Práce ve dvojím ohni

od redakce

Práce a solidarita jsou klíčovými pojmy levicového myšlení. Obě tyto základní hodnoty se staly terčem frontálního útoku ze strany pravice a té části levice, která pravici jen přisluhuje. Existují dva základní způsoby, jak zasáhnout a oslabit zároveň práci i solidaritu.

První spočívá v tom, že jsou proti sobě postavení pracující jednotlivých zemí. I když Evropská unie tvrdí, že zrušila vnitřní hranice, není to tak docela pravda. Pokud by skutečně hranice mezi evropskými zeměmi neexistovaly, nebylo by možné, aby zaměstnanec na české straně »bývalé« hranice bral za stejnou práci třikrát méně než zaměstnanec téže kvalifikace na straně německé. Při neexistenci hranic by bylo nevysvětlitelné, proč pokladní v supermarketu bere u nás jen pár kilometrů od hranice s Rakouskem třikrát méně než pokladní konající tutéž práci na straně opačné.

Hranice neprodyšně oddělující dobře placenou práci od práce placené mizerně v Evropě zůstaly a fungují naprosto spolehlivě, i když je nechrání žádný ostnatý drát. Jsou chráněny zájmy velkých korporací, které se pečlivě starají o to, aby byla bohatě odměňovaná manažerská činnost umístěna právě u nich doma, zatímco mizerně placená činnost výkonná byla delokalizována někam k nám. Výsledkem je třeba skutečnost, že hodinové náklady na práci jsou zhruba osmkrát nižší v Bulharsku než v Dánsku. A rozhodně to není tím, že by byl bulharský pracující osmkrát línější než jeho dánský kolega.

Rozdílnost životní úrovně obyvatel v různých zemích Evropy se bohužel nezmenšuje s politickou integrací Evropské unie. Tato rozdílnost je zárukou toho, že příjmově nižší vrstvy různých zemí se nedomluví, aby se těch nahoře zeptaly, čím jsou zasloužena jejich privilegia. Funguje to naprosto spolehlivě. Německý ani rakouský dělník neprotestuje proti tomu, že jejich mzdy jsou násobek mezd jejich kolegů z východu. Nemůžeme jim to dost dobře zazlívat. Chovali bychom se jinak, pokud bychom nežili v ekonomicky kolonizované zemi a měli se lépe než pracující západně od nás?

V Bruselu to vědí a počítají s tím. Když se v evropských institucích léta a léta hovoří o nutnosti sociálně Evropu harmonizovat, vůbec to neznamená, že by snad chtěl někdo existující nerovnosti snížit. Zasahovat do fungování nadnárodních koncernů a do přelévání zisků mezi celými zeměmi nemá v popisu práce žádný eurokomisař ani eurokomisařka.

I když montovny byly v rámci budování »sjednocené Evropy« přesunuty ze Západu k nám, nemusíme nikomu závidět. Práce a solidarita jsou totiž rozkládány ještě i jiným způsobem. Má podobu šíření různých forem neplnohodnotné práce. Pod zástěrkou dynamizace, nezávislosti a flexibility jsou nabízeny nejen těm, kdo si přejí pracovat na omezenou dobu, ale jsou vnucovány všem. Ve skutečnosti je flexibilní práce útokem na plnohodnotnou pracovní smlouvu. Ve společnosti zaměstnání platilo, že pracovní poměr je spojen s pojištěním pro případ, že člověk pracovat nemůže, ať již z důvodu nemoci, stáří či kvůli jiným okolnostem. Fungovalo to jako záruka meziosobní a mezigenerační solidarity. Pod maskou flexibilizace je práce od systémů pojištění odpojována, aby lidem nezbylo než se z vlastního výdělku připojistit u soukromých fondů. Velké firmy, které bývají často zároveň akcionáři takových fondů, tímto způsobem vezmou pracujícímu Dánovi či Francouzi velkou část toho, oč si vydělá více než pracující Bulhar anebo Rumun.

Opravdu si nemusíme závidět. Díky tomu, že je práce vystavena tomuto dvojitému ohni, je vrchovatě naplněno evropské heslo »jednota v různosti«. I když jsou dělníci a zaměstnanci odměňováni v různých zemích velice odlišně, na hůl je nakonec vezmou všechny jednotně.

Jan KELLER

Přečtěte si další články

43 komentáře

Martin Volný 11/05/2022 - 14:06

Dubnová míra inflace v ČR opět všem vyrazila dech. Jak v meziměsíčním pohledu, tak meziročně překonala veškerá očekávání. Meziročně činí 14,2 procenta, takže je nejvýraznější od prosince roku 1993. Závratná je na dubnové poměry také meziměsíční dynamika inflace. Meziměsíčně inflace činí 1,8 procenta.

Meziměsíčně letos v dubnu citelně zdražují energie, ale také potraviny. Například vepřové zdražilo z března na duben o skoro 25 procent. Cukr z měsíce na měsíc přidal skoro osmnáct procent a mouka takřka 22 procent. V růstu cen potravin se zrcadlí růst cen energií, ale také dopady války na Ukrajině. Meziročně nejvíce zdražují položky v oddíle bydlení. Elektřina o zhruba 30 procent, plyn o zhruba 44 procent. Tuhá paliva typu uhlí nebo dřeva o 24 procent. Teplo a teplá voda o skoro osmnáct procent. Dramatické je rovněž zdražení některých potravin, jako je mouka. Mouka přidává více než 52 procent oproti loňskému dubnu, cukr více než 25 procent, mléko takřka třetinu.

NEKOMUNISTET 12/05/2022 - 03:43

Pane Volný je to s vami blbý,dosahujete jen kvality toho sociologa Kelnera či co?

Podivejte se na ostatnia,aatakovy bolševik Lenina,ten by na vasem miste vylzl na panceřak,oprel se o hlaven kulometu a zaačal čist manifest jak tu bidu napravit!
On ten Kullner tu totiz pise jen polovinu toho co je treba napravit!Pryýs Solidarita,no no no a boha jeho na cem se mame sjednotit to neumi napsat.
Yuri muj mily banderovec by mu určite doporucil,že takovy gigant by mel rici nejen A,ale taky Bé.
Ještě štěsti,ze vy lidovi komentatori mate mě!

Já vam to vyoslim!Budete muset požadovat vy pitomci prvni postuláát PNZ a tam se pise,ze neudete li požadovat zmenu režimu na

SOLIDARNI STAT tj kapitalisti nebudete li se s nami delniky a rolniky delit o vyvar fifty fifty tak vas tak naserem a jednoho dne tak zdanime,źe se posmolite zlosti!
No ni naše strano KSČM?

AAt

NEKOMUNISTE 10/05/2022 - 22:59

Na tomto miste pod Josifkem,ktery hleda zlato,ale nevi ze to dela tim rulem nas car
Puttler,ktery zna vysledek na cem se dohodli banksteri na konci brezna roku devatenact a zacal jenat ,jsem zkusila intormovat vas vsechny, proc pan Keller asi zustane jen spasista,sociolog,ale nesmrtelny nebude, nebot vas volice nesmi informovat o mozne naprave!
Zmizelo to asi cenzurou vnitraku nami zvolene ODS a spol vyroba sisatych kol!

To je totiz vladnimi neomarxisty prisne policejne zakazano a tak se dozvidate jen o prvni polovine
Nasi pravdy tj Solidarite.!
Na cem se ale mame shodnout se vsak nikdo z vas nesmi za zadnou cenu dozvedet a pokud se toho Kellera na to zeptate odpovi,ze nevi co je a stoji v PNZ.tj planu narodni zachrany!
Mozna,ze by jsme tu mohli usporadat festival nadpisu nasich lidovych komentu velkymi rvavymi pismeny a prvni nadpis by mohl byt pro KSCM staronovy napis ve zneni

K LIDU NIZ A S LiDEM VYS!

A uvidite to toco,kdyz budou chtit do toho prdlamentu zpatky !
No ni?

Zase se to tady z neznamych pricin bloklo , nedivte se, je to totiz navrh nas valecniku alternativy SV a tedy kvitku z certovy zahradky a tak se chovejte slusne a nenadavejte!
Cestine me ucil muj mentor doktor ing J.M.CSc,ktery se stal nemrtelny a rikal mi holka ty jsi tak blba,ze se muzes hned stat fujer vitezneho uskupeni prave levice v parlamentu,nebo aspon prvni presidentkou a ne,ze ne ANO!

Josef 09/05/2022 - 20:05

a kde jsou úroky ze zlatého rublu??

NEKOMUNISTE 10/05/2022 - 22:27

Na tomto miste jsem zkusila intormovat vas proc pan Keller asi zustane jen spasista,sociolog,ale nesmi vas volice informovat o mozne naprave!Zmizelo to asi cenzurou vnitraku nami zvolene ODS!

To je totiz vladnimi neomarxisty prisne policejne zakazano a tak se dozvidate jen o prvni polovine
Nasi pravdy tj Solidarite.
Na cem se alemame shodnout se vsak nikdo z vas nesmi dozvedet a pokud se ho na to zeptate odpovi,ze nevi co je v PNZ.tj planu narodni zachrany!
Mozna,ze by jsme tu mohli usporadat festival nadpisu nasich komentu velkymi rvavymi pismeny a prvni nadpis by mohl byt pro KSCM ve zneni

KLIDU NIZ A S LiDEM VYS!

No ni?

Martin Volný 08/05/2022 - 21:23

Fica chtěli sebrat, aby ho umlčeli, ale nepovedlo se:

“Fico zde s vedením strany položil květiny u památníku sovětským vojákům padlým při osvobozování Slovenska. “Slovensko bylo osvobozené a mír sem přišel z východu,” řekl Fico, současně projevil respekt všem, kteří zemřeli v boji proti fašistickému Německu.

Fico při vzpomínkové příležitosti také kritizoval slovenskou vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovú za vojenskou pomoc Ukrajině. Zopakoval, že vláda tím vtahuje Slovensko do války. Slovensko nemá nic společného s válkou na Ukrajině! Ukrajinci nebojují za nás, ale za Američany, soudí.”

fronda 08/05/2022 - 22:45

Který politik tady v Protentokrátě má odvahu konstatovat pravdu?

PetJednaLenin 09/05/2022 - 13:24

V RUzzKU PLANOU VATRY

vitezne molotovovy koktejly
🥱☕️ Čerepovec.
Už sedmé náborové centrum ruské armády.
Neni zac

PetJednaLenin 08/05/2022 - 00:57

S LIDMI PRO LIDI.

Frondo Nino Nekomuniste, KSČ ti mockrát děkuje 😍🤝🍒

PetJednaLenin 07/05/2022 - 12:49

BOLSEVICI TO VEDI

Rusko chce vlastní misi na Mars. Podle bývalého astronauta NASA ale nemá šanci uspět.
Poté, co European Space Agency (ESA) kvůli invazi na Ukrajinu pozastavila přípravu mise ExoMars, šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin prohlásil, že to nevadí, protože Rusko prostě může hledat život na rudé planetě sólo.
Bývalý astronaut NASA Scott Kelly je však přesvědčen o tom, že tyto plány jsou nerealizovatelné. „Nemají žádné peníze. Víte, je to docela drahé”.
Roskosmos nedisponuje dostatečným know-how.
“Mají jednu věc, která dobře funguje a která dokáže vynést tři lidi do vesmíru a docela spolehlivě je dopravit domů… to je asi tak všechno,“

fronda 08/05/2022 - 00:49

Kapitalistické Rusko stále žije ze sovětských úspěchů.

PetJednaLenin 08/05/2022 - 18:09

BOLSEVICI PLNILI ZAVAZKY SJEZDU

vsak SSSR byl prvni na svete ve vyrobe oceli a cementu, tezbe uhli a stavbe gigantickych nesmyslu.
Vsak Chruscov po Stalinove smrti rekl, vyrobme nejaka auta, at nam v kvetnu nejezdi porad Studebakery a dzipy z US.
Spotrebni zbozi, potraviny atd temer NULA.
A tak to bylo se vsim.

Kdyz mi 2 napisete, najdu kde a kdy vyvolalo ruZZko hladomor

fronda 08/05/2022 - 22:54

Za cara vyvolával ruský režim hladomory leckde a pravidelně. To se podařilo změnit až během sovětské éry, samozřejmě že ne okamžitě.
Sovětský svaz musel překonávat carskou zaostalost, prohloubenou důsledky intervence a obou světových válek. Zároveň musel myslet na obranu. Za těchto podmínek byl ekonomický vývoj solidní. V 70. a 80. letech, před příchodem Gorbačovova rozvratu, už se pozitivní výsledky zřetelně projevovaly. Spousty lidí cestovaly z ČSSR do Sovětského svazu, takže propaganda typu “Spotrebni zbozi, potraviny atd temer NULA” je dobrá leda tak pro děti.

Josef 09/05/2022 - 20:01

co se týká spotřebního zboží tak si nějak nevzpomínám, že by v Tuzexu, Quele nebo Neckermanu byly vidět CD přehrávače videa nebo jiná elektronika. Auta Lada, Moskič také byly pouze nekonečnou i novací zakladního modelu Fiat nebo BMW atd atd Ale vy Frondo jistě máte svou verzi

fronda 09/05/2022 - 22:21

Josef: To nevím, do Tuzexu jsem nechodil.
Teď se většina elektroniky a dalšího spotřebního zboží dováží z ČLR, nevyrábí se tady v Evropském svazu.
Každé auto je v podstatě “nekonečnou inovací” nějakého původního.

NINO 08/05/2022 - 18:13

Socialistické Rusko-SSSR, žilo z nerosného bohatství a práce lidu. Od roku 1941 do roku 1945 dokázalo vyrobit 80. tisíc tanků T34. Dostalo se na přední místo v raketové technice i do kosmu Gagarinem. V kapitalizmu začalo kulhat na obě nohy?

NINO 09/05/2022 - 16:57

Vaše peníze, peníze Ruska a celého světa mají židobanksteři v USA z úroků při obchodování s dolarem.

Josef 09/05/2022 - 20:05

a kde jsou úroky ze zlatého rublu??

NINO 10/05/2022 - 13:11

Josefe pro nás jsou zlaté rubly v prdeli. Význam to pro nás mělo za RVHP. Pokud jseš nesoudruh tak máš jiný pohled?

PetJednaLenin 07/05/2022 - 12:44

BOLSEVICI NO CO TO ?

Nápis “Sláva ruským zbraním” by se měl zakrýt, navrhují komunisté úpravu památníku osvobozeni v Olomouci

NINO 07/05/2022 - 15:46

Pet Jedna Lulin je z Olomouce. Ale nevím jestli je nesoudruh nebo souruh.

fronda 08/05/2022 - 00:49

“Sláva sovětským zbraním”

fronda 09/05/2022 - 00:40

Nebo stručněji: “Z”

4beatles 07/05/2022 - 12:30

“Proč pokladní v supermarketu bere u nás jen pár kilometrů od hranice s Rakouskem třikrát méně než pokladní konající tutéž práci na straně opačné?” – No protože SSSR nevyhlásil po roce 1945 ve své rakouské okupační zóně Rakouskou socialistickou republiku… No, nebyla to ale, drazí komunisté, sovětská zrada na rakouském proletariátu? Stánout sovětská vojska a ponechat celé Horní Rakousy a půlku Vídně (za jejíž osvobození od kapitalistů padlo roce 1945 tolik sovětských vojáků) na pospas buržoazním a maloměšťáckým elementům… SSSR svým stažením se v roce 1955 zradil tisíciletý boj rakouských dělníků za třídně spravedlivý stát zbavený vykořisťovatelů… A na takový SSSR vy, komunisté, tak nostalgicky vzpomínáte?

NEKOMUNISTE 07/05/2022 - 14:22

Brouku,
Dekuji,ze se pridavate k solidarite boje za nase penize a Solidarni stat!

Bohuzel nemate pravdu,komuniste platili plne mzdy a nekradli jejich dve tretiny.Lze to bez problemu dokazovat!
Priciny proc nase platy jsou v zadnici jsou jinde a hlavni pricina je,ze nenazrani nezdaneni kapitalisti v republice kapitalismu bez privlastku tedy skrupuli se nechteji delit o svuj vyvar fifty fifty a strkani ho do danovych raju,,,ktere za to kupuji dluhy Ameru a ted o ty prachy stejne prijdou,nebot kdyby je u nas v republice investovali tak by ti zmrdi museli spoluprscovat v solidatnim state a na to jsou tak lini jako odhozeny ocas a jejich potomci uz neumi ani malou netto netto boze velkou nasobilku a jenom. chteji krast jako jejich fotri a byt piratskymi vyhlodanymi lebkami a olezlymi hnaty!
No ni?
AAt

PetJednaLenin 08/05/2022 - 00:54

S LIDMI PRO LIDI.

Frondo Nino Nekomuniste, KSČ ti mockrát děkuje 😍🤝🍒

Kašparová 07/05/2022 - 22:54

SSSR vyhlásil po roce 95 někde nějakou socialstickou republiku? Že tak zdůrazňujete fakt, že to neudělal ve své okupační zóně v Rakousku? A osvobozoval Víděň od kapitalistů? Jako co kapitalista, to nácek? Pozoruhodný názor…

4beatles 09/05/2022 - 13:29

Paní Kašparová, po roce 95 určitě, ale po roce 1945 určitě ano. Nepřipadalo Vám nikdy divné, že sovětské zřízení eufemisticky nazývané socialismus, nevzniklo třeba v Dánsku, ale v Bulharsku? Ne Lucembursku, ale v KLDR ano? Ne v Itálii ale v Polsku ano? Proč byla diktaura proletariátu nastolena v Maďarsku a ne třeba v Nizozemsku? A zase trochu ironie: jen řekněte, proč v roce 1955 ani jedna ze základních organizací m a r x i s t i c k é KSČ v ČSSR neprotestovala proti stažení sovětských vojsk z Rakouska a proti “vyklízení pozici buržoazii, a tím znemožnění tohoto, aby pracující Horních Rakous, v ý c h o d n í V í d n ě a Burgenlandu mohli budovat radostné socialistické zítřky tak jako dělníci a rolníci…” (třeba Rumunska, v ý c h o d n í h o B e r l í n a a celé NDR nebo Karelofinské sovětské socialistické republiky). Tak jen nám to, prosím, řekněte. Máte slovo.

NEKOMUNISTE 07/05/2022 - 11:23

Vsimnete si vsichni jak me pry husicku ANNU, ,nyni uz nesmrtelnou bojovnici za svobodu,mir a vase penize, tady, vnitraci chteji znicit aby vas vsechny dale obirali o dve tretiny mezd a vy na to mate cumet a cumet a zvolit za tu bidu Strdulu toho ROH odboru prezesa za presidenta,aby vam snizil jeste tu pitomou tretinu brzy hyperinflaci a valkou!
Tomu Cemanovi Z je cenzurou zakazane
Seatmuseli kapitalisti dat kapky,ze ho doporucil a na stara kolena vymenil kabat!
Mazane mi komoli slova a nalsali,ze jsem si s panem Lninem sukla a ne scukls!
Tak nyni jxem tedy ta Krupska co mu drzela tu ideologil leninismu.
No ni?
AAt

NEKOMUNISTE 07/05/2022 - 10:38

Pane Salek
bohuzel pan Keller je jenom sociolog,tak nam tu kredencuje to co umi tj popisovat co davno vsichni valecnici alternativy znaji!
Sociologii kapitalisti podporuji a tak mu dovoli nas delniky a rolniky oblbovat!No zkuste se ho zeptat na navrh reseni!
Ten chlap okamzite zaleze a schova se za bobrika mlceni!!
Ale mame tady na Nasi pravde nastesti reinkarnaci pana V.I.Lenina a tak jsem se s nim sukla,kdyz to KSCM urednictvo si va!i koule nic nechteji ve smeru nasich penez delat a dokonce se dozvidame,ze jejich odpovedni pracovnici ve smeru agitace v tisku chteji,je to pry jejich sen, na Zanzibaru rekreovat domaci zvirata fuunkcionaru!
Proto jsem panu
Leninovi navrhla,ze budeme prosazovat solidarne Solidarni stat nebot komuniste odhlasovali stat policejni,kterprya ma strilet do delniku jako z Masaryka!
No roboty plno a tak by bylo fajne zavolat tu toho profesora a vysvetlit mu kde hraje muzika!
No ni?
AAt

alsata 07/05/2022 - 21:54

Což pane NEKOMUNISTO napsat ty příspěvky česky?

ANNA husita z KSH 10/05/2022 - 21:39

Al sato,
Bohuzel vas musim trochu zklamat,cestinu me ucil muj mentor nesmrtelny doktor ing J.M.CSc,
Doporucill,ze cestinu je nejlepe mozne pouzivat tak jak mi zobak narostl.
Pro povolani dulni odstrelovscka je nejlepe naucit se strslive sproste nadavat,to maji pry haviri a delny lid velice radi.Tak mi rikali sprostula!
K tomu pristupuje i to,ze mi tu dalkove polamali vnitraci klabostnici a jeste k tomu mi jako prvni antineomarxistce v republice davaji dalsi kapky.
Pokud se pridate k memu boji za nase penize ,solidaritu,demokracii mir a Solidarni stat pak,bude lip ,nebo taky ne,ale Nase pravda holenkove zvitezi a bude klid!
No ni?

Ivo Šálek 07/05/2022 - 09:38

Vysokoškolský profesor a neumí si odpovědět na otázku, proč je rakouský a německý dělník ohodnocen daleko lépe než ten český. Inu proto, že v tom Německu a Rakousku si nemuseli protrpět ekonomicky nefunkční socialistický experiment podle not Sovětského svazu. Na druhou stranu je srandovní, když komunisté kritizují západní konzumní styl života a přitom požadují západní platy. Pokrytectví ale bylo vždy jejich silnou stránkou.

NINO 07/05/2022 - 15:57

Ivan Šašek vědecky polemizuje s Janem Kellerem. Změň si přiméní Šálku a budeš omluven.

Miroslav Rys 07/05/2022 - 18:06

Z Kellera profesora se stal Keller, hloupý tatrman. A ani si nevšiml, že jsme po 40 let hnili v sovětském bloku. Proto mají němečtí dělníci vyšší platy, hňupe Kellerů 😃😃

rosemil71 07/05/2022 - 21:14

Mýlíš se,příčina je úplně někde jinde.Je v našich nenažraných kapounech,hloupý tatrmane.

PetJednaLenin 08/05/2022 - 00:27

BOLSEVICI NAVRH,

tento VS pedagog Kellner reprezentoval za socany CR v Evropskem parlamentu, ostuda hruza.
Nechcete ho vycenzovat za Dolejse? Mulet jako mulet a komanc je kovanejsi odpornejsi.
Taky muzete navrhnout, ze uklizecky maji brat jako doktori

PetJednaLenin 08/05/2022 - 00:55

S LIDMI PRO LIDI.

Rosemil, KSČ ti mockrát děkuje 😍🤝🍒

PetJednaLenin 08/05/2022 - 18:15

BOLSEVICI,

Nino je hnup, Fronda ma dobre hlasky a Beatles, byli husite predchudci komunistu? Nebo spis neandrtalci, co se delili o jeskyni ohen jidlo zbrane a zeny?

fronda 08/05/2022 - 00:54

Západ byl bohatší před socialismem, byl bohatší za socialismu, je bohatší i 30 let po buržoazním puči. Takže to asi nebude socialismem.
Je nutné ocenit, jak socialistická ekonomika úspěšně dokázala čelit imperialistické studené válce a hospodářské blokádě, takže se dařilo udržet naši pozici ekonomické úrovně v mezinárodním srovnání. Jiné socialistické země si dokonce ještě polepšily.

PetJednaLenin 08/05/2022 - 18:23

Frondo kde uspel ten socialismus? Venezuela nejvic nafty 0, ruZZko nejvic surovin 0, rezim doprzni vsechno nebo nabali jen sobe.
Vzdyt US Stalinovi ve trucatych letech postavilo veskery prumysl.
Jedine Cina nejvic lidi a kapitalismus s komunisty.

PetJednaLenin 08/05/2022 - 00:56

S LIDMI PRO LIDI.

Miroslav Ivo, KSČ pěkně nasrals! 😡👍🇱🇷

jmm 08/05/2022 - 07:00

“ivčíku šálečku” srandovní kvízáku
Celý systém na západ ždímal skoro celý svět a tak ten řekl ne….
My svoje bohatsví už nedáme a to je vidět i u nás kam jdou zisky….
Socialismus byla také odpověď na poválečné hrůzy kterou zavinila ta mnichivská evropskáa i světová globalistická “elita”…
Socialismus chtěl a chce lidi převychovat a ne na pricipu tržního spotřebního systému.To vede k
plundrování světa svým.Zajeďte si “čumnout” (ale ne jen na nákup…)do USA a uvidíte a nejen tam jak se neekenomicky vše spotřebovává a se vším se plýtvá.To je dost dobře vidět na ulicích třeba při “Garage sale”…
A oni už nemaji a nebudoui mít kam “hrábnout” a proto ta součesná militantní snaha….
Oni si budou a musí odtrhnout od huby…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.