Redukce hygieny

od redakce

Zhoubná pandemie nového druhu koronaviru SARS-CoV-2 pokračuje, Česko v počtu zemřelých s koronavirem zaujímá sedmé nejhorší místo na světě, zdravotnictví leccos nezvládá, o státní hygieně nemluvě, a tu, jako blesk z čistého nebe, přichází zpráva, že nový ministr zdravotnictví Válek nařídil snížit beztak hrubě podseknuté stavy hygieniků v ČR, viz Válkův resort nařídil hygienám propouštět – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz). Chce, aby s koronavirem zemřelo co nejvíc lidí s tím, že ušetří na starobních důchodech? Zřejmě. Jiné vysvětlení mě pro tak šílené rozhodnutí nenapadá…

Role hygienika je tradičně nevděčná, tak jako každého kontrolora. Zde jde ale o podmínky preventivní ochrany zdraví lidí, což na jedné straně vyvolává snahy různá nebezpečí hrubě podceňovat, na druhé straně si hloupí politici myslí, že když zrovna není žádný velký průšvih (asi jsou to drobnosti, že tu a tam řádí salmonela, tu a tam žloutenka, o masakru obyvatel otráveným alkoholem nemluvě), je hygienik zbytečný darmožrout a podle toho s ním zacházejí.

Značné ztráty utrpěla česká hygiena již za vlády Václava Klause. Premiér Mirek Topolánek a jeho ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS) zrušili okresní hygienické stanice s tím, že krajské s okresními filiálkami stačí. Premiér Nečas (ODS) s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) prosadili drastickou personální redukci hygienických stanic zhruba na polovinu. Část hygienické služby protiepidemická byla zredukována ještě víc. Připočteme-li k tomu platy nic moc, nepřekvapuje tristní zjištění roku 2020, že na hygienika v celé ČR studuje jeden jediný medik! A to, že se dlouho slušný hlavní hygienik Vladimír Valenta nechal ministrem Hegerem ochočit natolik, že prosazoval změkčení hygienické normy pro nadměrný dopravní hluk, aby se mohly stavět dálnice v hrubě závadných trasách, byla již jen pověstná třešnička na dortu.

Že za hlubokého personálního podstavu hygienická služba současnou pandemii velmi často nestíhá, a to i když jí vypomáhají dobrovolníci a vojáci, sotva překvapí. Vláda Petra Fialy před volbami v cynické brutální kampani tvrdila, že má koncepci boje s koronavirem. Zatajila však, že chce ustoupit od zjevně nedostatečné a hlavně nevymáhané karantény, že chce posílat koronavirem nakažené lidi do práce v odvětvích kritické infrastruktury a že chce redukovat beztak hluboce personálně podvyživenou hygienickou službu. Vypadá to, že tato šílená vláda chce ušetřit na penzích s tím, že špinavou práci fyzické likvidace starých a nemocných občanů za ni vykoná koronavirus…

Jan ZEMAN

Přečtěte si další články

1 komentář

Velký Max 11/02/2022 - 15:55

Jen soudruhu Zemane vaši soukmenovci mohou věřit tomu, že hygienu dnes v ČR studuje pouze jeden (!) člověk. Pouze kastrované tažné zvíře, blbé jak daleko vidí, si neumí najít příslušné statistické údaje o 3. lékařské fakultě UK v Praze (do roku 1990 hygienické fakulty,) Dodnes působící v areálu Nemocnice Královské Vinohrady,ovšem se “vlezem” z Ruské) o počtu absolventů a studentů oboru “všeobecné lékařství a zdravotnictví” což je ekvivalentu bývalého oboru hygienik. Co tak podat vysvětlení ke psaní takovýchto nesmyslů , třeba na jiné pražské adrese v Ústavní na Praze 8….
).

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.