži a nehorázné lži a zamlčování faktů, jako jsou teď, rozhodně za minulého režimu nebyli. Ale začínají už v ČT. Ryba smrdí od hlavy.
moss

Sergej O 22/08/2022 - 23:18

Eror 404 chyba systemu.
Ty si vyberes 1 prispevek a placas.
Natocit neco takoveho a promitat v ruSSku…., putin je stiha a Kadyrov by je hned sejmul, vyzaduje nejvyssi odvahu.
Takze nakonec:
Zakladateľku skupiny Deti 404, Lenu Klimovu, čakal v Rusku súd a za porušovanie sporného zákona o propagácii LGBT jej hrozila nemalá pokuta.
Justin Romanov sa skutočne presťahoval do Kanady a získal štatút utečenca. V súčasnosti je stále LGBT aktivistom.

tOjsOuOni 22/08/2022 - 19:30

Teenager kritizoval na sítích Kadyrova, režim ho donutil k sebeznásilnění

Čečence šokovalo video na sociálních sítích, na kterém čelí hrůznému mučení a ponižování teenager, jenž si dovolil kritizovat tamního vůdce Ramzana Kadyrova. Aktivistu nahého a na kolenou donutili k omluvě za to, že se zapojil do fungování opozičního kanálu na sociální síti Telegram.

Teenager na záběru klečí na kolenou a omlouvá se. „Trestám se,“ prohlásí a poté usedne na prázdnou skleněnou láhev.

fronda 22/08/2022 - 15:56

Trefně napsáno. Každý rozumný člověk vidí, kde je ve skutečnosti svoboda a směrem na západ to není. Fialově nahnědlá vláda se vymaže sama. Na občany kašle, nijak jim nepomáhá a ještě posílá zbraně za miliardy fašistické kyjevské juntě. Kdy už konečně konečně udělají něco pro lidi? Proč odmítají manželství pro všechny?! Menstruační chudobu taky neřeší, přitom kvůli hnědalově drahotě postihuje stále větší část osob s dělohou a vaječníky! Ať už táhnou odkud přišli!!!

osobitný spravodajca 22/08/2022 - 19:26

Desítky lidí byly v Čečensku zavražděny jen proto, že neodpovídaly představě vůdce o tom, co to je tradiční orientace. Zdroj: Welcome to Chechnya
Bylo to koncem března roku 2017. Na počátku byl jeden policisty zadržený mobil plný jmen. A pak už se z Čečenska začalo ozývat volání o pomoc. A ozývá se dodnes. Vraždění gayů v Čečensku nekončí.

Pencroff 22/08/2022 - 20:13

Vy se svými naučenými historkami chcete poučovat. Vy jste těch násilností udělali až dost.

V Kanadě vraždili děti , které se nezdály vhodné k převýchově. V tisku – Na pozemku církevní školy v Kanadě byly nalezeny kostry 215 dětí,z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému,který odděloval děti kanadských indiánů od jejich rodičů
Papež se teď za to omlouval

fronda 23/08/2022 - 01:30

To jsem nepsal.

ruské mrdky 22/08/2022 - 15:19

Dva lidé zemřeli a skoro čtyřicet dalších bylo uvězněno při zásahu proti LGBT lidem v Čečensku. Čečenská vláda informace označila za “absolutní lži a výmysly”.

Panenka 22/08/2022 - 20:23

Alan Turing je považován za jednoho z předních myslitelů 20. století. Britský matematik pomohl rozluštit šifrované zprávy německého loďstva za 2. sv.války, vytvořil základy pro moderní informatiku i umělou inteligenci.
Přesto se za svého života dočkal zavržení, byl soudem odsouzen za homosexualitu, jako mnoho angličanů
Pak byla homosexualita považován za nemoc . Dnes je hlavní pohlavní styk mezi lidmi stejného pohlaví evropská hodnota, a homosexuálové jsou na svůj působ pohlavního styku hrdí, a pořádají se k té odlišnosti pochody hrdost.

panenko skákavá 22/08/2022 - 15:16

Připevnili svorky a pustili proud. Čečenci dál mučí gaye a Moskva tiše souhlasí, varuje organizace

Dan 22/08/2022 - 20:16

Na Guantánamu vězňům řezali achilovy šlachy ať ukáží , jak běžel achileus.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.