Škatulata, hýbejte se

od redakce

Odstřihnout se od bývalé moci znamená zlikvidovat všechno, co s ní souvisí. V případě nových ministrů, ale nechá se to zobecnit, se nemění jen náměstci, šéfové odborů a různí specialisté, ale i zařízení v kancelářích. Nestěhují se jen stoly, ale maluje se, myjí okna a všechno, co souviselo s minulostí. Ministr Stanjura nechal prý dokonce vyměnit i odpočívadlo ze soukromé části ministerské kanceláře. Odborníci jsou nahrazováni neodborníky, ale zato věrnými těm, kteří se dostali k moci. Zvláště Piráty, kteří neuspěli, přijímají noví ministři na místa nejlukrativnější. Nemohou přece žít z třiceti či čtyřicetitisícového průměrného platu. Zvykli si na vyšší úroveň, a jak by k tomu přišli, kdyby poklesla ta jejich?

Nyní jsme tedy ve stadiu výměn. Ještě nedávno se nám zdálo, že konečně nám budou vládnout ti, kteří své věci rozumějí, i když o sociálně rovné společnosti ani tehdy nemohla být řeč. Neumětelové a neúspěšní byli však postupně nahrazováni a mluvit do boje s koronavirem přednostně i v České televizi dostali odborníci, a ne zubní lékaři či kardiologové. Ale nejde jen o COVID-19. Také jiné problémy řešili či měli naději začít řešit specialisté. To ovšem nebyli lidé těch nových. Proto je bylo třeba nahradit. Ostatně ani ministry se nestali lidé s plnou kvalifikací. Když jsme byli ve Varšavské smlouvě, musel ministr obrany mluvit rusky, jsme-li v NATO, pak angličtina je pro něj (pardon – pro ni) podmínkou. Prý paní ministryně války, jak jsme se dozvěděli z jednoho média, angličtinu neovládá. Možná však, že je to tak dobře.

Vyměnit šéfy tedy lze, hůře se mění lidé z ulice, tedy voliči, ale i to se nechá, když se patřičně »jídlo připepří« a dostatečně pomluví ti, kteří vládli předtím. Pak ona »ulice« uvěří, že spasitelé jsou konečně tady. Na každém se totiž něco najde a jde jen o to, v jakou patřičnou chvíli to použít. A tak škatulata, kterými se začne hýbat, se nestanou tak odsouzeníhodná. V jistou chvíli lze přece jen naznačit »v jakémže to stavu jsme se nastěhovali do kanceláří po…«. A víc ani není třeba. Za slovy se skrývá jisté tajemno, každý si něco domyslí a třeba i nalezení pozvánky na čínskou recepci v psacím stole naznačí spojení jisté strany a jistého, mezitím odcházejícího politika s nepřátelskou mocností. A volič na chvíli je uspokojen a ona chvilka docela stačí, aby odpor proti hýbajícím se škatulatům byl minimalizován. Nota bene bez zboží oné mocnosti by se v mnoha našich obchodech nemělo co prodávat a nevydělávali by ani tolik peněz fotovoltaičtí bossové. Ale to je vedlejší.

Končím. Jen věřím, že pro boj s pandemií si radiolog Válek nepřizve pro své ministerstvo jako poradce poslance a šéfy, kteří o pandemii slyšeli z rychlíku, když jezdili na sněmovní zasedání či na zasedání vedení svých koaličních stran a mají jedinou kvalifikaci – dohovoří se anglicky. Toho se jako lékařka bojím.

Taťána JIROUSOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.