Vymřeme?!

od redakce

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Touha odejít do důchodu třeba již v padesáti, nebo dokonce čtyřiceti letech. I dříve. Tato móda k nám přišla z Ameriky, kde je již běžným standardem, že mladí lidé po vysoké škole se vrhnou do práce a tvrdě pracují deset, patnáct, dvacet let téměř bez dovolené a šetří a šetří, aby se po získání určité sumy od zaměstnání úplně odstřihli a z úspor si užívali volna. Takový předčasný důchod.

Zaregistrovala jsem toto chování i u nás, u několika známých, vesměs bezdětných mužů. Nedávno se toto téma řešilo i na sociálních sítích a jako běžný ekonomický životní standard bylo i zmiňováno v rozhovoru s uznávaným ekonomem v televizi.

Možná tato myšlenka nezní špatně. Pracovat, dokud je tělo silné a flexibilní a pokud se člověku poštěstí a má kde hlavu složit (díky levně odkoupenému bydlení či dědictví), v určitý čas se prostě odstřihnout od systému a žít jen v nastaveném standardu z vlastních úspor. Není to na drahé dovolené a luxusní auta, ale na normální běžný život ve zlatém středu.

Ovšem aby tento model mohl fungovat, počítá s jednou základní věcí. Tito lidé nemají a ani neplánují děti. Když jsem si dovolila na FB namítnout, že ti, co se pro tuto cestu rozhodnou, dávají přednost vlastní svobodě před dětmi a budoucností, byla jsem opačnými názory téměř ukamenována. Jejich argumenty?

»Planeta je přelidněná, nač se množit?«. »Děti jsou zodpovědnost a ne každý na to má…« Anebo: »Žijeme ve svobodě a každému může být jedno, zda děti mám, či nemám!«

O přelidněnosti planety, jejím zoufalém ekologickém stavu, zničené přírodě, docházejících zdrojích, válkách a neštěstích jsme denně informováni dost a dost. Navíc mladí mají kolikrát díky důmyslně předkládaným zprávám pocit, že za tento stav mohou osobně. A když ne oni, tak jejich rodiče. Z logiky věci se pak rozhodnou žít ekologicky a bez nejen uhlíkové stopy. Po nás nic, ani dítko.

Další jsou spíše znechuceni společností, bojí se o svou budoucnost, vnímají nezodpovědný přístup vlád, nejistou dobu a tak v rámci zodpovědnosti za sebe se bojí přijmout zodpovědnost i za dalšího člena společnosti – vlastní dítě.

A ti nejukřičenější prostě myslí jen a jen na sebe. A v rámci svého pohodlného života, ve kterém jsou středobodem jen oni sami, nechtějí ustoupit ani o píď.

Přitom podle mého názoru je základní fyziologickou vlastností každého živého tvora na Zemi potřeba jíst, spát, vyměšovat a množit se. Vyšší živočichové za potravou putují, další je loví, a my, nejvyšší, jsme navíc obdařeni rozumem a možností se rozhodnout. Ovšem jaké rozhodnutí je dnes správné? Podle mého jsou děti budoucností a bez nich prostě a jednoduše vymřeme. Ne lidstvo na planetě, ale tzv. vyspělé národy. A ti, kdo děti dnes nechtějí? Kdo na ně bude pracovat, léčit je, pomáhat a starat se o ně ve stáří? Kdo dál ponese jejich geny, zvyklosti a poznání, jazyk a kulturu? Ale možná je to prostě jen »vyšší plán« na odlidnění planety. V tom případě by se ale mělo začít jinde…

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

29 komentáře

PetJednaLenin 09/08/2022 - 00:41

JASNE ZE VYCHCIPETE BOLSEVICI, CEKISTI JAKO V RUzzKU SE Z VAS UZ NESTANOU !!!

PetJednalLenin 09/08/2022 - 15:39

JA JSEM SE SPLETL JAKO VE VSEM, TO VITE PISU Z CIZINY A TADY BEZI JINAK CAS.TU CEKU ZRUSILI UZ V ROCE 1922, ALE JA NEMAM CEKU RAD, ALE MAM RAD NSDAP, GEHEIME STATSPOPLIZI, SCHUTZSTAFFEL NEBOLI SS A NA NE BYCHOM NEMELI ZAPOMINAT.

Kunda ruska 09/08/2022 - 00:39

ETO NAŠI

Sojuz něrušimyj respublik svobodnych
Splotila navěki Velikaja Rus.
Da zdravstvujet sozdannyj volej narodov
Jedinyj, mogučij Sovětskij Sojuz!

Neotřesitelný svaz svobodných republik
stmelila na věky Veliká Rus.
Ať žije stvořený vůlí národů
jednotný, mocný Sovětský svaz.

Vilma 08/08/2022 - 20:24

Můžeme se zařadit po bok vymírajícího západu, kde podporují gaye a lesby a jejich pochody,, ale nestarají se o to o to, aby páry muže a ženy měli dobré podmínky pro založení rodiny a péči o děti. Stejné je to u nás. No a tak ten západ a my vymíráme.. Počty doplňuje migrace. Typickým příkladem je Francie, kde v roce 35 má počet příchozích převýšit počet domácích.

Vladimír Kusyn 07/08/2022 - 13:28

Tak se připojím i já ! Člen strany od osmdesátých let . Byl jsem v SSM a pokud jsem chtěl dělat vedoucího montéra, byla podmínka vstup do KSČ . Postup na dobrou funkci a vyšší plat se přece neodmítá . Mám levicové smýšlení a nemám rád, když pracující má nízký plat a neutáhne rodinný rozpočet. Vedoucí montér měl slušnou mzdu . Tím neříkám, že montéři a elektromontéři se měli špatně . Svářeči dokonce výborně, podmínka Státní zkoušky. Taková byla doba a Gustav Husák president ! Jenže čas se tiká neúprosně a já pobírám penzi . Tak dnes šachy na netu a YouTube ! Komunisté už v ústraní a to znamená , asi naprostý kolaps ! Hezký den z Ostravy : Vladimír Kusyn .

Lubomír Šálek 05/08/2022 - 15:07

Drahá soudružko, tomu se říká svoboda rozhodování. Někdo děti chce a má je, někdo je nechce a nemá je. To je celé. Nebo snad budete poměřovat člověka podle počtu dětí? O tom tedy soudruzi klasici nepsali. Tam se psalo o uvědomění si historické role dělnické třídy a jejího předvoje revoluční strany. A teď tohle, místo revoluce, jež zatočí s vykořisťováním, soudružka leze lidem do postelí. Jak příznačné pro soudobé bolševiky.
Ale neplačte, musíte se inspirovat u vašich ideových soudruhů, Byť trochu posunutých. Nacisty to také trápilo a tak vymysleli program Lebensborn. A co bylo vhodné pro socialisty národní, je vhodné i pro jejich internacionální soudruhy. Navíc byste došli k vyšším cílů, kolektivním. Matky byl žily kolektivně, kolektivně by vychovávaly nové budovatele socialismu, náklady by byly nicotné v porovnání s těmi individualistickými, no prostě ráj na zemi. Muže by nepotřebovali mimo služby početí a pak jako chrabré obránce socialistických výdobytků. Takto máte problém uchopit, je to marxistické a třídní, takové kolektivistické. A nemusí se nikdo ohlížet na jakési volby a rozhodování. To za něj udělají příslušné orgány. Organizačně by se toho mohl uchopit levicový klub žen.

fronda 06/08/2022 - 23:05

Zase plácáte nesmysly. Jde o to, že od privatizačního puče je nevýhodné mít děti, naopak je výhodné utrácet za spotřební zboží dovezené na dluh z Asie. Takže konzum namísto investic.

4beatles 07/08/2022 - 07:55

Kolik dětí měl Lenin….?, soudružko?

fronda 13/08/2022 - 22:34

No, je pravda, že i za cara to měli lidé těžké, zvlášť levicově orientovaní intelektuálové. Ale jinak je tato poznámka mimo téma.

Josef 04/08/2022 - 22:40

Práce s informacemi není silnou stránkou soudružky K., průměrný počet dětí na ženu je v USA 1,89 a v Čr 1,22, a info o odchodech mladých američanů do penze má vzbudit závist nebo co, nehledě na to, že průměrný věk odcodu do důchodu v USA je přes 63 let

jocky 16/08/2022 - 16:15

Jozífku, zkus si položit otázku, jaký je v USA poměr dětí na ženu v rodinách bílých, tedy občanů bílé pleti a rasy, abychom si rozuměli. Ostatní tak pitomí nejsou.

Babča 04/08/2022 - 13:34

Za komunizmu stálo dětské oblečení zlomek ceny proti dospělému .Dětí se rodilo dost. To oblečení bylo první, u kterého se “narovnaly ceny”. Teď tehdy narození odcházejí do důchodu a náhrada za ně není. Mladí už na děti nechtějí, také neplodnost stoupá.

Rosenktratz 04/08/2022 - 13:21

Pokud jde o propad porodnosti po
převratu, , je to jeden z vážných neúspěchů buržoazního
režimu. Mít děti je ekonomicky nevýhodné. Je to
“náročná investice s velmi dlouhou dobou návratnosti”. Takže vítězil
bezuzdný konzum, prožírání budoucnosti, nablýskaná auta, nové
kuchyňské linky a koupelny, dovolené v tropech… Výsledkem je obří
zadlužení, včetně skrytých dluhů za neexistující infrastrukturu.
Mocipáni nabízejí “řešení”: věk odchodu do důchodu
rostoucí nade všechny meze a masivní dovoz pracovních sil z chudých
zemí (to pod průhlednou záminkou “humanity”).

fronda 06/08/2022 - 23:06

To jsem rád, že se mnou kdysi sepsaný textík virálně šíří internetem… ;)

Cyrus Smith 04/08/2022 - 13:14

V je třeba znát, že lidé jsou v podstatě po celém světě stejní, mají stejné geny, liší se převážně náboženstvím, které jim vtisklo svůj ráz. Kromě toho už Havel odmítal skupinovou vinu, nenávist a je to zakotveno i v zákonech.

Dopis finského blogera:”
Ptáte se na výsledky ruských agresí”:? Jsou následující: polovina Evropy a část Asie dostala svou státnost z rukou nebo pomocí tohoto konkrétního státu.
Pojďme si připomenout, kdo přesně:
Moje Finsko v letech 1802 a 1918 – (do roku 1802 nikdy nemělo vlastní stát). (Finský bloger)
Lotyšsko v roce 1918 (do roku 1918 nikdy nemělo vlastní stát).
Estonsko v roce 1918 (do roku 1918 nikdy nemělo vlastní stát).
Litva obnovila svou státnost v roce 1918 díky Rusku.
Polsko obnovilo stát s pomocí Ruska dvakrát, v letech 1918 a 1944. Rozdělení Polska mezi SSSR a    Německo je jen krátké období!
Rumunsko se narodilo v důsledku rusko-tureckých válek a stalo se suverénem z vůle Ruska v letech 1877-1878.
Srbsko také v důsledku těchto válek se narodilo jako suverénní stát.
Moldavsko jako stát se zrodilo v rámci SSSR.
Bulharsko se osvobodilo od útlaku Osmanské říše a obnovilo svou nezávislost díky vítězství ruských zbraní v rusko-turecké válce v letech 1877-1878, která měla tento cíl. Jako poděkování se stát Bulharsko zúčastnil dvou světových válek v rámci protiruské koalice. Bulharsko je nyní členem NATO a americké základny se nacházejí na jeho území. Po roce 1945 nebyl na jeho území jediný ruský voják.
Za významného přispění této země dosáhlo své nezávislosti na Francii i Švýcarsko. Lépe řečeno, povedlo se to díky Suvorovovi před 217 lety, a od té doby Švýcarsko nikdy (!) nebojovalo;
Taky se stalo:
– osvobození Rakouska od Třetí říše v roce 1945;
– osvobození Československa od Třetí říše v roce 1945;

Velký Max 05/08/2022 - 16:34

Opomenul jsi soudruhu připomenout, že SSSR osvobodil Československo nejen v roce 1945,, ale i v roce 1968. Tehdy nás ruské tanky a bajonety zachránily před západními imperialisty, kteří nás chtěli vytrhnout z lůna tábora míru a socialismu.

fronda 06/08/2022 - 23:01

Ty tanky a bajonety byly sovětské (litevské, lotyšské, estonské, ukrajinské, běloruské, gruzínské, arménské, ázerbajdžánské, ruské, kazašské, uzbecké, kirgizské, turkmenské, tádžické, moldavské) a dalších našich spojenců z Varšavské smlouvy, ale je to tak.

Cyrus Smith 09/08/2022 - 15:23

A zase lžeš, Velikášký maxi . Oni nás chtěli vytrhnout a vytrhli z Pražského jara, obrodného procesu a Dubčekova vedení KSČ . Nelíbila se jim naše forma KSČ.
Ale dobře, žes mi to připomněl. Příště doplním vysvětlení, které nechcete slyšet.

Harbert 04/08/2022 - 13:08

Tohle FB maže.
Neustále skloňuje svoboda, ale kdo má odlišný názor
než je stanovený v určujících liberálních kruzích je ostrakizován
jako J. K. Rowlingové a mnozí jiní. U u nás nedávno paní
Kovářová, bývalá ministryně a advokátka s nepohodlnými názory na
gender byla vystavena na univerzitě protestům od studentek. Dále se
neustále probírá, jakou kdo má menšinovou sexuální orientaci a
jestli se cítí jako žena muž, nebo něco jiného. Snad se o tom
mluví o to víc, o co víc klesá počet narozených děti v Evropě a to
takovým způsobem, že se mluví o soumraku evropské civilizace .
Možná je mezi tím přímá nebo jiná úměra

odpoved 04/08/2022 - 11:40

LENINUZEL, KSČ VYMRE

fronda 04/08/2022 - 11:40

Čo najskôr si musíme uvedomiť, že v Rusku žije úplne iná civilizácia, ktorá je voči nám nepriateľská a chce nás za každú cenu zničiť. Chápem, že pre mnohých to môže byť nepríjemné, pretože to narúša našu predstavu o živote v mieri a priateľstve. Lenže naplniť ju pri pohľade na súčasné Rusko jednoducho nie je možné.

Vôbec najdôležitejšie je, že v Rusku existuje človek pre štát a nie štát pre človeka. Pochádza to ešte z cárskych čias a Rusi to prevzali od Zlatej hordy. Zákony v Rusku síce existujú, ale uplatňovať ich môže len vodca proti svojim nepriateľom. Na ľudskom živote nezáleží a od ľudu sa žiadajú obety v prospech štátu.
Jako

Čo najskôr si musíme uvedomiť, že v Rusku žije úplne iná civilizácia, ktorá je voči nám nepriateľská a chce nás za každú cenu zničiť. Chápem, že pre mnohých to môže byť nepríjemné, pretože to narúša našu predstavu o živote v mieri a priateľstve. Lenže naplniť ju pri pohľade na súčasné Rusko jednoducho nie je možné.

Vôbec najdôležitejšie je, že v Rusku existuje človek pre štát a nie štát pre človeka. Pochádza to ešte z cárskych čias a Rusi to prevzali od Zlatej hordy. Zákony v Rusku síce existujú, ale uplatňovať ich môže len vodca proti svojim nepriateľom. Na ľudskom živote nezáleží a od ľudu sa žiadajú obety v prospech štátu.

Vendula 04/08/2022 - 09:08

Podle mého názoru jen to jen jeden z projevu úpadku naší vymírající kultury. Porodnost klesá, společnost má jiné priority než plození dětí. Přednost má kariéra, pohodlí, finanční zajištění , kvóty a k tomu jsou zaměřená v média , politka i každodenní kultura, kde se hrdiny například v TV seriálech stávají mladé ženy ve vedoucích postaveních s občasným přítelem a po dětech ani vidu, ani slechu. Místo intimity spojené s plánovaným plozením dětí se z toho stala věc veřejná, ve které není pro děti místo . Čím méně dětí, tím více předvádění sexu. A k námitce , že není doba vhodná pro děti- kdyby lidstvo čekalo na vhodnou dobu, tak dávno vymřelo.

Thomas 04/08/2022 - 08:58

Skutečnou ekologickou katastrofou je narůstají přelidnění v rozvojových zemích. „Žádat Afriku o snížení porodnosti je politicky nekorektní. Dnes aktivisté považují za správné problém řešit dovážením Afričany do Evropy “ upozorňuje vědec T. Guttmann. 

Vilma 04/08/2022 - 08:17

»Planeta je přelidněná, nač se množit?«. »Děti jsou zodpovědnost a ne každý na to má…« Anebo: »Žijeme ve svobodě a každému může být jedno, zda děti mám, či nemám!«

Ano to jsou jejich argumenty nové generace. Ale populace je přelidněná třeba v Africe.
V Evropě populace ubývá a stárne, míra porodnosti na jednu ženu klesá. Počet obyvatel doplňuje
migrace, u nás z východu. Profesor Christopher Murray : „Je
neuvěřitelně těžké to promyslet a rozpoznat, o jak závažnou situaci
se jedná. Je to mimořádnost, budeme muset reorganizovat
společnost.” To zatím nikdo neřeší. U nás zatím ubývají
řemeslníci, lékaři jdou pracovat za lepší peníze jinam když za
drahé peníze ale ne svoje vystudovali. No a ti migranti všechny
chybějící profese ani nemohou nahradit.

Ayrton 04/08/2022 - 07:50

Když Amíci po 20 letech bojů vyklidili pole i s NATO a to se nezmohlo ani na společnou evakuaci, a odlétali jen díky tomu, že Talibán neostřeluje letiště raketami,
„Byl jsem mariňákem v Afghánistánu. Obětovali jsme své životy kvůli lži,“ viní politické i vojenské elity někdejší příslušník námořní pěchoty Timothy Kudo v hořké vzpomínce pro The New York Times. A ostatní americká média podobně.
Zatímco Tálibán oslavuje své vítězství, v Americe odstartovalo rituální sypání popela na hlavu. Pád Kábulu má potenciál zařadit se po bok největších traumat americké zahraniční politiky a média i politici horečně hledají odpověď na otázku, co to znamená pro postavení USA jako hlavní světové velmoci

Vilim 03/08/2022 - 19:52

Jaké zneužili? Každá země oslavuje svoje hrdiny a on byl hrdinou v řadách Rudé armády proti německým hordám Po pádu režimu začal bojovníci proti hitlerovskému Německu vadit a jejich památku potlačovali.
Pohrobci poražených vylezli z děr.

jmm 03/08/2022 - 19:39

Taky bych nechtěl pracovat pro “kapouny” a užívat si jako oni….

mudrc 03/08/2022 - 16:00

Zaujal mě nadpis soudružky Kočové. Článek jsem nečetl, ale předpokládám, že s v něm zabývá budoucností KSČM. Možná si autorka nepovšimla, ale už se (naštěstí) stalo, a tak úvahy podobného druhu již nejsou na místě.

jocky 16/08/2022 - 16:18

Mudrci, zkus si článek přecejen přečíst. I když soudím, že ti nedojde, o čem je.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.