Prvovoliči 2021

od redakce

Dlouho jsem byl v očekávání nového dokumentu České televize o prvovoličích v loňských parlamentních volbách, nakonec výsledný produkt představuje spíš zklamání.

Zejména výsledný výběr mladých aktérů dokumentu zůstal za oním očekáváním. Většina študáků a učňů nemastných neslaných, snad jen jediná dívčina (ta s otcem, voličem SPD) to měla v hlavě dost srovnané (a proto jsme se nedozvěděli, koho volila, jen to, že SPD to naštěstí nebyla), ostatní – zřejmě statisticky – potvrdili, že prvovoliči v celém tom významném volebním procesu měli dokonalý guláš. Ono ostatně nejen prvovoliči. Mám dojem, že guláš v tom má čím dál tím víc Čechů, Moravanů a Slezanů napříč generacemi.

Nejpovedenější byl samozřejmě onen učeň-malíř pokojů, ze kterého se vyklubal totální sobecký gauner. »Ideálnějšího« typického prvovoliče volícího veřejnoprávní ekipou nenáviděného Andreje Babiše a jeho hnutí »ANO, bude líp« si tvůrci fakt vybrat nemohli. Vypočítavého a zcela bezohledného, hluchého i k postiženým spoluobčanům – no ať mi nikdo nevykládá, že tohle byla »reprezentativní« náhoda…

A pak naši mladí intelektuálové, kteří samozřejmě »spolu« volili Spolu (nebo maximálně povolené Piráty). Hluboký rozbor studenta-kapelmajstra s rodiči o tom, že mu babička slíbila, že už nebude volit ODS, a proto to hodí Pirátům. Stejně jako on. Nikoho přitom vůbec nenapadlo nadhodit zcela logický argument, že to přijde prašť jako uhoď – kterou z těch dvou partají tam hodí, když bylo od začátku dané, že koalice PirSTAN stejně půjde po volbách spolu do koalice s ODSkou a jejími »ocásky« v jakože koaličním projektu Spolu.

Jinak ke cti tvůrcům slouží, že kromě ČSSD nevynechali předvolební mítinky žádného ze zavedených kandidujících subjektů. Mladé antibabišovské rockery oslovila aspoň nová hymna SPD nazpívaná později svou podporu odvolavším Petrem Kolářem s exekucemi na krku (ač to od kluků mělo v základu drobný recesistický podtext, ale nakonec jim ona melodická záležitost vlezla pod kůži taky); podívali jsme se na Okamurův jarmark s vůdcovskými nejen pořadateli, ale i na »Jiřák« k duchem opravdu mladým Zeleným, či do duše podivuhodného tvora se jménem Ivan Bartoš. A nechybělo ani rozdávání předvolebních materiálů KSČM před jednou ze stanic metra. A tady tvůrci dokázali odhalit jeden z důvodů následného neúspěchu této levicové parlamentní (do té doby) strany. Netoleranci s mládím a menšinami. Konkrétně LGBT menšinou, na kterou se trojice děvčat ptala. Jestli chce KSČM nepříznivý vývoj otočit, bude muset začít být tolerantnější vůči všem kolem sebe. Jak by ostatně každá levicová strana už z ideové podstaty být měla…

Roman JANOUCH

Přečtěte si další články

5 komentáře

Roman Janouch 02/02/2022 - 15:10

Pánové, Feri neovlivňoval jen svým vzezřením, to byl pro něj jen takový bonus…, on ovlivňoval vynikajícími P.R. schopnostmi, perfektním zvládáním pohybu na sociálních sítích, brilantní rétorikou, moderní elegancí – vším, co je pro mladé lidi (a nejen pro ně) tzv. cool! Tohle jsem my bohužel nikdy neuměli, nechápali a i když pár mladých komunistů, kteří by to taky zvládli (kdyby měli podporu od vedení strany), KSČM měla (zejména v litoměřické buňce), nikdo jim nepomohl. Oni (někteří nejmenovaní) staří harocvníci na OV jim naopak házeli klacky pod nohy, protože se jich báli… No tak je vymalováno, no.

fronda 01/02/2022 - 23:16

Od ČT se přece nedá čekat nic jiného, než propaganda. Někdy primitivní, někdy sofistikovaná.

ateista 01/02/2022 - 10:19

Bohužel, KSČM zaspala dobu, kdy na místech zůstali “staří harcovníci”, kteří nostalgicky vzpomínali na “staré časy”. I když určitě ne vše bylo špatné, doba pokročila. Dále, pokud mladší voliči sledovali průběh schůze PS, určitě zaregistrovali, že poslanecký klub pod vedením P. Kovačika sedí a sedí a nemluví a “čumí”, snad s výjimkou Leo Luzara. O předvolebních debatách vůbec nemluvím, tragédie.
Proto si kladu otázku, proč by nás měli prvovoliči volit, když o KSČM nebylo ani vidu ani slechu. Prvovoliče dokáži ovlivnit hlavně mladí lidé / viz. Feri, který měl 1.mil. sledujících na Facebooku/, ale určitě ne “stařešina”. No, a pokud budu v čele sedět neschopný člověk mnoho let, tak to dopadne vždy tak, jak to dopadlo.

fronda 01/02/2022 - 23:33

To těžko. Kdo z komunistů někdy “vzpomínal na staré časy” v takových médiích, kde to má nějaký dosah? Spíš tam všichni koktali, mluvili neurčitě a vyhýbavě. A tím, že nebránili socialismus, v podstatě “souhlasili” s antikomunistickou propagandou.
S poslanci to je pravda. Pořád zdůrazňovali, jak “tvrdě pracují”, ale pracovali zřejmě v utajení a to nemá u politiků žádný význam. Byli na to mnohokrát upozorňováni, ale změna žádná. Nanejvýš odpovídali, že si to voliči mají dohledat v Haló novinách, což je absurdní odpověď.
Mládí? A co ten zdegenerovaný feudál? Ten je přece hodně starý a nostalgicky vzpomíná na ještě daleko starší časy.
Kolik Feriho sledovalo prvovoličů? Nebyly to spíš prepubertální fanynky, které by mu rády daly něco úplně jiného, než hlas ve volbách?

ateista 02/02/2022 - 08:24

Frondo, myšleno “starý harcovník”, tím myslím staré harcovníky na OV. Nakonec, vidím ony “stařešiny” na naši členské schůzi, jak se chovají, prostě z minulosti už se nedá nic dělat, musíme se přizpůsobit momentálním podmínkám, nemyslím myšlenkově. Co se týká “knížepána”, figurka, která byla extrémně prosazována v masmédiích, jinak člověk, který jako ministr zahraničí nedokázal plynule “vyplodit” jednu rozvitou větu a jakýsi “Čech”, který nezná ani slova státní hymny, bohužel i zde je vidět jaké “odborníky” dokázal prosadit současná garnitura. K násilníkovi Ferimu, bohužel svým vzezřením dokázal ovlivnit mnoho mladých lidí, i prvovoličů, nakonec studentské volby ukazovaly, koho volí mladí .

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.